Współczesny rynek pracy wymaga stałego dokształcania się. Dotyczy to także zawodów inżynieryjnych oraz szeroko pojętej branży budowlanej. Profesje te uchodzą od lat za stabilne, co jednak nie oznacza, że nie trzeba podejmować żadnych działań, by móc się rozwijać. To właśnie dlatego dobrym rozwiązaniem na osiągnięcie sukcesu są szkolenia zawodowe. Jakie kursy są warte uwagi?
Dlaczego studia nie wystarczą?
Studia techniczne to dobry sposób na karierę zawodową. Trzeba jednak pamiętać, że edukacja w tym zakresie daje spore szanse na podjęcie stabilnego zatrudnienia na stanowisku specjalisty… ale dalszy rozwój wymaga zdobycia bardziej pogłębionej wiedzy.
Jak można ją zdobyć? Jednym ze sposobów na osiągnięcie tego celu jest odbycie szkolenia zawodowego. Ponieważ nauka na takich zajęciach jest “sfokusowana” na wybranej dziedzinie wiedzy, można dzięki temu stać się specjalistą i uzyskać kwalifikacje w wąskiej dziedzinie. Taki atut może być bardzo ceniony na współczesnym rynku pracy.
Kursy zawodowe – Kto powinien z nich skorzystać?
Kursy zawodowe to ciekawe rozwiązanie szczególnie dla osób, które przepracowały już kilka lat. Dzięki temu osoba wie już, jak wygląda praca w branży i na co trzeba zwrócić uwagę, by zdobyć cenną wiedzę oraz poprawić swoją sytuację na rynku pracy (oraz zwiększyć zarobki).
Jakie szkolenia zawodowe warto wybrać?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie – wszystko zależy od indywidualnych oczekiwań i potrzeb. Na uwagę zasługuje na przykład szkolenie w zakresie pomp ciepła. Wiedza zdobyta w tym obszarze może być cenna dla osób, które pracują w przedsiębiorstwach z branży produkcyjnej, a także w firmach zajmujących się serwisem urządzeń przemysłowych.
Wartym uwagi kursem jest zgrzewanie rur pe. Szkolenie to z zakresu pomp ciepła obejmuje między innymi kwestie związane z bezpieczeństwem podczas obróbki termicznej (termoplastycznej). To jeszcze nie wszystko, ponieważ omawia się tu także takie kwestie jak na przykład przygotowanie stanowiska roboczego dla operatorów zajmujących się zgrzewaniem elementów metalowych czy prefabrykacja części stalowych.
Poniżej zostały przedstawione niektóre spośród pozostałych aspektów, które są poruszane podczas szkoleń dla pracowników z sektora przemysłowego:
- lutowanie i kielichowanie,
- obsługa aparatury, w tym na przykład klucza dynamometrycznego,
- sposób montażu komponentów,
- podstawowe zagadnienia z zakresu serwisu urządzeń
- sposób montażu pomp ciepła na instalacji przemysłowej.
Tego typu szkolenia są przeznaczone przede wszystkim dla osób, które mają już pewne doświadczenie oraz kwalifikacje branżowe. Przykładowo, niektóre spośród dostępnych szkoleń wymagają posiadania aktualnych uprawnień SEP grupa I. Jest to niezbędne w sytuacji, gdy tematyka kursu obejmuje podłączenia elektryczne pomp oraz maszyn przemysłowych
Nie wskażemy Ci jednoznacznie, jak ma wyglądać Twoja ścieżka rozwoju zawodowego. Liczymy jednak, że kursy mogą być pomocne na rynku pracy i umożliwią osiąganie wyższego wynagrodzenia.