Idąc z duchem czasu, większość pracodawców udostępnia w sieci informacje o swojej firmie. Wybraną korporację łatwo znajdziemy np. w mediach społecznościowych skąd dowiemy się czym się zajmuje, jakie są jej wartości i otwarte stanowiska. Jednak szukając pracy nie warto ograniczać się do ofert, które znajdziemy w sieci. Targi pracy do znakomita możliwość, aby rozszerzyć swoją wiedzę na temat danej firmy i branży – poznając pracodawców bezpośrednio. Uczestnictwo w targach jest bezpłatne a korzyści bezcenne. Podpowiadamy, co możesz zyskać biorąc w nich udział.
Jakie targi pracy wybrać?
Oferta targów jest na polskim rynku bardzo szeroka. Pierwszym krokiem powinno być znalezienie wydarzenia dopasowanego do twoich planów zawodowych. Możesz skorzystać z ogólnych targów pracy, na których spotkasz firmy z rozmaitych branż, z targów ukierunkowanych na studentów i absolwentów albo z targów branżowych skupiających specjalistów z danej dziedziny. Te ostatnie umożliwiają przebieranie w praktycznie każdej branży – od IT do medycznej. Zainspiruj się korzystając z poniższego zestawienia największych nadchodzących wydarzeń w 2016 roku.
Co zyskujesz uczestnicząc w targach pracy?
Największą zaletą targów pracy jest okazja do bezpośredniego zapoznania się z wybraną firmą. Z pierwszej ręki otrzymasz informacje o najnowszych otwartych stanowiskach lub planowanych rekrutacjach. Warto też zapytać o atmosferę i warunki pracy reprezentanta firmy, zamiast czytać anonimowe opinie w internecie.
Pytaj, rozmawiaj, dowiaduj się jakie oczekiwania stawiają pracodawcy kandydatom na stanowisko, które cię interesuje. Ponieważ każda firma ma różne wymagania, jest to bezcenna wiedza, którą powinieneś wykorzystać do rozwoju swojej kariery i przygotowania skutecznego CV. Należy pamiętać, że takie targi to również możliwość dla pracodawców, aby prowadzić rekrutacje i zareklamować swoją firmę. Dlatego najcenniejszą korzyścią z uczestnictwa w nich może być znalezienie wymarzonej pracy.
Wskazówka: na stronie www wybranych targów znajdziesz aktualne oferty pracy firm, które biorą udział w wydarzeniu w charakterze wystawców.
Jak najbardziej efektywnie wykorzystać udział w targach?
Targi pracy powinny być pretekstem do aktywnego networkingu. Nawet bez pokaźnego doświadczenia zawodowego możesz poznać wielu pracodawców i specjalistów z branży. Zbieraj wizytówki, buduj sieć kontaktów – nigdy nie wiadomo, kiedy zaowocują lub zainspirują cię do eksplorowania nowych ścieżek kariery.
Program wydarzenia zależy od jego organizatora, jednak często jest ono połączone z ofertą seminariów i wykładów. Tematyka tych zajęć skupiona jest wokół praktycznych informacji i nowinek danej branży, natomiast na ogólnych targach pracy poruszane są zagadnienia z szeroko pojętym rozwojem kariery. Spotkania z uczestnikami prowadzone są przez czołowych ekspertów swojej branży, a nieraz także przez osoby publiczne. Takiej wiedzy nie znajdziesz w książkach!
Na koniec gadżety
Firmy prześcigają się w wymyślaniu oryginalnych (i praktycznych) gadżetów reklamowych, chcąc sprawić aby ich marka została zapamiętana. Im więcej stanowisk odwiedzisz, tym więcej uzbierasz prezentów.
Jak się przygotować od udziału w targach pracy?
Przede wszystkim sprawdź, jakie firmy będą wystawcami danych targów (jest to informacja dostępna na stronie organizatora). Jeśli wydarzenie jest duże, zaplanuj sobie czas odwiedzając pracodawców, którzy najbardziej cię interesują. Poczytaj o wybranych firmach – będzie to dobra podstawa do zadawania pytań i szukania informacji.
Pamiętaj, aby wziąć ze sobą wydrukowane CV. Nawet jeśli nie szukasz aktywnie pracy, warto mieć przy sobie kilka egzemplarzy, które zostawisz obiecującym pracodawcom. Ubierz się stosownie. Odpowiednia prezencja poprawi twój profesjonalny wizerunek i sprawi, że zostaniesz lepiej zapamiętany przez potencjalnego pracodawcę.
Sprawdź, gdzie szukać najważniejszych targów 2016 roku