Znamy zwycięzcę tegorocznej edycji Lexus Design Award. Najlepszym projektem 2016 roku w ocenie Jury został Agar Plasticity. Zwycięzcę ogłoszono podczas trwającego Milan Design Week, gdzie zaprezentowano wszystkie finałowe prace.

Projekt eksploruje i wykorzystuje możliwości, jakie daje agar. Ta żelowata substancja, otrzymywana z alg morskich może śmiało posłużyć jako materiał do pakowania. Co najważniejsze – ekologiczny. Świetna alternatywa dla prawdziwej zmory naszych czasów – plastikowych opakowań.

Agar wykorzystywany jest na całym świecie jako materiał do badań naukowych, badań medycznych czy w profesjonalnych kuchniach. W zimnej wodzie pęcznieje, a dobrze rozpuszcza się w wodzie o temperaturze ok. 90-100°C. Kluczowa dla projektu jego cecha to to, że zestala się, tworząc rodzaj żelu w 40-50 °C, a proces ten jest odwracalny. Wykorzystuje się go jako naturalny, bezsmakowy środek żelujący przy produkcji słodyczy i innych przemysłowych produktów spożywczych. Dodatkowo w fotografii, chemii, farmacji i kosmetyce.

agar2

Grupa AMAM dostrzegła w nim jeszcze jedno bardzo dobre zastosowanie. Kiedy agar zostanie zamrożony tworzy miękką, amortyzującą strukturę. Wystarczy go sprasować, aby otrzymać formę podobną do folii. Można go łatwo i dowolnie formować jako opakowania przeróżnych zastosowań. Ponadto z uwagi na wagę, zawsze będzie dryfował na wodzie. Tym samym jest receptą na światowy problem z tonami śmieci, jakie trafiają do mórz i oceanów. Jury Lexus Design Award doceniło zarówno ideę, jak i samą pracę wykonaną przez zespół.

Wynik został ogłoszony podczas Milan Design Week 2016, gdzie mieszczą się przestrzenie wystawowe Lexusa i dwunastu finalistów konkursu. Grupa AMAM powstała w 2015 roku w Japonii, twórcami są trzej studenci Uniwersytetu Tama Art – Kosuke Araki, Noriaki Maetani i Akira Muraoka.