Do podjęcia pracy tymczasowej nie są wymagane żadne kursy czy uprawnienia. Za przygotowanie pracownika odpowiada agencja, co sprawia, że praca tymczasowa sprawdza się jako rozwiązanie dla wielu grup społecznych – mówi Marek Jurkiewicz, dyrektor InfoPraca.pl. Stosunkowo krótki okres pracy w jednym miejscu pozwala skonfrontować swoje oczekiwania z praktyką i na tej podstawie budować swoją  ścieżkę kariery. Wśród zalet pracy tymczasowej warto wymienić elastyczność. Dzięki niej można tak modyfikować grafik, by godzić ze sobą inne obowiązki.

Jak wybrać bezpieczną i sprawdzoną agencję pracy

Przed wyjazdem sprawdź, czy agencja, o której myślisz jest wpisana do rejestru Agencji Pracy Tymczasowych (www.kraz.praca.gov.pl).  Ten wpis świadczy o tym, że firma dopełniła wszystkich formalności oraz spełnia standardy narzucone przez polskie prawo, a co za tym idzie działa legalnie.

Pamiętaj, że oprócz strony „www” warto odwiedzić biuro firmy, z którą chcesz nawiązać współpracę. Stworzenie strony internetowej jest proste, zaś profesjonalne prowadzenie siedziby i zatrudnianie w nim pracowników świadczy o tym, że dana agencja funkcjonuje od dłuższego czasu na rynku pracy oraz wypracowuje zyski potrzebne do utrzymania biznesu. Przykładowo Contrain Poland (nr 5612) posiada obecnie 5 biur w Polsce, a oprócz tego współpracuje z różnymi instytucjami rynku pracy jak Urzędy Pracy, Młodzieżowe Centra Kariery oraz Biura Karier Zawodowych.

Dowiedz się, czy agencja należy do stowarzyszeń czy fundacji, co potwierdzi również wiarygodność z uwagi na restrykcje, które taka agencja musi spełnić, aby należeć do danej grupy zaufanych podmiotów.  – Contrain Poland jest członkiem chociażby stowarzyszenia Inicjatywa Mobilności Pracy działającego na rzecz przeciwdziałaniu dyskryminacji pracowników delegowanych – podkreśla Robert Gondzia, kierownik rekrutacji Contrain.

Przeanalizuj proces rekrutacji i wymagania, jakie firma stawia kandydatom. Na rynku są agencje, które właściwie nie weryfikują kandydatów. Zdarza się również, że nawet umowy są podpisywane na odległość, czyli kandydat nie ma możliwości spotkania z rekruterem. To zawsze powinno budzić wątpliwości, bo przecież aby doszło do podpisania umowy, trzeba udostępnić swoje dane osobowe. Lepiej stawiać na firmy, które weryfikują te dane, a dodatkowo np. przeprowadzają testy badające umiejętności  – wówczas jest większa szansa, że wyjeżdżając do pracy za granicę sprawdzimy się w niej i będziemy mieli okazję na dłuższą współpracę.

Dopytaj się, w którym momencie jest podpisywana umowa. Bezpiecznym rozwiązaniem jest podpisywanie umowy jeszcze w Polsce przed wyjazdem. Kandydat powinien wiedzieć, jaką pracę będzie wykonywał, za jakie wynagrodzenie, a także z kim może się skontaktować w razie potrzeby. Niedopuszczalne jest podpisywanie dokumentów już za granicą lub w drodze.

Powinno się uważnie przeczytać dokumenty, które są do podpisania. Zgodnie z polskim prawem muszą być w języku ojczystym pracownika oraz tłumaczone na język urzędowy kraju, do którego się wyjeżdża. Jeśli cokolwiek jest niezrozumiałe, należy prosić o wytłumaczenie. Sposób wyjaśniania i ogólna wiedza pracownika agencji w tym zakresie także dużo mówią o profesjonalizmie. W Contrain Poland wszystkie dokumenty są dostępne w języku polskim i nie zawierają ukrytych zapisów dotyczących ewentualnych kar za np. zerwanie umowy przed czasem, szybszy powrót do Polski, itp.

