Czy wiesz, że podstawą w przyswajaniu wiedzy jest wytrzymałość i stabilność mięśni? Nie bez przyczyny dzieci, które nie ukończyły jeszcze 6 roku życia, więcej czasu spędzają na zabawie niż nauce. Dopiero kiedy ich ciało jest gotowe do wielu godzin spędzonych w bezruchu, są w stanie skupić się na pracy szkolnej. Z drugiej jednak strony, to zabawy na świeżym powietrzu mają bardzo duży wpływ na jakość tej pracy. Dlaczego? W jaki sposób sprawne ciało wpływa na sprawny mózg? Zobacz!
Zabawy na świeżym powietrzu a samodzielność
Dzieci najlepiej czują się wśród swoich rówieśników. A grupowe zabawy kształcą w nich samodzielność. Pamiętasz pewnie, kiedy pierwszy raz odwiedziłeś ze swoim dzieckiem plac zabaw. Podążałeś za nim krok w krok, pilnując, by nie upadło i nie potłukło kolan. Z czasem jednak wygodnie usiadłeś na ławce i obserwowałeś, jak Twój maluch z coraz większą pewnością siebie pokonuje kolejne przeszkody. Tak, to właśnie ta spontaniczna aktywność pozwoliła mu rozwinąć nie tylko mięśnie, ale i poczucie sprawczości.
Zabawy na świeżym powietrzu są więc doskonałą okazją do ćwiczenia samodzielności. A ta jest niezwykle ważna podczas nauki. Pilnowanie terminów sprawdzianów, odrabianie prac domowych oraz codzienne pakowanie plecaka to pierwsze poważne obowiązki kilkulatka. Pozwalaj mu więc jak najczęściej podejmować małe decyzje i dokonywać własnych wyborów podczas wspólnej zabawy z rówieśnikami.
Aktywność fizyczna a wyobraźnia i kreatywność
Zabawa na zewnątrz pobudza wyobraźnię. Naturalne środowisko to świetna okazja do odkrywania świata i pobudzania własnej kreatywności. Zachęcaj więc dziecko do swobodnej zabawy na świeżym powietrzu o każdej porze roku. Jeśli macie dostęp do ogrodu, możesz urządzić mu domowy plac zabaw z torem przeszkód. Pokonując go za każdym razem, będzie miało okazję do stymulacji zmysłów, ćwiczeń równowagi, wzmacniania mięśni i ćwiczenia kreatywności.
Bo budowy takiego toru przeszkód możesz wykorzystać huśtawki, drabinki czy ławki ogrodowe vidaXL. Na przykład drewniana ławka wykonana z licowanego drzewa bez oparcia może być świetną podstawą równoważni. Do budowy placu zabaw możesz użyć także lin, starych opon samochodowych, plastikowych wiader, desek, palików, ścianek wspinaczkowych i wszystkiego, co tylko przyjdzie Wam do głowy. Angażując dziecko do wspólnej konstrukcji, pomożesz mu rozwinąć zmysł architektoniczny.
Świeże powietrze wzmacnia kondycję psychiczną
Aktywność na świeżym powietrzu łagodzi stres, pomaga ciału pozbyć się napięć i podwyższa poziom endorfin w organizmie. Już 20 minut zabaw w otoczeniu zieleni pomaga obniżyć hormon stresu we krwi. A regularne spacery wśród zieleni pomagają zwiększyć zdolność rozwiązywania problemów nawet o 50%. Poza tym świeże powietrze działa orzeźwiająco i pobudzająco.
Jest jeszcze jedna ważna rzecz, o której warto wspomnieć, mianowicie wyznaczanie sobie wewnętrznych celów. Dzieci, które spędzają dużo czasu na zabawach na zewnątrz, często doświadczają takich pozytywnych uczuć, jak poczucie spełnienia. Dzięki temu są bardziej pewne siebie, chętniej podejmują wyzwania i osiągają lepsze wyniki w nauce.