Wielkimi krokami zbliża się matura. Po napisaniu egzaminu dojrzałości setki tysięcy młodych dorosłych będą próbowały swoich sił w dostaniu się na studia. Jedni do samego końca nie będą pewni, co wybrać, inni już teraz dokładnie wiedzą, jaki jest ich wymarzony kierunek. Co roku wielką popularnością cieszy się psychologia czy informatyka, równie dużo chętnych próbuje też swoich sił w kierunkach medycznych. Jednym z najpopularniejszych z nich są studia lekarsko-dentystyczne. Jak wyglądają i na co powinni przygotować się przyszli stomatolodzy?

Najpierw – rekrutacja na studia

Pierwszy krok na drodze do zostania dentystą to dostanie się na odpowiednie studia – a nie jest to łatwy wyczyn. Kierunek lekarsko-dentystyczny cieszy się w Polsce sporą popularnością i o jedno miejsce na liście w zależności od uczelni konkuruje od dwudziestu do sześćdziesięciu kandydatów. Progi punktowe są wysokie, toteż gwarantem dostania się na wymarzony kierunek będzie wzorowo napisana matura. Szczególnie ważne będzie uzyskanie jak największej liczby punktów na egzaminie w zakresie rozszerzonych z biologii oraz chemii lub fizyki. Ci, którym udało się sukcesywnie przejść proces rekrutacji, muszą przygotować się na pięć lat ciężkiej pracy i dużo, dużo nauki.

Jak wyglądają studia lekarsko-dentystyczne?

W programie nauczania jednolitych studiów magisterskich znajdziemy przedmioty z ogólnego zakresu biologii, takie jak biochemia, cytofizjologia czy anatomia i fizjologia człowieka, jak i przedmioty kierunkowe, jak stomatologia zachowawcza i endodoncja czy chirurgia stomatologiczna. Po zdaniu wszystkich egzaminów na studiach i otrzymaniu dyplomu przyszli stomatolodzy otrzymują ograniczone prawo do wykonywania zawodu, które pozwala im do podjęcie kilkunastomiesięcznego stażu w gabinecie dentystycznym pod czujnym okien licencjonowanego lekarza. Po odbyciu praktyk należy przystąpić do LDEKu, czyli Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego. Zdanie LDEku z wynikiem pozytywnym gwarantuje otrzymania pełnego prawa do wykonywania zawodu i tytuł lekarza dentysty. To jednak nie koniec drogi: po tym wszystkim przychodzi czas na naukę wybranej specjalizacji.

Wybór specjalizacji

W Polsce dostępne są poniższe specjalizacje lekarsko-dentystyczne: chirurgia stomatologiczna, chirurgia szczękowo-twarzowa, ortodoncja, periodontologia, protetyka stomatologiczna, stomatologia dziecięca, stomatologia zachowawcza z endodoncją, epidemiologia czy zdrowie publiczne. Chociaż wszystkie dzielą ze sobą elementy wspólne, to każda z nich oferuje pozyskanie innych specjalistycznych umiejętności i wiedzy. Ortodonta zajmuje się wadami zgryzu i zaburzeniami w obrębie jamy ustnej i szczęki, periodontolog leczy choroby błony śluzowej jamy ustnej, protetyk przyjdzie z pomocą, gdy potrzeba nam rozwiązania problemów z ubytkami, a epidemiolog i specjalista zdrowia publicznego zajmują się działaniami profilaktycznymi na szeroką skalę. Uzyskanie specjalizacji trwa od trzech do sześciu lat i jest równie, jeśli i nie bardziej wymagające co studia lekarsko-dentystyczne. Ważne jest więc, aby obierając ten kierunek i decydując się na ten odpowiedzialny zawód być osobą wytrwałą, cierpliwą i pracowitą.