Organizator: Centrum Nauki EXPERYMENT

Koszt udziału: bezpłatny

W ramach cyklu “Wykłady z dowodem” Centrum Nauki EXPERYMENT zaprasza młodzież oraz dorosłych w niedzielę, 19 lutego (godz. 17.00) na spotkanie z dr hab. Beatą Grobelną, prof. UG, która poprowadzi prelekcję pt. “Chemia piękna – dowiedz się więcej o kosmetykach, których używasz” .

Coraz częściej sięgamy po nowoczesne produkty kosmetyczne. Spowodowane jest to przede wszystkim zwiększeniem dbałości o czystość oraz wzrostem nastawienia społeczeństwa XXI wieku do wizerunku piękna i młodości. Również wydłużenie średniego czasu życia oraz wzrost aktywności zawodowej w przedziale 50+ powoduje wzrost zainteresowania nowoczesnymi produktami kosmetycznymi. Konsumenci coraz częściej wybierając produkty kosmetyczne świadomie czytają skład kosmetyków.

Według prawa Unii Europejskiej, obowiązkiem producenta jest umieszczenie na opakowaniu kosmetyku lub na ulotce dołączonej do kosmetyku, wszystkich składników wchodzących w jego skład w nomenklaturze INCI (International Nomenclature Cosmetic Ingredients).

Dla przeciętnego konsumenta nazwy surowców zgodne z tym oznaczeniem w większości są trudne do odszyfrowania. Musimy jednak pamiętać, że każdy z surowców pełni ważną rolę. Niektóre z nich dodane w bardzo małych ilościach hamują rozwój mikroorganizmów, inne utrzymują właściwy stopień nawilżenia a jeszcze inne … pozostałe, bardzo ciekawe informacje dotyczące surowców, ich działania na skórę oraz roli nanotechnologii w produkcji nowoczesnych kosmetyków zostaną przedstawione podczas wykładu.

Wstęp na prelekcję jest bezpłatny.
Spotkanie odbędzie się w Sali Kinowej, obok kasy CN EXPERYMENT o godzinie 17.00.
Czas trwania wykładu to godzina zegarowa (45 minut prelekcji + kwadrans na ewentualne pytania do naukowca).