Opieka nad seniorem to ciężka i odpowiedzialna praca. Wiąże się ona z wieloma obowiązkami. Niemieckie prawo nie pozwala jednak opiekunce wykonywać wszystkich czynności pielęgnacyjnych przy seniorze. Jakich? Co jest zabronione przez niemieckie przepisy i dlaczego?
Jakie są obowiązki opiekunki seniora w Niemczech?
Opiekunka seniora za naszą zachodnią granicą może mieć niezwykle szeroki zakres obowiązków. To, jaki on będzie, w dużej mierze zależy od stanu podopiecznego i wymagań rodziny zatrudniającej. Przed podjęciem pracy warto więc dokładnie zapoznać się z ogłoszeniem, które zawsze wymienia zakres obowiązków. Na opieka.felizajob.pl/oferty-pracy-dla-opiekunek-osob-starszych/ czeka praca dla opiekunek w Niemczech obejmująca tylko czynności związane z seniorem, jak i ta włączająca w zakres obowiązków zadania związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego.
W tym pierwszym przypadku opiekunka odpowiedzialna jest m.in. za nadzór nad higieną, pomoc w ubieraniu się, kontrolę przyjmowanych leków, aktywizację seniora i spędzanie z nim czasu wolnego, pomoc w przemieszczeniu się. Zakres obowiązków poszerzony o dbanie o gospodarstwo domowe zazwyczaj oznacza, że opiekunka musi sprzątać dom/mieszkanie, prać, prasować, przygotowywać posiłki, robić zakupy, opiekować się domowym zwierzakiem itp.
Jakich zadań nie może wykonywać opiekunka seniora w Niemczech?
Mimo że zakres obowiązków opiekunki osoby starszej może być bardzo szeroki, to są takie czynności, których nie może ona wykonywać. Wynika to z niemieckiego prawa. Widząc w wykazie obowiązków „zakazane działania”, należy poważnie się zastanowić nad podjęciem takiej współpracy.
Zakazy dla opiekunek w Niemczech dotyczą:
- Decydowania o ilości spożywanych posiłków oraz ich zawartości. Opiekunka może jedynie kontrolować oraz nadzorować jedzenie seniora, ale nie powinna ustalać jadłospisu. Wynika to z tego, że złe odżywianie seniora może doprowadzić do znacznego zaburzenia zdrowia. Nie oznacza to jednak, że należy zrezygnować z dokształcania się w tym temacie. Kursy z zakresu dietetyki i zdrowego odżywania będą tymi mile widzianymi i docenianymi w procesie rekrutacji.
- Podawania zastrzyków i podłączania kroplówki. W Niemczech te czynności wykonywać może jedynie lekarz prowadzący lub pielęgniarka, czyli osoby posiadające praktyczne umiejętności, wiedze i doświadczenie w tym temacie. Opiekunki, które decydują się na podanie kroplówki lub wykonanie zastrzyku narażają się na konsekwencje prawne.
- Zmieniania opatrunków. Zmiana opatrunków w Niemczech uznawana jest za czynność medyczną, którą wykonywać może tylko osoba z odpowiednimi uprawnieniami – lekarz lub pielęgniarka.