Warszawa w rozmowach, Justyna Krajewska

Instytut Wydawniczy Erica, premiera:  29 stycznia 2016 r.

Warszawa w rozmowach, Justyna KrajewskaWarszawa w rozmowach to swoisty wehikuł czasu, który przenosi czytelnika do świata niezłomnej stolicy. W jednym momencie widzimy Warszawę z punktu widzenia przedwojennych kabaretów, za chwile degustujemy smak stołecznych cukierni aby moment później znaleźć się na powstańczej barykadzie. Przemijający świat wartości, heroizm, oddanie i wyżyny ludzkiego charakteru to słowa klucze, które otwierają bramy w świat nazywany przez autorkę Atlantydą. Książka jest zbiorem najwznioślejszych wartości, mapą Warszawy, kompasem duszy, przewodnikiem zatartych szlaków, organizatorem przestrzeni umysłu. Każde ze spotkań autorki z rozmówcami traktowane jest jak uchylanie kolejnych bram, kamienic – losów warszawiaków i aspektów egzaltacji miasta.

Dziewczyna z ogrodu, Parnaz Foroutan, Wydawnictwo Kobiece, premiera: 29 stycznia 2016 r.

Dziewczyna z ogrodu, Parnaz ForoutanNiezwykły debiut literacki. Trzymająca w napięciu opowieść o pożądaniu, obsesji i władzy, które doprowadzają do upadku zamożnej rodziny perskich Żydów w XX-wiecznym Iranie. Pomimo wielkiego bogactwa, Asher nie może doczekać się syna, którego pragnie ponad wszystko. Jego młoda żona, Rakhel, musi mierzyć się z surowymi wymaganiami stawianymi kobiecie w społeczeństwie, w którym jej wartość ocenia się przez pryzmat zdolności do wydawania na świat synów. Zagubiona dziewczyna nie potrafi poradzić sobie z presją otoczenia, która pogłębia się jeszcze bardziej, kiedy okazuje się, że dziecka spodziewa się jej szwagierka. Wkrótce sfrustrowany Asher podejmuje fatalną w skutkach decyzję, która zaważy na losach całej rodziny i zatruje duszę Rakhel tak, że ta nie cofnie się już przed niczym, aby ocalić swój status.

Nie wchodź w moją ciszę, Alicja Masłowska – Burnos
Wydawnictwo Psychoskok, premiera: 5 lutego 2016 r.
Wydawnictwo Psychoskok Nie wchodź w moją ciszęKsiążka „Nie wchodź w moją ciszę” to dramat psychologiczno-erotyczny z elementami kryminału, w którym nie brak emocjonalnie naszkicowanych treści. Główną bohaterką jest Maja – piękna, niezależna i bardzo inteligentna 32 letnia singielka, zmagająca się od lat z problemem pracoholizmu i perfekcjonizmu, co niestety nie do końca sobie uświadamia. Najważniejsza dla niej jest praca i kariera, dla której jest w stanie poświęcić wiele. Przewrotny los, który nieoczekiwanie stawia na jej drodze mężczyznę, przystojnego i charyzmatycznego dewelopera Adama zmusza bohaterkę do zmiany i analizy własnego samodestrukcyjnego postępowania. Miłość Mai i Adama przeradza się w trudny i bardzo namiętny romans…
Sąd. Sąd Ostateczny Hansa Memlinga, Andrzej Nowakowski
Wydawnictwo Universitas, premiera: 31 marca 2016 r. 
Sąd. Sąd Ostateczny Hansa Memlinga, Andrzej NowakowskiW tej historii wszystko jest nieprawdopodobne, tajemnicze i porywające zarazem. Dzieje „Sądu Ostatecznego” Hansa Memlinga to długi ciąg pytań, na które z trudem znajdujemy odpowiedzi lub skazani jesteśmy na ich brak. Wiemy coraz więcej, ale coraz bardziej niepokoi nas zarówno tajemnica okoliczności powstania tego – jednego z największych! – arcydzieła sztuki europejskiej późnego średniowiecza, jak i jego burzliwe dalsze losy. Nie ma drugiego takiego obrazu, którego narodziny dla świata miały tak dramatyczny przebieg, a w dodatku jego autor przez wieki pozostawał nieznany.
Ostatni Rosjanin, Oliver Bullough, Wydawnictwo RM, premiera: 15 marca 2016 r.
LastManHistoria ginącego, coraz bardziej pogrążającego się w marazmie i alkoholizmie narodu opowiedziana przez pryzmat historii pewnego samotnego kapłana, ojca Dmitrija, którego losy splotły się z najważniejszymi wydarzeniami dziejów współczesnej Rosji. Jak pisze sam autor, „żywot ojca Dmitrija jest dla mnie życiem jego narodu w skali mikrokosmosu. Śledząc jego koleje losu i okoliczności śmierci, podążam śladami życia i śmierci jego narodu. (…) Alkoholizm jednego człowieka jest jego własną tragedią. Alkoholizm całego narodu to również tragedia, ale zarazem przejaw czegoś znacznie większego – zbiorowego załamania”.
Okładka wydania anglojęzycznego.