Żadna reforma nie jest polskiej szkole tak potrzebna jak dobrze przygotowani nauczyciele. W tym celu stworzono Szkołę Edukacji, czyli bezpłatne dzienne studia podyplomowe dla przyszłych nauczycieli języka polskiego lub matematyki. Program powstał we współpracy z Teachers College nowojorskiego Uniwersytetu Columbia. Właśnie trwa rekrutacja. Dla przyszłych studentów przewidziana jest pula stypendiów.

Edukatorzy z całego świata są zgodni: żadna reforma ani zmiana systemowa nie podniosą jakości edukacji tak, jak mogą to zrobić nauczyciele.

– Spieramy się w Polsce o sprawy drugorzędne, jak liczebność klasy, wyposażenie czy podział szkół. Zapominamy, że trzeba przede wszystkim dobrze przygotować do pracy nauczycieli. Bez tego nawet najlepsze rozwiązania niczego w szkole nie poprawią – mówi prof. Jolanta Sujecka-Zając, dyrektor Szkoły Edukacji powołanej przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności (PAFW) i Uniwersytet Warszawski (UW).

Codzienne praktyki przez 10 miesięcy

Ze wsparciem dla nauczycieli przychodzą Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności i Uniwersytet Warszawski, twórcy Szkoły Edukacji. To jedyne w Polsce dzienne i bezpłatne studia podyplomowe dla nauczycieli języka polskiego lub matematyki. Ich program obejmuje 320 godzin praktyk – studenci są w szkole z uczniami każdego ranka, a na lekcje chodzą z wypracowanym w Szkole Edukacji scenariuszem i przetrenowanymi metodami pracy. Praktyki są ściśle zintegrowane z programem nauczania: zdobyte na zajęciach umiejętności student może od razu przećwiczyć w klasie, z kolei doświadczenia z klasy omawia potem z wykładowcami.

Szkoła Edukacji PAFW i UW współpracuje ze szkołami każdego typu: publicznymi, społecznymi i prywatnymi, na każdym etapie edukacyjnym: od podstawówki po liceum. Studenci zaczynają uczyć we własnym, indywidualnym rytmie. Co więcej, są pod opieką najlepszych w Polsce praktyków, wyszkolonych m.in. w prestiżowym Teachers College nowojorskiego Uniwersytetu Columbia.

Stypendia i pomoc w zakwaterowaniu

Na nauczycielskie studia podyplomowe do Szkoły Edukacji PAFW i UW mogą się zgłaszać przede wszystkim absolwenci filologii polskiej lub matematyki z tytułem magistra oraz nauczyciele ze stażem pracy krótszym niż 10 lat. W roku 2017/2018 studia są bezpłatne. Dodatkowo kandydaci mogą się ubiegać o przyznanie stypendium (w wysokości 2 tysięcy złotych miesięcznie) oraz pomoc w zakwaterowaniu w Warszawie. Rekrutacja przebiega w dwóch turach. Na pierwszą pulę zgłoszeń organizatorzy czekają do 31 marca. Rozmowy kwalifikacyjne zaplanowane są na połowę kwietnia. Druga tura rekrutacji potrwa do końca maja. Liczba miejsc ograniczona. Więcej szczegółów: www.szkolaedukacji.pl.