Obecność dobrej klimatyzacji wewnątrz biur i zakładów pracy staje się koniecznością m.in. ze względu na coraz wyższe temperatury w ciągu lata. Również praca innych urządzeń wykorzystywanych w biurze może wpływać na podwyższenie temperatury. Z kolei komfort cieplny w miejscu pracy wpływa na samopoczucie pracowników i zwiększa ich produktywność podczas pracy. Jak wybrać najlepszą klimatyzację do biura, by zapewnić odpowiednie warunki do pracy?

Klimatyzacja w biurze a komfort pracowników

Niezależnie od pory roku, odpowiednia temperatura jest istotnym czynnikiem, który wpływa na efektywność pracy i samopoczucie pracowników. Zimą samo ogrzewanie kaloryferami może nie wystarczyć, zwłaszcza w dużych, otwartych przestrzeniach (np. w biurach typu open space), a klimatyzacje mogą być wykorzystywane również do ocieplania wnętrz. Natomiast intensywne słońce w czasie lata może bardzo szybko podwyższać temperatury panujące w pomieszczeniach, dlatego należy zapewnić odpowiednią wentylację powietrza oraz zadbać o ochłodzenie wnętrz.

Rodzaje klimatyzacji do biura

Istnieje kilka typów klimatyzacji, które świetnie sprawdzą się w przestrzeniach biurowych:

 • wielofunkcyjne systemy klimatyzacyjne – są doskonałe do dużych biur, umożliwiają regulację temperatury w różnych częściach budynku;
 • klimatyzatory ścienne – to popularny wybór do biur i sal konferencyjnych;
 • klimatyzatory kasetonowe – pozwalają rozprowadzać schłodzone lub podgrzane powietrze w całym pomieszczeniu w równomierny sposób;
 • klimatyzatory podłogowo-sufitowe – sprawdzają się w większych przestrzeniach oraz wnętrzach o nietypowym układzie.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze klimatyzacji do biura?

Zakup najlepszej klimatyzacji do biura zależy od kilku czynników. Warto poznać dostępne na rynku urządzenia i wybrać to, które spełni nasze oczekiwania i będzie efektywnie pracować w danym pomieszczeniu.

 • Rozmiar i moc urządzenia

Wybór odpowiedniej mocy urządzenia może zaważyć na efektywności jego pracy. Za mała klimatyzacja nie będzie w stanie szybko schłodzić pomieszczenia, natomiast za duże może prowadzić do nadmiernego zużycia energii. Zasięgnij opinii eksperta, który dokładnie obliczy potrzeby biura pod względem mocy klimatyzacji.

 • Poziom zużycia energii

Wybieraj modele o wysokiej efektywności energetycznej. W dłuższej perspektywie pozwoli to ograniczyć wydatki związane z eksploatacją klimatyzacji.

 • Poziom hałasu

Klimatyzacja nie może działać za głośno – hałas będzie przeszkadzać pracownikom, którzy próbują skupić się na swojej pracy. Zdecyduj się na ciche urządzenia, by zapewnić w biurze odpowiednie warunki do pracy.

 • Jakość powietrza

Niektóre klimatyzatory są wyposażone w zaawansowane systemy filtracji powietrza, co pozwala oczyszczać powietrze m.in. z alergenów, bakterii czy pleśni.

 • Dodatkowe funkcje i łatwość obsługi

Wiele nowoczesnych urządzeń do klimatyzacji wyposażonych jest w dodatkowe funkcje, np. zdalne sterowanie, czujniki ruchu czy programatory czasowe. Warto zastanowić się, które z nich są najbardziej przydatne w biurowym otoczeniu.

Należy wziąć pod uwagę także sposób obsługiwania urządzenia. Czy uruchamianie lub zmienianie trybów pracy klimatyzacji jest intuicyjne? Sprzęt, którym będzie się trudno sterować, zniechęci pracowników do korzystania z niego.

 •  Estetyka

W niektórych biurach istotny okaże się również wygląd klimatyzatora. Wybierz model, który harmonijnie wkomponuje się w wystrój biura lub nie będzie rzucać się w oczy.

 • Gwarancja i wsparcie po zakupie

Dowiedz się, jaki okres gwarancji oferuje producent i czy w razie awarii klimatyzacji firma zapewnia szybki serwis.

Jak wybrać dobrą firmę od klimatyzacji?

Warto skorzystać z doradztwa i usług doświadczonych firm oferujących sprzedaż klimatyzacji. Często można zakupić sprzęt z możliwością montażu, co zagwarantuje jego prawidłową instalację oraz bezawaryjne działanie. Klimatyzacje-Wielkopolska.pl to jedna z firm, która podpowie, jakie rozwiązania najlepiej sprawdzą się w całym biurze lub konkretnym pomieszczeniu. 

Podsumowanie

Zakup klimatyzacji przyniesie korzyści zarówno pracodawcy, jak i całemu zespołowi. Urządzenie dopasowane do konkretnej przestrzeni biurowej zapewni komfort cieplny i lepsze samopoczucie pracowników przez cały rok. Dzięki temu zespół będzie pracować wydajnie nawet podczas upałów, a w przypadku chłodniejszych temperatur za oknem możliwe będzie dogrzanie pomieszczeń z pomocą klimatyzacji.