Prowadzisz startup, większy biznes, lub dopiero stawiasz pierwsze kroki w pracy na własny rachunek? Często czujesz się zmęczony fizycznie, ale i psychicznie, bo chciałbyś, żeby wszystko układało się po Twojej myśli, ale nie zawsze jest to możliwe? Przedstawimy Ci kilka uniwersalnych nauk buddyjskich, dzięki którym Twoje życie stanie się przyjemniejsze, a prowadzenie biznesu zyska na znaczeniu.

Wszystko ma swoją przyczynę i skutek

Buddyzm uczy, że wszystko co nas spotyka jest efektem naszych wcześniejszych działań, a w teraźniejszości budujemy swoją przyszłości. Jesteśmy więc sami odpowiedzialni zarówno za nasze szczęście, jak i cierpienie. Każdy nasz czyn, którym jest też myśl, ma swoje skutki, zarówno w świecie wewnętrznym, jak i zewnętrznym. Zgodnie z tą teorią, myśli i emocje są w stanie kreować naszą rzeczywistość. Dlatego też, nie warto dawać ponosić się negatywnym emocjom, takim jak zazdrość, chciwość, złość, skąpstwo, czy poczucie winy. Za to powinniśmy pielęgnować i rozwijać w sobie dobre emocje, które pozytywnie wpływają na naszą psychikę, nastawienie do działania i same zdarzenia. Zgodnie z prawem karmy, nasze działania powinny być nastawione na przynoszenie pożytku innym, dlatego jeśli prowadzisz własny biznes, nie myśl tylko o najwyższych przychodach i dynamice wzrostu, a postaraj się dzięki swoim działaniom dać ludziom wartość dodaną lub dzięki swojej działalności sprawiać, aby ich życie stawało się lepsze. Nie musisz od razu wprowadzać kampanii CSR, skup się na odpowiedzialnej działalności i wypracowywaniu wspólnego dobra, dzięki temu zyskasz więcej.

Myśl szerzej. Szukaj nowych rozwiązań

Warto eksperymentować i szukać nowych rozwiązań, bo dzięki temu rodzą się innowacje, które podbijają rynki. Nie zadowalaj się tym, co jest, nie traktuj obecnych metod działania i rozwiązań jako jedynych właściwych. Otwórz się, myśl szerzej, a odniesiesz większy sukces. Buddyzm uczy samodzielnego myślenia i odkrywania własnych dróg. Sam Budda odradzał poleganie na nakazach, zakazach, autorytetach. Zachęcał do głębokich refleksji, badania i filtrowania wszystkich jego nauk przez własny umysł.

Nie spoczywaj na laurach. Pamiętaj, że wszystko przemija

Buddyzm uczy, że podstawowym prawem natury jest zmienność. Nie ma nic trwałego, bo wszystko ma swoją przyczynę i skutek. Wszystkie zjawiska, a także my sami jesteśmy zbiorami procesów, które ciągle się toczą i zmieniają, dlatego Jjeśli układa Ci się w biznesie, ciesz się tym, ale nie bądź pewny, że będzie tak do końca, nie podejmuj pochopnych decyzji, na podstawie obecnej sytuacji. Chociaż Twoja firma jest dla Ciebie bardzo ważna i z pewnością daje Ci dużo satysfakcji, nie poświęcaj jej całego swojego życia. Pamiętaj, aby czerpać z niego radość, znaleźć czas na odpoczynek i własne pasje. Generowanie przychodów to główny cel działalności Twojej firmy, jednak zgodnie z buddyjskimi naukami, poświęcanie na to całej swojej energii jest nieekonomiczne, bo dóbr materialnych nie zabierzesz z sobą do trumny… Postaw lepiej na zbieranie dobrych wrażeń i doświadczeń. Zachowuj balans między życiem zawodowym, a prywatnym. Poświęcaj czas sobie i bliskim. Pracuj maksymalnie efektywnie, ale też czerp z życia jak najwięcej.

Znajdź radość i spokój

Często jesteś zdenerwowany, niespokojny i czujesz presję? W ciągu trudnego dnia marzysz o chwili spokoju? Buddyzm uczy, że szczęście i poczucie spokoju możliwe jest do osiągnięcia, gdy panujemy nad swoim umysłem. Wysoko rozwinięci buddyści zachowują wewnętrzny spokój i radość w każdej sytuacji, a trudności i problemy traktują jak prezenty od losu, dzięki którym mają szansę na zmierzenie się z wyzwaniem i na dalszy rozwój. Jak osiągnąć taki stan? Ucząc się uważności w codziennym życiu, obserwowaujć swoje emocje, ich przyczyny, a także medytujować. Jeśli nie wiesz, jak się do tego zabrać, możesz wypróbować na początek np. aplikacje Calm, które poprowadzi Cię przez całą sesję. Dzięki temu nauczysz się panować nad swoim umysłem w każdej sytuacji. Problemy staną się wyzwaniami, a nie przyczynami smutku, czy gniewu. Medytacja to główna formay praktyki Buddyzmu, od niej wywodzi się popularny w ostatnim czasie trend mindfulness. Badania dowodzą, że medytacja zmniejsza stres, zwiększa energię do działania, łagodzi ból i wzmacnia układ odpornościowy, spowalnia tętno i zwiększa przepływ krwi, a także pomaga w leczeniu m.in. chorób serca.

Daj znać, co myślisz o tego typu podejściu do prowadzenia własnej działalności, i jakie jeszcze rady moglibyście dodać do tego zestawienia?