Wydawać by się mogło, że w czasach powszechnego dostępu do internetu, zdobycie wiedzy na temat różnych metod antykoncepcji i wybór najbardziej dogodnej z nich nie powinien sprawiać trudności. Jednak badania przeprowadzone przez TNS Polska w ramach kampanii edukacyjno – informacyjnej „Nie łykam, czyli wszystko, co powinnaś wiedzieć o antykoncepcji” pokazują, że choć Polki znają wiele metod antykoncepcji, to w praktyce sięgają po kilka najbardziej popularnych.

Wybieramy najpopularniejsze rozwiązania

Wśród pięciu metod, które wybieramy najchętniej, prym wiodą prezerwatywa i tabletki antykoncepcyjne – każdą z nich wybiera ponad 40 proc. kobiet. Stosunkowo często Polki stosują tzw. kalendarzyk – to wybór 16 proc. pań. 5 proc. kobiet zdecydowało się na stosowanie wkładki domacicznej, a 4 proc. stosuje antykoncepcję awaryjną. Wydaje się, że wybór metody jest podyktowany przede wszystkim tym, co jest najbardziej popularne, a nie skutecznością i wygodą stosowania.

Plastry – skuteczne i wygodne, ale…

Tezę tę wydają się potwierdzać wyniki dotyczące stosowania plastrów antykoncepcyjnych – wybiera je trzy procent Polek. Tymczasem plastry to jedna z najskuteczniejszych metod antykoncepcyjnych. Cechują się wysoką rzeczywistą skutecznością w porównaniu z popularnymi tabletkami antykoncepcyjnymi, których teoretyczna skuteczność jest wysoka, jednak w praktyce ulega obniżeniu z uwagi na dużą liczbę błędów w stosowaniu, popełnianą szczególnie przez początkujące pacjentki. Plastry antykoncepcyjne charakteryzują się najmniejszą spośród dwuskładnikowej antykoncepcji hormonalnej dostępnej na rynku dawką hormonów, która uwalnia się w innowacyjnym systemie transdermalnym. W związku z tym, odznaczają się lepszym profilem tolerancji podczas stosowania (oznacza to m.in.: mniejsze ryzyko odczuwania bólu piersi i głowy przez pacjentki).

Dobre rozwiązanie na start?

Innowacyjna antykoncepcja transdermalna jest korzystna dla układu pokarmowego. Przezskórna forma stosowania nie obciąża wątroby, a problemy trawienne nie wpływają na obniżenie efektu antykoncepcyjnego. To też metoda wygodna i dyskretna. Innowacyjny plaster antykoncepcyjny jest niewielki, transparentny, i niewidoczny na skórze. Zapewnia dużą dowolność – można go przykleić na podbrzuszu, ramieniu czy pośladku. Jest wygodny w stosowaniu, o przyklejeniu plastra wystarczy pamiętać raz w tygodniu, dlatego dobrze sprawdza się u kobiet, które dopiero rozpoczynają stosowanie antykoncepcji, prowadzą dynamiczny tryb życia i nie chcą podporządkowywać rytmu dnia reżimowi przyjmowania środków antykoncepcyjnych.

Ważna jest edukacja

Dlaczego warto wyjść poza utarte schematy i rozważyć różne metody antykoncepcji, wyjaśnia ekspert w dziedzinie ginekologii i seksuologii, prof. Violetta Skrzypulec-Plinta: Badania pokazują, że wiedza Polek na temat różnych metod antykoncepcji jest powierzchowna i niepełna, zwłaszcza w obszarze nowoczesnych metod kontroli płodności. Niezwykle istotne jest też edukowanie Polek o tym, że wybierając metodę antykoncepcji, powinny brać pod uwagę jej skuteczność, bezpieczeństwo oraz dopasowanie do własnych potrzeb i stylu życia. Warto rozmawiać o tym z ginekologiem.

Antykoncepcja to wspólna sprawa

Antykoncepcja to jednak nie tylko sprawa kobiety. Z przeprowadzonych badań wynika, że większość Polek decyzję o wyborze określonej metody antykoncepcji podejmuje wspólnie z partnerem. W ten sposób decyzję podejmuje 42 proc. kobiet. Aby była ona satysfakcjonująca dla obojga partnerów, powinna być oparta na czterech filarach: rozmowie o tym, co partnerzy akceptują, a czego nie akceptują w obszarze antykoncepcji, wspólnym wzięciu odpowiedzialności za wybór określonej metody i konsekwencji jej stosowania, trosce o zdrowie partnerów w dłuższej perspektywie czasowej i elastyczności. Warto pamiętać, że decyzja o wyborze metody antykoncepcji nie jest ostateczna i powinna być na bieżąco dopasowywana do aktualnej sytuacji życiowej i potrzeb obojga partnerów.

Psycholog i terapeuta par Maria Rotkiel potwierdza, że stosowanie antykoncepcji niesie za sobą korzyści psychologiczne dla związku: Stosowanie metody antykoncepcji dopasowanej do potrzeb kobiety, może podnosić jej poczucie bezpieczeństwa w związku i dać jej poczucie, że poprzez kontrolę własnej płodności może aktywnie wpływać na swoje życie. Tym samym antykoncepcja może wpłynąć pozytywnie na ogólny poziom zadowolenia ze związku.

Antykoncepcja = satysfakcja z życia seksualnego?

Stosowanie antykoncepcji wpływa na poziom satysfakcji ze związku seksualnego. Jedna na pięć Polek deklaruje, że możliwość zajścia w ciążę jest czynnikiem, który obniża jej zadowolenie z życia seksualnego. Wybór antykoncepcji, zwłaszcza hormonalnej, może pozytywnie wpłynąć na satysfakcję kobiety ze związku i na dobór życiowego partnera.

Wpływ antykoncepcji hormonalnej na związek komentuje seksuolog, dr hab. Michał Lew – Starowicz: Dość często można się spotkać z poglądem, że antykoncepcja hormonalna może mieć negatywny wpływ na kobiece libido. Nie zapominajmy, że reaktywność seksualna jest kształtowana przez wiele czynników biologicznych, psychologicznych, relacyjnych i kulturowych. Bezpośredni wpływ antykoncepcji na wystąpienie zaburzeń pożądania dotyczący prawdopodobnie tylko części kobiet doświadczających spadku pożądania i może wynikać z działania antyandrogennego. Istotne znaczenie mają: stan zdrowia, stosowane leki (np. przeciwdepresyjne, uspokajające i nasenne, moczopędne, czy obniżające ciśnienie tętnicze), kondycja psychiczna (stres, przemęczenie, nastrój) oraz sytuacja w związku i perspektywy życiowe.

Odpowiednio dobrana, dobrze tolerowana i akceptowana przez oboje partnerów metoda antykoncepcji może podnieść poziom satysfakcji z życia seksualnego (podnosi poczucie bezpieczeństwa i komfortu podczas stosunku i obniża niepokój związany z możliwością nieplanowanej ciąży). Udane życie seksualne czyni związek trwalszym i bardziej satysfakcjonującym, sprzyja bowiem częstemu przeżywaniu bliskości fizycznej i związanej z nią „więziotwórczej” czynności neurohormonalnej (m.in. uwalnianie oksytocyny, prolaktyny), wzmacnianiu poczucia atrakcyjności i rozładowaniu stresu psychicznego – dodaje ekspert.