Zapytaj się o rodzaj zakwaterowania oraz liczbę osób mieszkających w danym miejscu.
Contrain Poland stosuje się do przyjętej „Polityki Jakości Zakwaterowań”. Lokale spełniają holenderski standard SNF. Są różne opcje: domki, mieszkania, tzw. bungalowy, campingi). Wszystkie mają wspólne salony, kuchnie i wydzielone łazienki, w większości dostępny jest internet bezprzewodowy, niejednokrotnie telewizja w języku polskim, wyposażony aneks kuchenny oraz pralki.

Należy unikać przesyłania drogą mailową, przed podpisaniem umowy, zdjęć i skanów dowodu, paszportu i innych dokumentów zawierających dane identyfikacyjne, takie jak: PESEL. Łatwo jest bowiem zaciągnąć kredyt, mając takie skany, a stosowana przez agencje taka praktyka jest niedopuszczalna.

O uczciwości firmy świadczy sposób dopełnienia formalności – w Contrain Poland kandydatów zaprasza się na spotkania i podpisanie umowy, kieruje na badania lekarskie, opłacając je i robiąc szkolenie BHP, inwestuje w ścieżkę kariery.

Liczymy, że powyższe wskazówki pozwolą trafnie wybrać partnera spośród ponad 7974 agencji pracy zarejestrowanych w Polsce*.

Karta EKUZ – co to jest, jak ją wyrobić?

Jeśli decydujesz się na podjęcie pracy w kraju należącym do Unii Europejskiej pamiętaj, aby wyrobić przed wyjazdem kartę EKUZ – czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Karta
ta potwierdza Twoje prawo do korzystania na koszt NFZ z niezbędnych świadczeń zdrowotnych.

Wzór karty EKUZ:

Szczegółowe informacje na temat tego, gdzie i jak możesz wyrobić kartę EKUZ znajdziesz na stronie internetowej NFZ http://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/zalatw-sprawe-krok-po-kroku/jak-wyrobic-karte-ekuz/

Sprawdź na stronie NFZ (lub zapytaj bezpośrednio w placówce), jaki zakres świadczeń Ci przysługuje
na podstawie karty EKUZ oraz w jaki sposób możesz z nich skorzystać.

W przypadku, gdy zostaniesz obciążony opłatą za usługi medyczne (o ile nie jest to wkład własny) możesz uzyskać zwrot kosztów po powrocie do Polski, składając wniosek o zwrot kosztów do właściwego ze względu na miejsca zamieszkania oddziału wojewódzkiego NFZ. Aby uzyskać zwrot kosztów leczenia, należy przedstawić oryginały rachunków i recept oraz dowody zapłaty (poproś o nie w recepcji placówki medycznej, w której udzielono Ci konsultacji medycznej).

Urlop – przydatne informacje

Nie samą pracą człowiek żyje. Każdemu pracownikowi zgodnie z przepisami przysługuje prawo
do urlopu. Wymiar urlopu zależy od rodzaju umowy, przepisów obowiązujących w danym kraju oraz stażu pracy pracownika. Podczas rozmowy z rekruterem upewnij się:

  • Po jakim czasie będziesz mógł skorzystać z pierwszego urlopu;
  • Ile dni urlopu Ci przysługuje;
  • Czy należą się Ci się jakieś dodatki związane z urlopem – jeśli tak, to jakie i od czego one zależą;
  • Co w sytuacji, gdy nie przysługuje Ci już płatny urlop, a Ty nadal musisz być w Polsce.

Dowiedź się również, jakie są zasady zgłaszania urlopu – kiedy powinieneś zgłosić urlop, komu
i w jakiej formie. Musisz również liczyć się z tym, że nie zawsze urlop będzie Ci przyznany w terminie, o który poprosisz. Wszystko zależy od potrzeb produkcyjnych pracodawcy i planów urlopowych innych pracowników. Dlatego też, jeśli zależy Ci, aby być w Polsce w określonym czasie (np. komunia dziecka, ślub, chrzciny, ważna rocznica) poinformuj o tym fakcie przedstawiciela agencji najszybciej jak jest to tylko możliwe. Najlepiej zrób to już podczas pierwszej rozmowy z rekruterem, który znając Twoją dyspozycyjność do wyjazdu, będzie mógł zaproponować Ci odpowiednią ofertę lub uprzedzić kontrahenta, że w takim a takim terminie będziesz niedostępny.

