Aby móc zarabiać na akcjach, obligacjach, kontraktach futures czy wreszcie walutach, należy otworzyć rachunek brokerski. Nie wystarczy jednak jedynie wybrać brokera – trzeba jeszcze określić, w jakiej walucie rachunek ma być prowadzony.

Dlaczego waluta ma znaczenie?

Niemal każdy broker oferuje klientom prowadzenie rachunku brokerskiego w euro, dolarach amerykańskich czy funtach brytyjskich – aktualnie to właśnie te waluty cieszą się największą popularnością. Nie oznacza to jednak, że wybór jest ograniczony wyłącznie do nich. Dobrym przykładem może być bank Saxo, który na swojej stronie internetowej informuje, że zasilenie rachunku i składanie na nim depozytów jest możliwe w 18 walutach. Jedną z nich jest polski złoty. Dlaczego warto zwrócić uwagę na to, w jakich walutach może być prowadzony rachunek brokerski? Powodem są koszty.

Otwierasz rachunek w dolarach amerykańskich, ale planujesz kupować instrumenty notowane np. w funtach brytyjskich? W tej sytuacji możesz spodziewać się:

  • przewalutowania środków – niekoniecznie po atrakcyjnym dla Ciebie kursie,
  • opłaty za przewalutowanie,
  • bardziej skomplikowanych rozliczeń z urzędem skarbowym.

Przemyślany wybór waluty, w jakiej będzie prowadzony rachunek brokerski, pozwala uniknąć kosztów zmniejszających zysk.

Jak wybór waluty wpływa na wyniki inwestycji?

Kwestia wyboru waluty nie dotyczy wyłącznie kosztów przewalutowania – trzeba pamiętać też o potencjalnej zmianie kursu waluty. Przykład? Załóżmy, że planujesz kupić akcje notowane w euro, chociaż broker prowadzi dla Ciebie rachunek w innej walucie – dolarach amerykańskich. Przez pierwsze pół roku cena akcji waha się nieznacznie. Jednak kurs euro do dolara zmienia się codziennie. Gdyby do sprzedaży akcji doszło po znacznym osłabieniu się euro, to inwestycja przyniesie stratę.

Szczególną ostrożnością warto się wykazać, gdy rachunek będzie prowadzony w jednej z mniej popularnych walut. To właśnie te waluty są w największym stopniu narażone na duże ryzyko kursowe. Podczas kryzysu większość inwestorów stawia na dolara amerykańskiego, który uchodzi za bezpieczną przystań. O tym, jakie czynniki mają wpływ na kursy walut, możesz przeczytać tutaj

Jak wybrać walutę, otwierając rachunek brokerski?

Wybór waluty, w jakiej będzie prowadzony rachunek brokerski, powinien być uzależniony od docelowego rynku. Planujesz kupować akcje na londyńskiej giełdzie? Wybierz rachunek prowadzony w GBP. Początkowo chcesz ograniczyć się do Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie? W tej sytuacji najlepiej będzie, gdy rachunek brokerski będzie przyjmował depozyty w PLN.

Nie u każdego brokera możliwa jest zmiana waluty już po założeniu rachunku – zdarza się, że taka operacja jest technicznie niewykonalna i klientowi pozostaje tylko założyć kolejne konto. Jeżeli chcesz uniknąć problemów, musisz odpowiednio wcześniej przemyśleć swoje plany inwestycyjne i zdecydować, w jakiej walucie broker powinien prowadzić dla Ciebie rachunek brokerski.

Z przewalutowaniem (i związanymi z tą operacją kosztami) spotkasz się również wtedy, gdy zdecydujesz się zasilić rachunek brokerski prowadzony np. w USD środkami z rachunku w PLN.