Niezwykłego odkrycia dokonali naukowcy z pekińskiego Uniwersytetu Tsinghua – na bazarze w Hong-Kongu znaleźli przypadkowo bambusowe pałeczki, na których widnieje tabliczka mnożenia zapisana w okolicach 305 r. p.n.e. Nie jest to jednak tabliczka, którą mógłbyś znaleźć wydrukowaną na tyle zeszytu!

W zestawie ponad 65 starożytnych tekstów kultury, zapisanych atramentem na sprasowanych bambusowych pałeczkach, znalazły się także instrukcje odnośnie zadań matematycznych, w tym – tabliczka mnożenia. Dzięki niej możliwe jest przemnożenie dowolnej liczby od 1 do 9 i kolejnych dziesiątek od 10 do 90. Tabliczka mnożenia zawiera także liczby ułamkowe – możemy dzięki niej przemnożyć każdą liczbę pełną lub jej połówkę w zakresie 0,5 – 99,5. Chińskim matematykom z antyku udało się stworzyć w zasadzie mały bambusowy kalkulator!

Nie jest to jednak jedyna chińska zdobycz nauki o liczbach: tabliczka mnożenia to zaledwie początek długiej listy odkryć. Już w XI w. p.n.e. chińscy matematycy opanowali ułamki dziesiętne, liczby ujemne, system dwójkowy, a nawet trygonometrię i geometrię płaską. Nie dziwne zatem, że już w trzysta lat przed Chrystusem potrafili produkować tak nowoczesne pomoce naukowe jak bambusowa tabliczka mnożenia!