Czy można panicznie bać się kolan? Odpowiedź brzmi: tak. Dokładnie mówiąc, jest to strach przed uderzeniem kolanem w brzuch i nazywa się genuforbią. Źródłem fobii może być każdy przedmiot, sytuacja czy osoba, dlatego lista natrętnych lęków jest bardzo długa i często zaskakująca. Osoby o psychice fobicznej są podatne na budowanie skrajnych uprzedzeń i postaw, a ponadto bywają multifobiczne, czyli cierpią na kilka fobii jednocześnie. Z niektórych przypadłości łatwo się śmiać, jednak spróbuj wyobrazić sobie, jak musi wyglądać życie człowieka, który dostaje panicznego ataku lęku na myśl o zaspaniu, zakochaniu się czy przekładaniu kartek papieru. Oto kilka z najdziwniejszych fobii, które wyjątkowo utrudniają życie.

Sitofobia

To lęk przed jedzeniem, powodowany obawą wystąpienia bólu po posiłku. Są więc między nami ludzie, który boją się swojej owsianki. Jakkolwiek zabawnie może to brzmieć, jest to jedna z fobii, która wyjątkowo utrudnia życie, a w skrajnych przypadkach nawet uniemożliwia, bo przecież bez jedzenia długo się żyć nie da. Fobia ta wiąże się z fagofobią, czyli strachem przed przełykaniem. Nie do końca wiadomo, co je wywołuje, wiemy natomiast, że każdy rodzaj posiłku wiąże się u chorych z pokonywaniem poważnych barier.

Tabernafobia

To lęk przed robieniem zakupów. Podobnie, jak inne fobie, tabernafobia ma objawy psychologiczne oraz somatyczne: obezwładniający strach, przyspieszone tętno i rytm serca, mdłości, dreszcze, płacz czy krzyk. Być może łagodnej odmiany tej fobii życzyłoby sobie wielu z nas, jednak warto pamiętać, że fobie silnie utrudniają życie i ograniczają swobodę funkcjonowania. Trudno jest sobie wyobrazić osobę samotną, która nie jest w stanie zrobić nawet zakupów spożywczych…

Technofobia

Obecnie nowe technologie prężnie się rozwijają i większość z nas nie wyobraża sobie życia bez smartfona, jest entuzjastycznie nastawiona do lodówek, które informują o braku mleka czy z ochotą decyduje się na inteligentne, zdalnie sterowane rozwiązania do domu. Osoby cierpiące na technofobię, drżą na samą myśl o technologicznych nowinkach. Fobia ta jest gałęzią neofobii, która wiąże się z lękiem, przed wszystkim, co nowe, nie znane i może przynieść nieprzewidywalne skutki.

Hydrofobia

Hydrofobia to wodowstręt, który przejawia się wewnętrznie i zewnętrznie. Fobicy unikają jak mogą jakiejkolwiek bliskości z wodą i płynami – basenów, akwenów naturalnych, deszczu, a nawet wanien czy pryszniców. Hydrofob ma więc trudność z utrzymaniem higieny osobistej, nie mówiąc już o mocno ograniczonych możliwościach letniego wypoczynku. W skrajnych przypadkach chorzy walczą o życie, ponieważ panicznym lękiem napawa ich nawet spożywanie płynów, co oczywiście wiąże się z odwodnieniem organizmu.

Rimpavofobia

W dzieciństwie wielu z nas z pewnością bawiło się w chodzenie wyłącznie po pełnych płytach chodnikowych i omijanie ich łączeń. Marsz osoby cierpiącej na rimpavofobię może przypominać zabawę dziecka, ponieważ polega na omijaniu spękanych kafli na chodniku. Obsesyjny strach przed stanięciem na pękniętej płycie utrudnia poruszanie się i spowalnia pozornie prozaiczną czynność.