Czy studenci-obcokrajowcy chętnie wybierają Polskę na czas studiowania? I tak, i nie. Niektórzy z konieczności wybierają Polskę jako destynację swojej nauki, inni bardzo chętnie korzystają z uroków polskich placówek edukacyjnych. Jak zatem sprawić, żeby otrzymać kartę stałego pobytu dla studenta? Podpowiadamy.

Czym jest karta stałego pobytu dla studenta?

Karta stałego pobytu studenta nie jest tak do końca „kartą stałego pobytu”, a kartą pobytu studenta na czas trwania okresu nauki w Polsce. Jeżeli masz trudności z językiem polskim lub inne, możesz skorzystać z pomocy strony https://latwy-start.pl/service/karta-pobytu-student/ w celu uzyskania karty stałego pobytu studenta.

Kartę stałego pobytu studenta wydaje się po raz pierwszy dla obcokrajowca podejmującego naukę na pierwszym roku studiów  i wydawane jest na 15 miesięcy. Jeżeli czas trwania studiów jest krótszy niż rok – pierwsze zezwolenie dla studenta-obcokrajowca wydawane jest na czas trwania roku akademickiego przedłużony o 3 miesiące.

Kolejne zezwolenie może być wydane studentowi na cały czas trwania studiów przedłużony o 3 miesiące, nie dłuższy jednak niż na 3 lata. Student może wykonywać pracę zarobkową na terytorium RP w trakcie trwania studiów.

Jak otrzymać kartę stałego pobytu dla studenta?

Wniosek o kartę stałego pobytu studenta należy złożyć w Urzędzie Wojewódzkim, w Oddziale Paszportowym. Wniosek można wysłać pocztą, ale najlepiej złożyć go osobiście, a na kserokopii wniosku otrzymać podpis urzędnika, iż wniosek został u niego przyjęty do rozpatrzenia. Pamiętajmy, żeby wniosek o pobyt czasowy dla studenta należy złożyć najpóźniej w ostatnim dniu legalnego pobytu w Polsce.

Wydanie decyzji o udzieleniu zezwolenia na pobyt studenta w Polsce Urząd podejmie nie wcześniej niż po 60 dniach od złożenia wniosku. Wynika to z faktu, iż dany Urząd musi wystąpić o informacje o danej osobie do szeregu innych instytucji, w tym na przykład do: Komendanta oddziału Straży Granicznej czy Komendanta Wojewódzkiego Policji.

W przypadku wydania decyzji odmownej przysługuje odwołanie w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia. Odwołanie należy złożyć w Oddziale Cudzoziemców danego Urzędu Wojewódzkiego, które też można wysłać pocztą.