Cela spawalnicza to nowoczesne rozwiązanie, które pozwala na znaczne zautomatyzowanie procesu spawania, co przekłada się na optymalizację kosztów firmowych. Jednak nie każdy z nas wie, w jakich branżach ta technologia sprawdzi się najlepiej. Jakie są zalety nowoczesnych cel spawalniczych? Czy warto inwestować w rozwiązania wspierające automatyzację procesów produkcyjnych? Podpowiadamy!
Cele spawalnicze – co to jest?
Cele spawalnicze to rodzaj zintegrowanych stanowisk roboczych. Odbywa się na nich czynność, którą jest spawanie, lecz tym przypadku do tego celu korzysta się z robotów spawalniczych. Na rynku wyróżnia się cele spawalnicze mobilne oraz stacjonarne. Obydwa rodzaje mają charakter otwarty lub zamknięty.
Gdzie sprawdzą się cele spawalnicze?
Cele spawalnicze są rozwiązaniem z, którego korzystają zarówno małe, jak i duże zakłady przemysłowe. Dają nam one możliwość uzyskania bardziej precyzyjnych rezultatów, dlatego często można spotkać się z nimi w takich branżach jak: motoryzacja, przemysł maszynowy, czy produkcja urządzeń AGD oraz elektroniki. Coraz więcej polskich firm, wzorem Zachodnich partnerów biznesowych, inwestuje w tego typu rozwiązania, aby móc skutecznie konkurować z największymi przedsiębiorstwami na rynku.
Zalety cel spawalniczych
Precyzja i powtarzalność
Główną zaletą komór spawalniczych jest ich precyzja, jakość uzyskiwanych rezultatów oraz powtarzalność pod kątem osiąganych wyników. Automatyzacja poszczególnych stanowisk sprawia, że tempo produkcji poszczególnych elementów znacząco wzrasta.
Bezpieczeństwo
Montaż cel spawalniczych wpływa na poprawę warunków pracy operatorów. To rozwiązanie, które pozwala ograniczyć negatywny wpływ spawania na organizm. Dzięki specjalnym wyciągom pracownicy są mniej narażeni na wdychanie toksycznych substancji.
Ergonomia
Mobilne cele spawalnicze to urządzenia, które nie są montowane na stałe. Dzięki temu można je z łatwością przesuwać, optymalizując przestrzeń roboczą w hali produkcyjnej. To rozwiązanie, które sprawdzi się szczególnie w przypadku małych i średnich firm, dysponujących ograniczoną powierzchnią.
Optymalizacja kosztów pracowniczych.
Cele spawalnicze są łatwe w obsłudze. Wystarczy krótkie szkolenie, aby zapoznać nowego pracownika z ich obsługą. Korzystanie z tego rozwiązania nie wymaga posiadania specjalistycznych kompetencji i uprawnień spawalniczych, co przekłada się na optymalizację kosztów zatrudnienia. Operator zajmuje się wyłącznie załadunkiem i rozładunkiem elementów. Spawanie jest wykonywane przez zintegrowanego z celą robota. Dużym atutem tego rozwiązania jest także intuicyjny interfejs.
Wady cel spawalniczych
Konieczność zainwestowania dodatkowych środków
Cele spawalnicze to rozwiązania, które cieszą się dużą popularnością wśród przedsiębiorców ze względu na bezpieczeństwo i wysoką precyzję. Trudno więc mówić o jakichkolwiek wadach technologicznych tego typu urządzeń. Jedynym minusem tego rozwiązania może być to, że profesjonalne komory spawalnicze nie należą do najtańszych. Ich zakup i montaż wiąże się więc z koniecznością pokrycia dużego, jednorazowego wydatku.
Warto jednak podkreślić, że cele spawalnicze są stosunkowo tanie w eksploatacji i nie generują wysokich kosztów w trakcie użytkowania. Finalnie są więc tańsze niż zatrudnienie profesjonalnych pracowników wykonujących te same czynności. Dlatego należy pamiętać, że koszty, jakie ponieśliśmy, kupując potrzebne urządzenia, z czasem się zwrócą. Często również nie musimy od razu za stanowisko płacić całej kwoty za jednym razem, gdyż możliwy jest zakup na raty lub skorzystanie z kredytu inwestycyjnego. Niektóre firmy mają także w swojej ofercie opcje wypożyczenia określonej liczby cel spawalniczych lub ewentualnie wzięcia ich w leasing. Ostatnia możliwość to skorzystanie z dotacji unijnej. W przepisach widnieje zapis mówiący o tym, iż komory spawalnicze można zakwalifikować do modernizacyjnej ulgi podatkowej. Warto więc szukać rozwiązań, które pozwolą na montaż innowacyjnych urządzeń, bez ponoszenia wysokich kosztów.
Automatyzacja procesów produkcyjnych a rozwój firmy
Na automatyzację procesów produkcyjnych decydują się nie tylko osoby prowadzące firmy z branży spawalniczej. Robotyzacja to przyszłość wielu branż, m.in. opakowaniowej, motoryzacyjnej, meblarskiej farmaceutycznej czy usługowej.
Choć według raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) z 2020 r. Polska znajduje się na 16 miejscu spośród 25 krajów UE pod kątem robotyzacji, to jednocześnie jest jednym z najszybciej robotyzujących się państw członkowskich Unii. Polski przemysł dogania więc wysoko rozwinięte kraje Zachodu.
Inwestycja w technologie ułatwiające wykonywanie powtarzalnych czynności, wymagających wyjątkowej precyzji, pozwala osiągnąć dużą przewagę konkurencyjną. Ma także duży wpływ na optymalizację kosztów. Dlatego możemy przewidywać, że robotyzacja procesów produkcyjnych i biznesowych będzie jednym z najpopularniejszych trendów w nadchodzących latach.
Więcej szczegółów znajdziesz tutaj: https://corobotics.pl/automatyzacja-i-robotyzacja-przemyslu/cela-spawalnicza/