Czy wiesz, ile wody zużywasz w ciągu dnia, skąd pochodzą i jak zostały wytworzone produkty codziennego użytku oraz ile energii pochłaniają sprzęty AGD, z których na co dzień korzystasz? Wiele osób nie zaprząta sobie tym głowy, bo uważa, że zmiana nawyków jednego gospodarstwa domowego niewiele zmieni w skali kraju, Europy, świata. Nic bardziej mylnego. Wszyscy mamy realny wpływ na naszą planetę. Oto jak za sprawą prostych czynności możemy przeciwdziałać zmianom klimatycznym i stać się bardziej świadomymi konsumentami, a przy tym żyć zdrowiej i oszczędniej.

W kuchni

To tutaj gotujemy, przechowujemy żywność, przygotowujemy posiłki i zmywamy. Wszystkie te czynności możemy robić w sposób zrównoważony. Po pierwsze, poprzez korzystanie ze sprzętów oszczędzających energię (np. lodówka klasy A++ zużywa do 40 proc. mniej energii niż sprzęt klasy A lub B). Po drugie, dzięki gotowaniu na parze. Rozwiązanie to nie tylko pozwala nam przygotować zdrowe, smaczne danie, ale też zoptymalizować przestrzeń gotowania, w rezultacie obniżając nasze rachunki za energię. Po trzecie, warto pamiętać, by nie marnować jedzenia – to nie tylko nieekonomiczne, ale też nieekologiczne. Lepiej, to co nam zostało z obiadu czy kolacji, zapakować do pojemników i zamrozić na kolejny raz lub schować do lodówki na jutrzejszy obiad – np. lunch w pracy. Pomogą w tym specjalne plastikowe pudełka i torebki. Zrównoważona kuchnia to także własne uprawy ziół i warzyw, które z łatwością możemy wyhodować na kuchennym parapecie (np. za sprawą miniszklarni). Czynność ta będzie ogromną frajdą zwłaszcza dla dzieci. A przyjemność z jedzenia własnych plonów – np. w postaci pietruszki czy szczypiorku na kanapce, odczuje cała rodzina. Ostatnim, choć nie najmniej istotnym aspektem zrównoważonej kuchni jest segregacja odpadów. Pozwala bowiem na rozdzielenie produktów, które nadają się do ponownego przetworzenia i tzw. resztek organicznych od zwykłych śmieci. Pomogą w tym specjalne systemy do segregacji.

W łazience

Drugim, równie istotnym, z uwagi na zrównoważony rozwój, pomieszczeniem w naszym domu jest łazienka. Z danych GUS wynika, że w ciągu doby zużywamy średnio 96 litrów wody na osobę. To mniej niż średnia europejska, ale i tak zdecydowanie za dużo w skali świata – są bowiem kraje, w których panuje deficyt wody, a brak naszej oszczędności w tym aspekcie jeszcze go pogłębia. Dlaczego o wodzie mówimy w kontekście łazienki, a nie kuchni? Bo z danych wynika, że na codzienne mycie zużywamy 35 proc. wody, na spłukiwanie toalet aż 30 proc. Z kolei pranie pochłania 20 proc. wody, a zmywanie i gotowanie jedynie 10 proc. Tak więc to łazienka jest miejscem, w którym woda „leje się strumieniami”. I aby ten strumień był mniejszy, warto zastosować kilka prostych rozwiązań. Pierwszym z nich jest montaż wylewki kranowej z perlatorem. Miesza on wodę z powietrzem, dzięki czemu zmniejsza jej zużycie o 30 proc. Drugim sposobem jest zakręcanie wody podczas mycia zębów oraz optymalizacja wody spuszczanej w toalecie (nie zawsze należy wciskać duży przycisk). Te drobne zmiany w naszym życiu, naprawdę przyczynią się do wielkiej zmiany w skali świata – jeśli oczywiście wszyscy je wdrożymy.

