Pokarm życia, ale i pokarm śmierci. Dzięki niemu możemy funkcjonować, ale też możemy szybko skończyć swój żytot. Poznaj 5 naukowych ciekawostek na temat tlenu i podziel się swoimi odkryciami!

Tlen został odkryty przez Polaka

Niewiele osób wie, że tlen został odkryty przez Polaka! Dokonał tego Michał Sędziwój, polski alchemik i lekarz żyjący w latach 1566-1636. Pochodził on z Łukownicy, wsi położonej w województwie małopolskim. Naukowiec prowadząc eksperymenty z saletrą potasową odkrył tlen, nazywając do “pokarmem życia”.

Tlen jest toksyczny

Tlen pod zwiększonym ciśnieniem parcjalnym jest toksyczny. Może on doprowadzić do zatrucia organizmu powodując konwulsje przypominające atak epilepsji oraz często nieodwracalne uszkodzenia mózgu. Choroba dotyka płetwonurków wchodzących poniżej 50 m głębokości.

Gigantyzm w obronie przed tlenem

Część naukowców twierdzi, że w przeszłości, gdy wzrastał poziom tlenu w atmosferze, organizmy w procesie ewolucji zyskiwały ogromne rozmiary. Były to ważki, skorpiony, dinozaury, ale też rośliny. Hipotezy mówią, że gigantyczne rozmiary miały chronić organizmy żywe przed toksycznymi właściwościami tlenu. Teorie nie zostały jednak jeszcze potwierdzone.

Woda utleniona

Woda utleniona, czyli roztwór wody i nadtlenek wodoru H2O2 działa przeciwbakteryjnie i posiada efekt utleniający. W kontakcie z raną powstają wole rodniki, które niszczą bakterie. Ponadto, dzięki obecnym w ranie enzymów przeciwutleniającym następuje spienianie, co pomaga w oczyszczeniu skaleczenia.

Bary tlenowe 

W Stanach Zjednoczonych Europie Zachodniej i Japonii cieszą się dużą popularnością, obecne są też w Polsce, jednak nie robią u nas tak zawrotnej kariery jak na Zachodzie. Bar tlenowy przypomina ten tradycyjny, jednak zamiast alkoholu, można spożyć w nim tlen medyczny. Opinie na temat takich doświadczeń są mocno podzielone. Lekarze przekonują, że przyjmowanie tlenu o wysokim stężeniu przez długi czas może doprowadzić m.in. do zapalenia tchawicy i oskrzeli, upośledzenia czynności rzęsek w drogach oddechowych czy do ostrego uszkodzenia płuc z wytworzeniem błon szklistych. Dlatego lepiej nie decydować się samemu na takie sesje bez konsultacji z lekarzem i wyraźnych zaleceń.