Nauka często kojarzy się z nudą, godzinami spędzonymi przed książkami, wkuwaniem na pamięć teorii i wiedzy, których młodzi ludzie nie są w stanie odnieść do rzeczywistości. Czy istnieje alternatywa dla takiego samo-dręczenia? Oczywiście! Są miejsca, w których można nie tylko poszerzać swoją wiedzę, ale do tego jednocześnie dobrze się przy tym bawić, rozwijać swoją kreatywność i spędzać czas z przyjaciółmi lub rodziną. Mowa o Centrach Nauki. Sprawdź, gdzie warto się wybrać, aby miło spędzić czas i dowiedzieć się więcej o świecie, w którym żyjemy.

Centrum Nauki Kopernik w Warszawie
CNKNajwiększe i najbardziej nowoczesne centrum nauki w Polsce, działające od 2010 roku. Wystawa stała, składa się z kilkuset interaktywnych stanowisk umieszczonych w sześciu galeriach stałych:

Świat w ruchu – galeria poświęcona zagadnieniom ruchu w pojęciu fizycznym. Można w niej wypróbować symulator trzęsienia ziemi, stworzyć własny film animowany lub zobaczyć jak zachowuje się ludzki szkielet podczas jazdy rowerem.

Teatr robotyczny – zobaczysz w nim spektakle “O królewiczu Ferryzym i królewnie Krystali” na podstawie “Bajek robotów ” Stanisława Lema oraz “Tajemnica Pustej Szafy, czyli Duchy z czwartego wymiaru” na podstawie powieści “Flatland: A Romance of Many Dimensions” Edwina Abotta. Robotom głosów użyczyli znani polscy aktorzy, m.in. Wiktor Zborowski, Marian Opania czy Piotr Fronczewski.

Człowiek i środowisko – w tej galerii zobaczysz m.in. modele pajęczyn utkanych przez pająki pod wpływem różnego typu narkotyków i zobaczysz jak zmienia się percepcja kierowcy po spożyciu alkoholu.

Korzenie cywilizacji – galeria historii cywilizacji i najważniejszych wynalazków człowieka.

Bzzz! – galeria objaśniająca zagadnienia przyrody dla dzieci do 6 lat.

Strefa światła – galeria świateł w pojęciu fizycznym.

Re: generacja – galeria dla “młodych dorosłych”. Znajdziesz w niej m.in. reactable – dyskotekę napędzaną tańcem; sprawdzisz się w niej jako mówca w parlamencie oraz wyślesz swój komunikat na pokład sondy Pioneer 10.

Obok Centrum Nauki Kopernik działa nowoczesne Planetarium Niebo Kopernika, w którym odbywają się pokazy gwiazd. Repertuar zawiera różnorodne tematy w tym m.in. seanse dla dzieci. Ponadto do dyspozycji zwiedzających są laboratoria, pracownie chemiczne, biologiczne, fizyczne i robotoczne. Centrum Nauki Kopernik organizuje warsztaty i wykłady oraz wraz z Polskim Radiem – Piknik Naukowy, największą w Europie plenerową imprezę promującą naukę.

Jeśli zamierzasz odwiedzić Centrum Nauki Kopernik warto kupić bilety wcześniej przez internet.

Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni

Centrum Nauki Experymant GdyniaPowstało w 2007 roku jako jedno z pierwszych centrów nauki w Polsce. Organizowane są w nim wykłady i pokazy naukowe, zajęcia dla dzieci zaznajamiające z nauką. Gdyńskie centrum popularyzuje naukę, objaśnia funkcjonowanie świata, pobudza zainteresowanie nauką, wszystko przy wykorzystaniu najnowszych technologii, dzięki czemu, nauka staje się przyjemnością i dobrą zabawą. Obecnie w Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni czynnych jest sześć wystaw: Hydroświat, Drzewo życia, Niewidoczne siły, Akcja: człowiek, Wynalazki Leonarda Da Vinci oraz Experymentuj.

Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema w Krakowie

ogród doświadczeńOd połowy kwietnia do końca października ogród oferuje zwiedzanie, warsztaty oraz pokazy eksperymentów naukowych. Na powierzchni ponad 6 ha parku znajdują się m.in. urządzenia demonstrujące zjawiska fizyczne, ekspozycja geologiczna”Geo-gródek”, ekspozycja sensoryczna “zapachowa”, zielony labirynt z cytatami Stanisława Lema – “Lem-birynt”.

Ogród poświęcony jest pamięci Stanisława Lema, pisarza, ikony polskiej i światowej literatury, znanego m.in. z futurystycznych dzieł poświęconych technologii oraz inteligencji.

 

 

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu

Centrum_Nauki_Młyn_Wiedzy_w_ToruniuCentrum powstało w 2010 roku jako pierwsze w województwie kujawsko-pomorskim. Do jego zadań należą m.in. popularyzacja nauki, techniki, kultury. Obecnie działają wystawy: o obrotach, rzeka, idee, “wymiksuj się”, wystawa dla dzieci “przeŻycie” oraz Pracownia kreatywna “przeBudowa”, a także Wahadło Foucaulta, które jest głównym rekwizytem i wizytówką Centrum Nowoczesności. Jest to najdłuższe wahadło zamontowane na stałe w Polsce. Chromowana 35 kilogramowa kula, wypełniona piaskiem, zawieszona jest na 33 metrowej linie, biegnącej od dachu po parter przez osiem kondygnacji. Urządzenie pozwala obserwować zjawisko obrotu Ziemi wokół własnej osi. Po raz pierwszy doświadczenie zostało pokazane pod kopułą Panteonu w Paryżu w 1851 roku przez Jeana Bernarda Foucaulta.