W sypialni

Choć nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, sypialnia także może być zrównoważona. Wystarczy, że wprowadzimy do niej ekologiczne tekstylia. Co to oznacza? Warto zwrócić uwagę na to w jakiej pościeli śpimy, bo to ma często znaczenie nie tylko dla komfortu naszego snu, ale też środowiska. Doskonałą alternatywą dla syntetycznych, poliestrowych włókien może być lyocell. Powstaje on z zasobów odnawialnych (drewna), a w procesie jego wytwarzania wykorzystuje się nietoksyczny rozpuszczalnik, który jest odzyskiwany i wykorzystywany ponownie jeszcze wiele razy. Taka produkcja jest wysokowydajna i przyjazna dla środowiska, a sama pościel jest wyjątkowo delikatna dla naszej skóry – pozwala jej oddychać, nie podrażnia jej, bo ma bardzo miękką i gładką strukturę, nie powoduje więc alergii i dobrze odprowadza wilgoć. Podobnie jest z pościelami z bawełny. Ta w IKEA pochodzi w 100 proc. ze zrównoważonych źródeł. Oznacza to, że podczas jej uprawy zużywa się mniej wody, pestycydów i nawozów sztucznych, przy jednoczesnym zwiększaniu zysków dla farmerów.

W całym domu

Jeśli chcemy żyć w sposób zrównoważony, nie możemy działać wybiórczo i ekologiczne rozwiązania wprowadzać tylko do jednego pomieszczenia. Oczywiście możemy to robić małymi kroczkami, zaczynając od wspomnianych pomieszczeń – kuchni, łazienki, sypialni – ale docelowo powinniśmy pomyśleć także o całym domu. Jednym z najważniejszych aspektów zrównoważonego życia jest wykorzystywanie technologii LED. Żarówki te zużywają do 85 proc. mniej energii w porównaniu ze zwykłymi świetlówkami. Ich zastosowanie w domu pozwala na obniżenie kosztów nawet o 22 proc. w skali roku. Niewiele osób zdaje sobie także sprawę z tego, że ich domy tracą ciepło przez podłogę – sprawiając, że rachunki za ogrzewanie rosną w niebotycznym tempie, zwłaszcza zimą. A przecież dywany są doskonałym, tanim, szybkim i ekologicznym sposobem, na zatrzymanie ciepła wewnątrz. Zwłaszcza, że coraz więcej z nich wykonanych jest z surowców nadających się do recyklingu. Temperaturę w naszym wnętrzu można także regulować używając tekstyliów do izolacji okien i drzwi. Zasłony pomagają zimą zatrzymać ciepło wewnątrz, a  latem chronią przed jaskrawym światłem słonecznym. Warto także stawiać na ekologiczne produkty przy wyposażaniu naszego wnętrza – np. meble czy dodatki podlegające recyklingowi. To sprawi, że nasz dom stanie się miejscem nie tylko przytulnym i ciepłym, ale też zrównoważonym.

Pamiętajmy, że dobre działania się sumują i jeśli każdy z nas podejmie niewielki wysiłek, by coś zmienić w swoim życiu i wnętrzu, razem zrobimy ogromny krok naprzód.

„Chcesz zawsze czuć się świetnie, robić dobre rzeczy, oszczędzać i fantastycznie się bawić – wszystko to naraz? Zacznij od domu: od żarówek i urządzeń, które zdecydujesz się kupić oraz materiałów na sofę, pościeli, obrusów i nakryć stołu, które wybierzesz. Życie w zgodnie z naturą nie powinno być jednak drogą przez mękę. Tutaj znajdziesz kreatywne pomysły i proste wskazówki dotyczące tego jak zaoszczędzić energię i wodę, zmniejszyć ilość odpadów, zabrać się za recykling i ponownie wykorzystać przedmioty codziennego użytku. Działajmy razem, zmierzając krok po kroku do prostego i oszczędnego życia, które sprawi, że będziemy szczęśliwi!” – fragment książki „Przyjazne domy – 50 wskazówek, jak żyć pomysłowo”.

Źródło: IKEA