Choć kraj ten kojarzy się głównie z pięknymi plażami, to dla turystów chcących poznać go bliżej, odkrywa inne, zaskakujące oblicze. 2560 rok, wszechobecne duchy, hodowle jedwabników, zimna sypialnia na szynach, czy początki Red Bulla – oto kilka mniej znanych faktów o Tajlandii.

W tym pięknym, azjatyckim zakątku świata, zakochało się już wielu podróżników i filmowców. To właśnie tutaj, w Tajlandii, nakręcono jedną z części „Kac Vegas” czy „Niebiańską plażę” z Leonardo Di Caprio w roli głównej. Kulturę i tradycję historyczną Syjamu przybliża film „Anna i król”, choć Tajowie podchodzą do niego bardzo sceptycznie. Kraj ten ma bardzo ciekawą kulturę, którą warto poznać podróżując po nim. Eksperci Travelplanet.pl przedstawiają kilka fascynujących i mniej znanych ciekawostek o Tajlandii, które sprawiają, że tym bardziej chce się zobaczyć to miejsce na własne oczy.

1. Światowa stolica seksturystyki

Pomimo tego, że oficjalnie prostytucja w Tajlandii jest zakazana, rocznie dochód z tej działalności stanowi około 5 procent PKB, czyli mniej więcej tyle, ile osiąga rolnictwo w Polsce. Prawdziwą mekką dla seksturystów jest Pattaya, miasta nad Zatoką Tajlandzką położone 120 km od Bangkoku. To nieduże miasto, w którym mieszka około 100 tysięcy osób, odwiedza rocznie ponad 7 milionów turystów żądnych miłosnych przygód.

2. Kathoey – trzecia płeć?

Kathoey to termin odnoszący się do osób, które zmieniły płeć. Wyróżnia się męskie i kobiece kathoey. Dostępne bez recepty leki hormonalne umożliwiają przeprowadzenie kuracji już w młodym wieku, operacje zmiany płci często przeprowadzane są w młodym wieku, dzięki czemu osoby dorosłe prawie nie wykazują różnic pod względem fizycznym. Pomimo tego, że prawo w Tajlandii nie zezwala na zmianę statusu płci w dokumentach tożsamości, transwestyci są tam traktowani naturalnie i nie budzą zgorszenia oraz sensacji jak w Polsce.