Nauka języków obcych przynosi nam korzyści w wielu obszarach. Podnosi kwalifikacje i zwiększa konkurencyjność, pozwala swobodnie podróżować i komunikować się, poszerza dostęp do kultury masowej i nowego grona znajomych. Jest też doskonałą gimnastyką dla naszego mózgu. Naukowcy – prof. Panos Athanasopoulos, lingwista z Uniwersytetu w Lancaster i prof. Emanuel Bylund, lingwista z Uniwersytetu w Stellenbosch i Uniwersytetu w Sztokholmie – odkryli, że płynne posługiwanie się przynajmniej dwoma językami sprawia, w zależności od kontekstu językowego, że inaczej postrzegamy czas. Swoje odkrycie opublikowali w “Journal of Experimental Psychology: General”.
Ich eksperyment wykazał, że osoby dwujęzyczne stosują tzw. przełączanie kodu, które polega na tym, że nieświadomie, często i szybko poruszają się w sferze tych języków, jednocześnie zachowując kontekst danego języka. Stanowi to dowód elastyczności poznawczej osób wielojęzycznych.
Dla każdej nacji czas ma jednak inne znaczenie. I tak np. mówiący po szwedzku i angielsku wolą zaznaczyć czas trwania wydarzeń, odnosząc się do odległości fizycznych, np. krótką przerwę, długie wesele itd. Upływ czasu postrzegają jako podróż, którą pokonali. Osoby mówiące w języku greckim i hiszpańskim oznaczają czas poprzez odniesienie do fizycznych ilości, np. małej przerwy, wielkiego ślubu. Widzą upływ czasu jako wzrost wolumenu. Zaobserwowano, że osoby dwujęzyczne potrafiły jednak, za każdym razem, przełączyć swój sposób percepcji czasu i zastosować formę właściwą dla danego języka nieświadomie i automatycznie.
– Nauka nowego języka nagle staje się dostosowana do wymiarów percepcyjnych, z których wcześniej nie zdawałeś sobie sprawy – mówi profesor Athanasopoulos. Eksperyment pokazuje coś więcej, a mianowicie, że – osoby dwujęzyczne są elastycznymi myślicielami. – Istnieją również dowody, które sugerują, że mentalne przechodzenie między różnymi językami na co dzień wzmacnia zdolność uczenia się i działanie wielozadaniowe, oraz wpływa na dobre samopoczucie – wyjaśnia profesor.
Mając świadomość tak wielu zalet oraz perspektywę zbliżających się wakacji, warto rozważyć inwestycję w naukę języków obcych. Szkół językowych na rynku mamy do wyboru pełen wachlarz. Dodatkowo możemy skorzystać z atrakcyjnych ofert wakacyjnej nauki języka obcego, także poza granicami. Kto wie, może zagraniczna przygoda z nowopoznanym językiem stanie się naszym atutem nie tylko w sferze zawodowej i finansowej.
Źródło: www.weforum.org