Przygotowanie do wyjazdu – co powinienem ze sobą zabrać?

Dobra agencja powinna przed wyjazdem przekazać pakiet informacyjny, w którym znajdziesz nie tylko informacje na temat kontrahenta, do którego masz wyjechać, niezbędne numery telefonów czy regulaminy, ale także informację o tym, co powinieneś ze sobą zabrać z Polski.

To, o czym powinieneś pomyśleć, to:

  • Podstawowe lekarstwa – na bóle różnego pochodzenia, np. ból głowy, gardła, gorączka, syrop na kaszel oraz te, które aktualnie zażywasz. Pamiętaj, że jeżeli bierzesz regularnie leki, to powinieneś poprosić lekarza, aby wypisał Ci ich zapas;
  • Żywność (upewnij się, czy będziesz miał gdzie ją przechować – dostęp do lodówki, zamrażarki);
  • Gotówka w walucie kraju, do którego jedziesz;
  • Odzież i obuwie robocze, strój przeciwdeszczowy jeżeli pracodawca Ci tego nie zapewni;
  • Karta EKUZ;
  • Ważny i niezniszczony dowód osobisty lub paszport;
  • Wizy (jeśli są wymagane);
  • Prawo jazdy oraz dokumenty potwierdzające wymagane uprawnienia;
  • Potwierdzenie nadania numeru podatkowego kraju, do którego jedziesz
    (jeśli już go masz) – warto zrobić ksero tego dokumentu;
  • Środki czystości, kosmetyki;
  • Karta do bankomatu oraz założenie konta walutowego;
  • Śpiwór/kołdra, poduszka, pościel;
  • Nie zaszkodzi zabrać ze sobą podstawowe naczynia, tj. garnki, sztućce.

Wyjazd za granicę wiąże się z pewnymi formalnościami. Upewnij się, czy nie musisz zrobić tłumaczenia dokumentów (certyfikat potwierdzający Twoje dodatkowe uprawnienia). Dowiedz się, kto pokrywa koszty tłumaczenia. W niektórych krajach jest obowiązek meldunku czy uzyskania numeru podatkowego (np. Holandia – BSN/sofi) – kto pomoże Ci w tych kwestiach formalnych i czy wiąże się to z dodatkowymi kosztami? Niektóre prace wymagają dodatkowych uprawnień czy badań np. książeczki sanitarno-epidemiologicznej. Dowiedz się, czy praca, do której jedziesz honoruje polskie uprawnienia. Może okazać się, że będziesz musiał wyrobić na miejscu nową książeczkę lub odbyć specjalne szkolenia (zapytaj o koszt).

Pamiętaj!

  • Pobieranie opłat za znalezienie pracy jest niezgodne z prawem. Informacje o nielegalnie działających agencjach pracy tymczasowej  czy pośrednikach należy zgłaszać do Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) oraz na policję i prokuraturę;
  • Nigdy nie odpowiadaj na oferty pracy, w których podany jest tylko numer telefonu. Zgodnie z prawem w ogłoszeniu zawsze musi być podana nazwa agencji oraz numer, pod którym jest ona zarejestrowana np. Contrain Poland (APT nr 5612);
  • Nigdy nie oddawaj nikomu swojego paszportu czy dowodu osobistego;
  • Zostaw członkom rodziny adres, pod którym będziesz przebywał za granicą oraz aktualny numer telefonu do siebie. Zadzwoń do przynajmniej jednego z nich, jak dojedziesz na miejsce i po pierwszym dniu pracy. Utrzymuj z rodziną regularny kontakt;
  • Sprawdź, gdzie znajduje się polski konsulat i polska ambasada.

* Liczba agencji pracy zarejestrowanych w Polsce w drugim kwartale 2017 r.

Źródło: InfoPraca.plContrain Poland