Organizator: Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Koszt udziału: bezpłatny

13 października 2016 roku o godzinie 14:30 w warszawskiej Akademii Finansów i Biznesu Vistula odbędzie się otwarty wykład „Przyszłość Europy” wygłoszony przez Guya Verhofstadta – byłego premiera Belgii, obecnie posła do Parlamentu Europejskiego i przewodniczącego Sojuszu Liberałów i Demokratów w Europie (ALDE).

Guy Verhofstadt jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych polityków na europejskiej scenie politycznej. Przed rozpoczęciem działalności w europarlamencie, w latach 1999-2008, stał na czele belgijskiego rządu. Jest założycielem federalistycznej Grupy Spinelli, był także nagrodzony prestiżowym wyróżnieniem ‘Vision for Europe’ (2002). Jest autorem wielu książek, w tym m.in. „Europejska choroba” (2015), „Dla Europy. Manifest postnarodowej rewolucji w Europie” (2012, z Danielem Cohnem-Benditem), „Stany Zjednoczone Europy” (2006). W roku 2004 został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-belgijskiej współpracy.

Polityk uchodzi za postać niezwykle kontrowersyjną. Słynie z ostrego języka i często krytykuje działania, które uważa za szkodliwe dla Europy. W wielu przypadkach odnosi się do spraw Polski i działań rządu, co spowodowało, że w niektórych mediach i kręgach politycznych jest nazywany wręcz politykiem antypolskim. Spotkanie na Uczelni Vistula będzie idealną okazją do wysłuchania Guya Verhofstadta i poznania jego opinii na żywo.

W obliczu kryzysu, który dotknął całą Unię Europejską na wielu płaszczyznach, wśród których trzeba wymienić m.in. Brexit, kryzys uchodźczy, niestabilność strefy Euro oraz silne tendencje nacjonalistyczne, Guy Verhofstadt będzie starał się odpowiedzieć na pytanie, jaka przyszłość czeka europejską wspólnotę oraz jak przełamać pogłębiający się kryzys i zreformować Unię Europejską, dostosowując ją do zmieniającego się świata.

Akademia Finansów i Biznesu Vistula ma zaszczyt gościć Guya Verhofstadta w siedzibie Uczelni. Wykład odbędzie się w Auli numer 5. Wstęp wolny.