Ogrodnictwo uprawia wiele osób, jest to bowiem bardzo relaksujące zajęcie. Gatunków i odmian roślin jest mnóstwo – do tego stopnia, że czasem nie sposób ich zliczyć. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się rozplenice japońskie. Te chętnie sadzone w ogrodach trawy sprawdzą się również, jako dopełnienie dekoracji na balkonie i tarasie. Dziś porozmawiamy sobie o uprawie i pielęgnacji rozplenic – czy są one wymagające? Jakie stanowiska preferują?

Wiechlinowate

Rozplenica japońska, jak sama nazwa wskazuje, pochodzi ze wschodniej Azji. Jednak można ją również spotkać naturalnie w Australii. Jest to wieloletnia bylina z szerokiej i zróżnicowanej rodziny wiechlinowatych. Swoją popularność zawdzięcza tym, że idealnie komponuje się z innymi roślinami znajdującymi się w ogrodzie. Jej widowiskowe kwiatostany zachwycają ubarwieniem w całym sezonie, wyglądem przypominają swego rodzaju szczotki do ścierania kurzy lub wycierania wnętrza butelek.

W zależności od odmiany uprawa rozplenic może się nieco różnić od siebie. W większości jednak jest podobna i aby rośliny rozwijały się dobrze na swoich stanowiskach, należy zapewnić glebie odpowiednią wilgotność. Warto przy tym pamiętać, że rozplenica japońska nie toleruje podmokłego gruntu oraz nadmiernie przesuszonych stanowisk. Preferuje zatem dobrze przepuszczalne i żyzne podłoże, które dodatkowo może być wzbogacone o odpowiedni nawóz, obornik lub kompost.

Rozplenicą może być wysoka, średnia lub niska trawa ozdobna. Regularne podlewanie, szczególnie w okresie suszy, zapewni jej swobodny wzrost. Sadzonki rośliny powinny być umieszczane co ok. 60-80 cm, ponieważ mniejsza odległość może doprowadzić do nieestetycznego pokładania się roślin, a co za tym idzie, do zahamowania kwitnienia. W czasie zimy warto zabezpieczyć podłożę oraz związać rozplenicę w coś na kształt snopka siana. Dzięki temu lepiej zniesie ona najcięższe przymrozki. Wiosenne przycinanie rośliny powinno odbywać się między marcem a kwietniem – gdy pogoda na to pozwoli i nie będzie już zbyt zimno.

Z czym można łączyć rozplenice japońskie w ogrodzie?

Rozplenica japońska bardzo dobrze komponuje się z wieloma roślinami. Pod względem kompozycyjnym jest zatem niezwykle elastyczna. Ze względu na swoją lekką formę może być zestawiana ze średnimi bylinami, rozchodnikami, rudbekiami, a także jeżówkami. Idealnie sprawdzi się również, jako tło lub dopełnienie tła werbeny patagońskiej.

Innym miejscem, gdzie warto sadzić rozplenice japońskie, są wrzosowiska. Jednak najbardziej okazałe kompozycje z rozplenicą w roli głównej znajdziemy w ogrodach w stylu japońskim, gdzie przeważają precyzyjnie przycinane rośliny.

Bez względu na typ aranżacji należy pamiętać jednak o wymaganiach rośliny. Dobrze rozwija się w nasłonecznionych stanowiskach, preferuje wilgotną, ale nie podmokłą glebę. Bardzo ważne jest zadbanie o to, by w podłożu rozplenicy nie stała woda. Gdy roślina nie kwitnie, może to oznaczać, że ma nadmiernie przesuszone podłoże – z drugiej jednak strony przyczyną takiego stanu może być nadmierne nawożenie i gęste rozmieszczenie.

Pomimo tego, że rozplenice są stosunkowo łatwe w uprawie, warto zagwarantować im odpowiednie warunki i regularnie kontrolować ich stan. Z tego względu tego typu trawy ozdobne nie są odpowiednie dla każdej osoby.

Najpopularniejszymi odmianami rozplenic japońskich, są między innymi: Hameln; Little Bunny; Lady U; oraz Red Head.