Z okazji Światowego Dnia Książki księgarnia Ravelo zapytała ekspertów o to, dlaczego warto czytać dzieciom. Odpowiedzi udzielają mamy, które nie tylko robią to na co dzień, ale też starają się zainspirować do tego innych rodziców prowadząc blogi parentingowe. Sprawdź dziesięć powodów, dla których warto czytać dzieciom
Książki rozwijają wyobraźnię i zwiększają zasób słownictwa dziecka – Katarzyna Włusek, mamysprawy.pl
Zdaniem blogerki, książki dla dzieci pozwalają maluchom poznawać otaczający świat – ten całkiem bliski i ten zupełnie odległy.
– Książki budzą ciekawość, dzięki nim nasuwają się pytania, ale i można uzyskać wiele odpowiedzi. W końcu, budują także relacje rodzic – dziecko, bo przecież każda wspólnie przeżyta przygoda bardzo zbliża – mówi Katarzyna Włusek.
Ale, jak podkreśla, to od rodzica zależy to jak dziecko będzie rozumieć świat: – Każdej książce potrzebny jest narrator. Tym narratorem w każdej książeczce dla malucha jesteśmy my, dorośli. Pomagamy nadać sens literom i obrazkom. Bez nas dzieci nie poznają magicznego świata bajek i dlatego właśnie warto czytać dzieciom książki – uważa blogerka.
Czytanie rozbudzanie u dzieci ciekawości świata – Małgorzata Źródlewska, coverbaby.pl
– Nie jestem w stanie wyobrazić sobie naszego dnia bez książki. Od zawsze kocham je miłością absolutną, a mój syn tę miłość wyssał z mlekiem mamy – śmieje się autorka bloga coverbaby.pl.
– Wspólne czytanie to piękne chwile, które kiedyś będę wspominała z łezką w oku – przytulony do mnie maluch, słuchający z wypiekami na twarzy opowiadania o Baśce i Franku. Książki budzą w nim niesamowitą ciekawość świata, uczą, sprawiają, że jego wyobraźnia i sposób w jaki się wypowiada są naprawdę imponujące. Czytanie pozwala też wyciszyć się mojemu synowi po całym dniu szaleństw i jest najlepszym z możliwych zamiennikiem bajek w telewizji – dodaje.
Wspólne czytanie książek to sposób na miłe spędzenie czasu, okazja do przytulenia się do rodzica i odpoczynku – Anna Janda, tygrysiaki.pl
– W rodzinie takiej jak nasza, gdzie czytanie praktykowane jest od pokoleń, nikt nie zastanawia się dlaczego warto to robić. Siedzenie razem na kanapie i czytanie ulubionych książeczek stanowi nasz codzienny rytuał, z którego ani dzieci ani my nie potrafimy zrezygnować – podkreśla blogerka.
Wspólne czytanie książek to, zdaniem Anny Jandy, przede wszystkim sposób na miłe spędzenie czasu, okazja do przytulenia się do rodzica i odpoczynku. Często wymieniane zalety czytania dzieciom takie jak rozbudzanie wyobraźni, trening pamięci i uważnego słuchania czy poszerzanie słownictwa schodzą na dalszy plan.
Książki umożliwiają dziecku zdobywanie wiedzy i stanowią genialną pomoc w wychowywaniu dziecka – Katarzyna Olszyńska, kiedymamaniespi.pl
– Czytanie dziecku to okazja do spędzenia wspólnie czasu, chwili rozmowy, zabawy, żartów i przytulania. Świat książek dla dzieci to nie tylko rozrywka, ale również okazja do zdobycia wiedzy i genialna wręcz pomoc w wychowywaniu. Bajka animowana, audiobook czy wymyślone przez rodziców opowiadania, nie zastąpią dziecku kontaktu z drukowaną książką. Warto czytać dzieciom już od pierwszych dni ich życia, a nawet wcześniej, w czasie ciąży, bo już wtedy buduje się niezwykła więź – przekonuje Katarzyna Olszyńska.
Wspólne czytanie to sposób na budowanie bliskości z dzieckiem, na rozmowy o emocjach – Małgorzata Śmiechowicz, matczynefanaberie.pl
– Czytamy dzieciom odkąd pojawiły się w naszym życiu. Dziś zarówno one, jak i my nie wyobrażamy sobie dnia bez przeczytanej bajki, warto podkreślić, że zazwyczaj nie kończy się na jednej – podkreśla blogerka.
Zapytana o to, jakie korzyści daje jej ten codzienny rytuał, wymienia kilka, dla niej najważniejszych. – Czytanie to wspaniały sposób na budowanie bliskości z dzieckiem, na rozmowy o emocjach czy nowych wydarzeniach w życiu takich, jak pójście do przedszkola czy noc poza domem, np. z dziadkami. Książki pomagają nam poruszać trudne tematy, np. temat śmierci i przemijania, odstawianie smoczka czy pieluch. Obcowanie z książką to świetny sposób na naukę samodzielności oraz rozbudzanie ciekawości świata. Dziecko rozwija i poszerza swoje słownictwo, ćwiczenie koncentracji i umiejętności słuchania. Plusy czytania zauważamy każdego dnia obserwując nasze dzieci – mówi.