Eksperci wskazują zawody, które będą pożądane przez pracodawców w najbliższej przyszłości. Wśród nich zdecydowanie dominują te, związane z branżą IT. Jak zachęcić najmłodszych do efektywnego spędzania czasu przed komputerem? Nad wykwalifikowaniem nowego pokolenia programistów w regionie będzie „pracować” język Scratch opracowany w MIT (Massachusetts Institute of Technology) – dzięki najnowszej inicjatywie krakowskiej spółki informatycznej Ailleron, notowanej na GPW.

W Polsce panuje odczuwalny niedobór specjalistów z branży IT, który dotyczy przede wszystkim programistów. W sytuacji, gdy brakuje ich blisko 50 tysięcy – firmy robią wiele, aby przekonać najlepszych do swojej oferty. Dzięki temu informatyczni fachowcy mogą liczyć nie tylko na wysoką pensję, ale także na coraz szerszy wachlarz benefitów pozapłacowych. To jedna z niewielu branży, w której to pracownicy tak wyraźnie dyktują warunki zatrudnienia i nic nie wskazuje, aby miało się to zmienić.

IT kierunkiem przyszłości

„Rodzice dzieci w wieku wczesnoszkolnym jak najszybciej zaczynają samodzielnie weryfikować marzenia o przyszłej karierze zawodowej swoich pociech. Prawnik czy lekarz, czyli zawody niegdyś będące synonimem prestiżu i wysokich zarobków, dziś niekoniecznie muszą gwarantować pewność zatrudnienia oraz zadowalającą pensję.  Nowe technologie szybko przewartościowały rynek pracy. To właśnie branża IT może obecnie zaoferować najdogodniejsze warunki zatrudnienia dla nowego pokolenia, które tak bardzo różni się od poprzednich generacji. Wychowani w wirtualnym świecie, świetnie rozumiejący nowe technologie, żyjący w powszechnym dostępie do informacji – wydają się być wprost idealnymi pracownikami sektora IT. Jeżeli chcemy, aby nasze dzieci nie musiały martwić się o swoją przyszłość na rynku pracy, powinniśmy jak najwcześniej pomóc im w odnalezieniu atrakcyjnej ścieżki kariery. Pasja do programowania może okazać się prawdziwą przepustką do lukratywnej kariery, ale tylko od nas zależy, czy nasze dzieci wykorzystają swój potencjał z korzyścią dla siebie” – mówi Izabela Zieleziecka z Ailleron, organizatora warsztatów „Scratch”.

Jak wyglądają zajęcia?

W trakcie pierwszej części zajęć dzieci zapoznają się z językiem Scratch – tworzą interaktywne historyjki i gry – programowanie ma charakter wizualny, dzieci bez problemu opanowują elementy języka, które mają kształt puzzli układanych w określonym porządku. W drugiej części zajęć dzieci zapraszane są do zabawy z gamepadami makey-makey, dzięki którym możliwe jest… np. oprogramowanie pianina z bananów! Zestawy makey-makey umożliwiają zaprogramowanie praktycznie każdej rzeczy, która jest w stanie przekazać sygnał elektryczny.

Choć wydawać by się mogło, że programowanie z zabawą nie ma nic wspólnego, projekt „Scratch” udowadnia, że jest zupełnie odwrotnie. Odnalezienie w sobie zapału do tej niełatwej czynności, podczas warsztatów może okazać się dziecinnie proste.

Czym jest Scratch?

„Scratch” to język programowania używany w ponad 150 krajach i dostępny w ponad 40 językach. Warsztaty wtajemniczają najmłodszych w ten hermetyczny świat. Tworzymy edukacyjną przestrzeń w sieci, w której mogą tworzyć i udostępniać efekty swojej pracy, czyli m.in. własne animacje, programy i gry, dla całego świata. Scratch daje unikalną możliwość wyrażania dziecięcej kreatywności przy użyciu komputera. Jest to świetny pierwszy krok do poznania komputera w zupełnie innym charakterze niż dotychczas. Komputer staje się nie tylko instrumentem rozrywki, ale także narzędziem pracy. Dzięki temu projektowi, dzieci będą mogły na własnej skórze doświadczyć czym jest programowanie, a co za tym idzie lepiej zrozumieć pracę np. swoich rodziców-programistów” – komentuje Radosław Stachowiak z Ailleron.

Jak dołączyć do programu?

Program „Scratch” rusza już w wakacje 2016 roku. Spotkania dedykowane są dzieciom w wieku 8-12 lat i będą odbywać się w Krakowie i Rzeszowie. Wydarzenie jest otwarte i darmowe – o zbliżających się warsztatach i zapisach będzie można się na dowiedzieć śledząc fan page: https://www.facebook.com/Ailleron.Digital.Wings/?fref=nf Firma Ailleron zachęca do udziału także rodziców z wiedzą informatyczną, którzy będą mogli swoja pasję rozwijać razem z dzieckiem także po zakończeniu warsztatów.