Zastanawiasz się dlaczego nie wszyscy są tak samo bystrzy i inteligentni? Nasze mózgi tak jak inne części ciała wymagają odpowiedniego zadbania, odżywienia i treningu. Sprawdź, czego trzeba unikać, aby nie krzywdzić szarych komórek i utrzymywać nasze centrum dowodzenia na najwyższych obrotach.

Brak śniadań

Pierwszy posiłek po przebudzeniu jest niezbędny, dostarcza porcji energii i składników odżywczych, dzięki którym zapewniamy sobie optymalną wydolność psychofizyczną. Pomijanie śniadań odbija się na zdrowiu, zwiększając m.in. ryzyko zaburzeń metabolicznych, ponadto prowadzi do spadku poziomu cukru we krwi, co zakłóca dostawę składników odżywczych do mózgu. Przygotowując śniadanie zadbaj, aby dostarczył Ci tłuszczy i białka, dzięki temu zapewnisz sobie energię do działania na start dnia. Zrezygnuj ze słodyczy i zbędnego cukru w diecie, który przyczynia się m.in. do spowolnienia wchłaniania przez nasze komórki składników odżywczych.

Przejadanie się

Objadanie się oraz związane z nim choroby metaboliczne przyczyniają się do spowolnienia funkcjonowania oraz przyspieszenia procesu starzenia mózgu. Co więcej, zwiększa podatność na choroby degeneracyjne jak Alzheimer czy Parkinson. Zmniejszenie kaloryczności diety wpływa na ograniczenie obumierania neuronów oraz ogranicza procesy starzenia organizmu, w tym mózgu.

Niewysypianie się

Zdrowy sen pomaga odpocząć i zregenerować organizm. Jego brak lub niewystarczająca ilość może prowadzić do obumierania komórek nerwowych. Naukowcy dowodzą, że niedosypianie może prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń w ciele.

Palenie papierosów

Badania wykazują silny związek między paleniem papierosów, a uzyskiwaniem niższych wyników w testach poznawczych. Nikotyna zwęża naczynia krwionośne i zmniejsza dopływ krwi do mózgu, w rezultacie przytkania żył, mogą pojawiać się objawy spowodowane niedotlenieniem. Badania wskazują, że palący 50-latkowie posiadają podobną sprawność intelektualną do niepalących 60-latków.

Brak kreatywnego myślenia

Kreatywne myślenie i zajęcia przyczyniają się do zwiększenia sprawności mózgu. Co ciekawe, kreatywne myślenie w przeciwieństwie do myślenia analitycznego nie rodzi się w jasnym i wypoczętym umyśle, a w zabieganym, pełnym skojarzeń i niezwiązanych z sobą zagadnień, których połączenie wydaje się abstrakcyjne. Dlatego poszukiwanie nowych rozwiązań jest najefektywniejsze, gdy jesteśmy zmęczeni umysłowo, wtedy nasz mózg nie jest w stanie odstawić pobocznych tematów, dygresji, obrazów. Mając je w głowie jesteśmy w stanie tworzyć nowe pomysły i myśleć nieszablonowo. Kreatywne myślenie to tylko jedna z wielu czynności pomagających nam w rozwoju umysłu.