W naszym kalendarzu nie brakuje dziwnych świąt i dni. Obchodzimy m.in. Dzień Marzyciela, Międzynarodowy Dzień Zagrychy, czy Światowy Dzień Jedzenia Budyniu. A dziś, w trzeci poniedziałek stycznia przypada Blue Monday, najbardziej depresyjny dzień w roku. Sprawdźmy, ile jest w nim prawdy i jak powstał.

Pojęcie Blue Monday, ma oznaczać najbardziej depresyjny dzień w roku. Wyznaczany jest na podstawie wzoru matematycznego, który uwzględnia czynniki meteorologiczne (krótki dzień, niskie nasłonecznienie), psychologiczne (uświadomienie sobie niedotrzymania postanowień noworocznych), ekonomiczne (zbliżający się termin spłaty kredytów po świątecznych zakupach).

Przekonanie o tym, że trzeci poniedziałek roku jest najbardziej depresyjnym dniem, zawdzięczamy firmie turystycznej Sky Travel, która w 2005 roku, postanowiła stworzyć kampanię promującą egzotyczne wycieczki do ciepłych krajów w martwym dla ich branży sezonie, tuż po świętach i Sylwestrze.

Na potrzeby kampanii promocyjnej, stworzono równanie matematyczne, które miało wyliczać najbardziej przygnębiający dzień w roku. Chociaż nie ma ono pokrycia naukowego, wygląda interesująco:

{\displaystyle {\frac {[W+(D-d)]\times T^{Q}}{M\times N_{a}}}}

gdzie:

  • W – pogoda (ang. weather)
  • D – dług, debet (ang. debt)
  • d – miesięczne wynagrodzenie
  • T – czas od Bożego Narodzenia (ang. time)
  • Q – niedotrzymanie postanowień noworocznych
  • M – niski poziom motywacji (ang. motivational)
  • Na – poczucie konieczności podjęcia działań (ang. a need to take action)

Aby teoria zyskała uznanie, agencja reklamowa Porter Novelii nawiązała kontakt z naukowcami, którzy mieli wspierać publikację z wynikami ich badań. W efekcie, autorstwo równania zostało przypisane Cliffowii Arnallowi, brytyjskiemu psychologowi, korepetytorowi z Cardiff University, który zakończył współpracę z uczelnią 10 miesięcy przed publikacją artykułu.

Chociaż Blue Monday jest naukowo wątpliwy, media chętnie przypominają nam o nim i wyliczają liczne powody, dla których powinniśmy być przygnębieni. Podchodźmy to tego z dystansem i skupiajmy się na pozytywnych aspektach naszego życia, dzięki temu nawet Międzygalaktyczny Dzień Smutku nie będzie w stanie popsuć nam humoru. Wesołego poniedziałku!