Prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce to najczęściej droga przez mękę, wiele wyrzeczeń, mało efektywny system prawny, niekorzystne formy rozliczeń dla przedsiębiorców. Dodatkowo w kraju zanika zaufanie do realizowania inwestycji, a otoczenie prawne i podatkowe zmusza do podjęcia decyzji o ucieczce z całym know how do przestrzeni międzynarodowej. Niektóre kraje w ostatnich latach sprzyjają takim firmom. Estonia proponuje bardzo sensowne warunki uruchamiania biznesu na zasadach uproszczonej rezydencji podatkowej. Jak jednak prowadzić księgowość w Estonii i podejść do zagadnienia poważnie?

W jaki sposób podejść do prowadzenia przedsiębiorstwa w Estonii?

Podstawa to wybór formy prowadzenia działalności gospodarczej, a spółka zabezpiecza przez utratą majątku osobistego. Estonia akurat posiada bardzo przyjazne urzędy. Większość spraw można załatwić na drodze negocjacji, a urzędnicy odpowiedzialni za obsługę przedsiębiorców niosą realne wsparcie. Nie przeszkadzają w realizowaniu zadań operacyjnych w porównaniu do Polski. Samodzielne prowadzenie księgowości za granicą, niezależnie od kraju to niekoniecznie dobry pomysł, ponieważ wymaga poświęcenia ogromu czasu i wyrobienia dodatkowych kwalifikacji.

Najlepsza perspektywa to współpraca z kancelariami prawno – księgowymi przejmującymi na siebie zadania rejestracyjne, czy dotyczące właściwego uzupełniania ksiąg rozliczeniowych. Outsourcing księgowości za granicą występuje też w języku polskim, więc przedsiębiorca nie musi się niczym przejmować. Po prostu konsultuje formę uruchomienia biznesu i otrzymuje cały pakiet korzyści, czy to na zasadzie rozliczenia abonamentowego znacznie tańszego w stosunku do składek zusowskich i zdrowotnych występujących w Polsce.

Dlaczego decyzja o przeniesieniu biznesu do Estonii wypada dobrze w zestawieniu?

  • znacznie lepszy kontakt z urzędnikami,
  • prawo stoi po stronie przedsiębiorców,
  • nowoczesne usługi, w tym outsourcing księgowości,
  • uproszczone procedury wyrobienia rezydencji podatkowej.

Czy warto założyć biznes za granicą?

To jeden z najlepszych kierunków dla przedsiębiorców zmęczonych funkcjonowaniem w patologicznym, krajowym systemie. Więcej szczegółów o zagadnieniu znajduje się na https://www.thompsonstein.com/uslugi/uslugi-ksiegowe/ksiegowosc-w-estonii/.