Salvador Dali – surrealista, ekscentryk, jeden z najbardziej  rozpoznawalnych artystów XX wieku. Urodzony 11 maja 1904 roku w Figueres, zmarł 23 stycznia 1989 roku. Sam o sobie mówił: “Od wariata różni mnie jedynie to, że ja im nie jestem”. Poznajcie 6 ciekawostek z życia tego wyjątkowego artysty i sięgnijcie po biografię w poszukiwaniu dalszych informacji.

1. Reinkarnacja zmarłego brata
Salvador Dali urodził się 11 maja 1904 roku o 8.45 przy ulicy Monturiola 20 w Figueres. Otrzymał imię po siedmiomiesięcznym bracie, zmarłym trzy lata wcześniej na zapalenie opon mózgowych. Rodzice uznali przyszłego surrealistę za reinkarnację zmarłego syna. Zbieżność imion i zewnętrzne podobieństwo braci przyczyniło się do odczucia przez Salvadora metaforycznej więzi z bratem za sprawą łona matki, które stało się inspiracją malarza. Dopiero w 1963 roku uwolnił się od ciążących myśli malując “Portret mojego zmarłego brata”.Salvador dali, Portret zmarłego brata, 19632. Nienawidził szpinaku, kochał skorupiaki
Dali mówił o sobie: “Wiem, co jem. Nie wiem, co robię”. Uznawał jedzenie jedynie wysoce estetyczne o “wartościach moralnych”. Lubił wyłącznie jedzenie o wyraźnych formach. Nienawidził szpinaku, bo był dla niego “bezkształtny jak wolność”. Uwielbiał za to wszelkie skorupiaki, które “urzeczywistniały cudowną i filozoficzną w swej istocie ideę noszenia kości na zewnątrz jako skóroszkieletu, delikatne ciałko ukrywając wewnątrz”.

lato

3. Rozszarpał zębami żywego nietoperza
Mały Dali w wieku około pięciu lat oszołomiony uczuciem do koleżanki, stara się jej zaimponować i chce pocałować zranionego nietoperza, którym się opiekuje. Jednak… zaciska na nim zęby i rozrywa go na pół. Z przerażeniem rzucając go do kadzi z wodą, do której spadają figi z drzewa. Wydarzenie odbija się na psychice Salvadora i w dorosłym życiu widok czarnych punktów przypominający figi z kadzi wywołuje w nim wielką odrazę.

salvador-dali4. Pobił adorującą go koleżankę
W wieku 29 lat, Salvador spędzał wakacje w Cadaqués. Jedząc na bosaka kolację w gronie znajomych otrzymał od jednej znajomej kilka komplementów na temat swoich stóp. Dali przekonany o ich urodzie uznał powtarzane aluzje za “objaw tępoty”. Gdy adoratorka nieśmiało zaczęła dotykać drżącymi palcami stopy Salvadora, ten urażony ją odepchnął, przewrócił na ziemię i dotkliwie skopał do krwi.

Salvador i Gala

5. Kpił z profesorów. Był przekonany o swojej wyższości
W wieku 25 lat, gdy studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Madrycie wystartował w konkursie malarskim. Założył się, że wygra malując obraz nie dotykając pędzlem płótna. Udało mu się tego dokonać, malując zadany temat, rzucając z odległości metra bryzgi tworzące obraz pointylistyczny. Rok później, podszedł doskonale przygotowany do egzaminu z historii sztuki. Wylosował pytanie i stwierdził, że nie ma ochoty na odpowiedź. Salvador ku zdumieniu publiczności oznajmił: “Jestem inteligentniejszy niż trzej profesorowie z komisji razem wzięci i odmawiał złożenia egzaminu, albowiem dużo lepiej znam od nich zawarte w pytaniu zagadnienie”.

800px-Salvador_Dali_A_(Dali_Atomicus)_09633u

6. Zaprojektował logotyp lizaków Chupa Chups
Salvador Dali zaprojektował w 1969 roku logotyp hiszpańskiej firmie “Chupa Chups” produkującej lizaki. Forma stokrotki przypadła konsumentom do gustu i projekt pozostał prawie w niezmienionej formie do obecnych czasów. Firma powstała w 1958 roku i początkowo nazywała się “Gol”.

chupa chups

Zobacz też:

NAJLEPSZE KSIĄŻKI O SZTUCE POLECANE PRZEZ LUDZI KULTURY

JAK NOWE TECHNOLOGIE UŁATWIAJĄ KONTAKT ZE SZTUKĄ?

QUIZ Z WIEDZY O SZTUCE

Źródło: “Moje sekretne życie” Salvador Dali, Wydawnictwo Książnica, 2013 r.