Kobiety kochają nowe technologie, garną się do programowania i wspierają się nawzajem w podboju IT, udowadniają to Geek Girls Carrots. Sprawdź, jak to robią i kim są!

– Skutecznie przyciągamy kobiety do IT od pięciu lat – mówi Kamila Sidor współzałożycielka globalnej społeczności Geek Girls Carrots. Przez ten czas obserwujemy coraz większe zainteresowanie kobiet nauką programowania i nowymi technologiami. W 2012 na nasze jedne warsztaty programistyczne zgłosiło się 38 osób, a obecnie jest to ponad 500 osób”.

Co przyciąga kobiety do programowania?

Przyczyn takiego wzrostu zainteresowania należy doszukiwać się przede wszystkim w dynamicznym rozwoju branży IT i wdzieraniu się nowych technologii do wszystkich sfer naszego życia oraz biznesu. Rynek pracy dla programistek i programistów szybko rośnie, jest duże zapotrzebowanie na te talenty, których wynagrodzenia przeciętnie są wyższe w porównaniu do innych branż.

Stabilny rynek pracy, wysokie wynagrodzenia i możliwość aktywnego uczestniczenia w cyfrowej rewolucji przyciągają kobiety jak magnes

Warto też dodać, że specyfika pracy programistów daje możliwość elastycznych warunków zatrudnienia, a zapotrzebowanie na ich usługi powoduje, że z łatwością można znaleźć pracę we różnych zakątkach na całym świecie. O wiele łatwiej jest dostać pracę zagranicą na stanowisku programistki niż specjalistki od marketingu. Nie wspominając już o ogromnych możliwościach pracy w roli wolnego strzelca od programowania. Sukcesów startupów technologicznych takich jak Facebook, Snapchat, Pokemon Go czy Zadane.pl rozpalają wyobraźnię i ośmielają więcej ludzi do zakładania własnych firm. A podstawą do budowania takich biznesów jest rozumienie i umiejętność wykorzystania oprogramowania.

Jak kobiety łączą siły?

W ostatnich latach powstało wiele społecznych inicjatyw, których celem jest edukacja kobiet w obszarze nowych technologii. Ich misją jest również obalanie szkodliwych mitów o tym, że kobiety nie mają predyspozycji do nauk ścisłych, w tym do programowania. Te społeczne przekonania leżą u podstaw niskiego udziału kobiet w IT.  Przykładami takich organizacji są Rails Girls, Django Girls, PyLadies czy Geek Girls Carrots, które edukują, inspirują oraz zrzeszają kobiety.

Kobiece wzorce zyskują na sile

Geek Girls Carrots na szeroką skalę wspiera kobiety chcące rozwijać się w branży IT. Po pierwsze, organizacja ta promuje kobiece wzorce tzw. role models. Pokazuje historie kobiet, które odniosły sukcesy w technologiach, co przyciąga uwagę i zainteresowanie innych. Usłyszeć i spotkać inspirujące dziewczyny można nie tylko na Carrots Meetups organizowanych w 30 miastach. Kobiety w IT to popularny temat i wiele kobiet sprawdza, czy trend bycia geek girls im pasuje.

Nauka i pomoc w znalezieniu pracy

Po drugie, Geek Girls Carrots dba o budowanie lokalnych społeczności, które służą do wymiany wiedzy, doświadczeń i nawiązywania kontaktów biznesowych. W rozwoju kariery oprócz wiedzy technicznej istotny jest networking oraz bezpośrednie kontakty z mentorami i ekspertami w danej dziedzinie. Carrots Meetups odbywają się w 30 miastach, są otwarte i bezpłatne zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Stanowią też grupę wsparcia dla kobiet zmieniających karierę oraz pnących się po jej szczeblach. Wiele kobiet spotyka na spotkaniach przyszłych pracodawców czy współpracowników. To przyjazne miejsce, gdzie można pouczyć się i miło spędzić czas, podbija serca kobiet.

Od zera do developera…

Po trzecie, Karotki mają też wśród swoich aktywności warsztaty techniczne Code Carrots, które kierowane są do osób początkujących i mają na celu pokazanie, że programowanie to nie magia. Największą popularnością cieszą się warsztaty z programowania w Pythonie, JavaScript, a także z tworzenia stron internetowych oraz warsztaty o bazach danych SQL. Ponad 2 500 osób wzięło w nich udział, a liczba chętnych przewyższa kilkakrotnie liczbę dostępnych miejsc.

Jak warsztaty oceniają kursantki?

Na pytanie “co dały warsztaty Code Carrots” uczestniczka jesiennej edycji PyCode Carrots, Gosia, odpowiada: “Większą motywację do działania w kierunku programowania. Myśl, że mogę programować i uda mi się, a w przyszłości być może zmianie branżę”. Code Carrots zaszczepiają bakcyla do programowania i odczarowują umiejętność programowania. Paulina pisze w ankiecie po warsztatach “Dziękuję, że mogłam wziąć udział w tym wydarzeniu, przed warsztatem miałam ogromne opory przed nowym rodzajem wiedzy, byłam przekonana, że programowanie nie jest dla mnie, bo jestem za mało “techniczna”. Także dają solidne podstawy do rozpoczęcia edukacji w tym kierunku. “Warsztaty dały mi bardzo dużo, był to dla mnie bardzo fajny wstęp do Pythona (…). Jestem teraz zapisana na kurs internetowy, żeby nie stracić zdobytej wiedzy i móc ją cały czas pogłębiać.” dodaje Monika, która wzięła udział w weekendowym kursie Pythona.

Nauka w grupie daje więcej

Podczas warsztatów organizowanych w otwartej atmosferze kobiety często po raz pierwszy ośmielają się rozpocząć naukę programowania. Oswajają się ze specjalistycznym językiem i żargonem developerów oprogramowania. Ważnym elementem jest poznanie ludzi, którzy uczą, jak i tych, którzy rozpoczynają naukę. Tworzy się społeczność ludzi przekwalifikujących się czy zainteresowanych edukacją programistyczną, która wspiera się wzajemnie. Grupa wsparcia dodaje motywacji i energii do zmian w życiu zawodowym.

Oprócz warsztatów i spotkań w świecie rzeczywistym Geek Girls Carrots umieszcza na swojej stronie internetowej i w mediach społecznościowych informacje, gdzie można uczyć się programowania, nowinki ze świata technologii oraz historie inspirujących ludzi stosujących nowe technologie w swojej pracy, nauce i życiu prywatnym.

Kim są Karotki?

Geek Girls Carrots to społeczność kobiet kochających nowe technologie. Została założona w 2011 w Warszawie, żeby zwiększyć udział kobiet w IT. Potocznie zwane Karotki przeprowadziły projekty społeczne dla kobiet w ponad 30 miastach w 14 krajach na świecie. Ponad stuosobowy zespół organizatorów wraz ze swoją CEO Kamilą Sidor wielokrotnie był nagradzany za swoją społeczną działalność w kraju i za granicą.