Po początkowych sukcesach w nauce języka angielskiego, zwykle nadchodzi moment, w którym postępy nie są już tak widoczne jak przedtem. Zawsze jednak można dążyć do jeszcze lepszego władania dzisiejszym lingua franca. Poniżej przedstawiamy 10 rad, których stosowanie zapewni Wam sukces w nauce angielskiego.

1. Sprawdź na jakim poziomie aktualnie znasz język angielski – to pomoże Ci zadecydować jakiej praktyki potrzebujesz (kurs, ćwiczenia online, konwersacje po angielsku).

2. Znajdź i zapisz się na kurs językowy – kurs w grupie daje wiele korzyście, a najważniejsze to sprawdzić, aby kurs był prowadzony przez wykwalifikowanego i doświadczonego nauczyciela.

3. Regularnie sprawdzaj swój postęp i rozważ przystąpienie do międzynarodowo uznawanego egzaminu z języka angielskiego (np. FCE, CAE, CPE lub IELTS). Oficjalny certyfikat potwierdzający Twoją znajomość języka zrobi wrażenie na potencjalnym pracodawcy. Jeśli natomiast wybierasz się na studia w kraju anglojęzycznym, zwykle test IELTS jest wymagany przez uczelnie.

4. Korzystaj z internetu – w sieci jest mnóstwo zasobów do nauki angielskiego. Pamiętaj, aby wybierać treści wysokiej jakości i różnorodne – np. strony Learn English zawierają nagrania wideo i podcasty do nauki angielskiego na wybranym poziomie. Oglądaj, odpowiadaj na pytania i ucz się.

5. Zapisz się na bezpłatny kurs online – uzupełnij kurs stacjonarny biorąc udział w bezpłatnym kursie angielskiego online. W tej chwili tzw. kursy MOOC (masowe otwarte kursy online) przeżywają prawdziwy boom – sprawdź ofertę i wybierz najlepszy kurs dla Ciebie.

6. Staraj się robić coś związanego z angielskim każdego dnia – może to być przeczytanie artykułu, rozmowa na czacie, obejrzenie wideo. Dopasuj działania do swoich zainteresowań – dzięki temu ćwiczenie angielskiego będzie przyjemne!

7. Ściągnij aplikacje do nauki angielskiego i korzystaj z nich gdziekolwiek jesteś – dojeżdżająć na zajęcia lub do pracy, podczas treningu czy podróży.

8. Słuchaj piosenek w języku angielskim i oglądaj filmy i seriale z polskimi napisami – wkrótce będziesz rozumieć coraz więcej.

9. Pojedź na wakacje lub czatuj online ze znajomymi – angielski to lingua franca i jego znajomość gwarantuje możliwość porozumienia się niemal na całym świecie.

10. Nie obawiaj się błędów! Próbuj, baw się i nagradzaj się za sukcesy.