7,5 mln dzieci z 48 krajów świata stoi w obliczu ciężkiego ostrego niedożywienia. Najgorsza sytuacja jest w Jemenie, Nigerii i Somalii, gdzie odnotowano czwarty stopień w pięcio stopniowej skali zagrożenia bezpieczeństwa żywnościowego. Z kolei dla Sudanu Południowego została już ogłoszona klęska głodu. Tylko w tych czterech krajach śmierć głodowa zagraża obecnie niemal 1,4 mln dzieci.

W Jemenie niemal 2,2 mln dzieci cierpi z powodu niedożywienia. Wymagają natychmiastowej pomocy. Co najmniej 462 000 dzieci cierpi z powodu ciężkiego ostrego niedożywienia. W porównaniu do 2014 r. to wzrost o niemal 200 proc. Sytuacja dzieci w tym najuboższym kraju na Bliskim Wschodzie jeszcze nigdy nie była tak tragiczna jak dzisiaj. Przemoc i konflikt zaprzepaściły znaczący postęp w poprawie stanu zdrowia dzieci, który miał miejsce w ostatniej dekadzie.

– Już dawno nie zetknęliśmy się z taką katastrofą. Dzieci umierają na naszych oczach, mówi Marek Krupiński, Dyrektor Generalny UNICEF Polska. Nie możemy się temu biernie przyglądać – musimy działać teraz!

Miliony dzieci potrzebują pomocy

Na skutek konfliktu w Nigerii ucierpiało 4,4 mln dzieci, które teraz potrzebują pomocy humanitarnej. Wśród nich aż 450 000 cierpi z głodu. Przez brak pożywienia dzieci mają osłabiony układ odpornościowy, przez co wzrosło zagrożenie chorobami zakaźnymi. W 2016 r. UNICEF zidentyfikował 25 000 przypadków zachorowań na odrę wśród dzieci w Nigerii. Najbardziej zagrożone są północnowschodnie regiony kraju (Adamawa, Borno, Yobe).

W Somalii trwa kryzys humanitarny. Liczba dzieci narażonych na niedożywienie w tym kraju osiągnie w tym roku 850 000. Wśród nich 185 000 najmłodszych cierpi z powodu ciężkiego ostrego niedożywienia. Ponadto 3,2 mln ludzi nie ma dostępu do czystej wody i sanitariatów. Susza, która dotknęła Somalię jest jedną z najgorszych w ostatnich latach.

– W UNICEF robimy, co w naszej mocy, aby ratować życie najmłodszych. Potrafimy leczyć niedożywienie, ale niestety brakuje środków. Liczymy na pomoc Darczyńców z Polski – ludzi dobrej woli, apeluje Marek Krupiński, Dyrektor Generalny UNICEF Polska.

W Sudanie Południowym na skutek konfliktu pięciokrotnie wzrosła liczba osób zagrożonych niedożywieniem (z 1 do 5 mln osób). Ponadto 200 000 osób musiało opuścić swoje domy w poszukiwaniu bezpieczeństwa. W ciągu ostatnich 3 lat liczba przypadków ciężkiego ostrego niedożywienia wśród dzieci poniżej 5. roku życia wzrosła o ponad 150 proc. Głód zagraża życiu 270 000 dzieci. UNICEF, FAO i WFP wraz z organizacjami partnerskimi niosą pomoc od początku konfliktu. Pomoc humanitarna dostarczana w 2016 r. m.in.: w regionie Północny Bahr el Ghazal zmniejszyła ryzyko głodu na tych obszarach.

Pomoc kosztuje niewiele

Saszetka pasty terapeutycznej stosowanej w leczeniu niedożywienia kosztuje zaledwie 1,70 zł. Wystarczą 3 saszetki dziennie przyjmowane przez tydzień, aby dziecko szybko przybrało na wadze 1 kg. Jest to najtańsza i najprostsza terapia leczenia niedożywienia. Nie wymaga hospitalizacji i może być stosowana w domu.

Szacuje się, że nawet 30 proc. żywności na świecie jest marnowana. Jednocześnie co trzeci człowiek na ziemi jest niedożywiony. Taka sytuacja wymaga nie tylko przekształcenia istniejących mechanizmów dostaw żywności. Wymaga również środków finansowych, niezbędnych, aby dotrzeć z pomocą do tych, którzy każdego dnia umierają z głodu.

Na świecie produkuje się wystarczająco dużo żywności, aby starczyło dla wszystkich potrzebujących. Mimo tego ludzie, a szczególnie dzieci nadal cierpią z powodu głodu. Dlatego naszym obowiązkiem jest pomoc tym, którzy nie z własnego wyboru znaleźli się w tak dramatycznej sytuacji, dodaje Marek Krupiński.

Jak możemy pomóc?

W 2017 r. UNICEF planuje objąć leczeniem 3,1 mln dzieci na świecie cierpiących z powodu ciężkiego ostrego niedożywienia. Robimy wszystko, aby dotrzeć do najbardziej odległych miejsc, gdzie dzieci i ich rodziny cierpią z głodu. Oprócz dostarczania żywności terapeutycznej, szczepimy dzieci i umożliwiamy dostęp do czystej wody oraz sanitariatów.

Działania wspiera również UNICEF Polska prowadząc kampanię „Uratuj dziecko w Afryce”. Każdy może się włączyć i uratować zdrowie, a nawet życie niedożywionego dziecka w Afryce. Pomóc można wchodząc na stronę unicef.pl/afryka i przekazując darowiznę.