Już na etapie wczesnej edukacji straszeni są nieuchronnym brakiem zatrudnienia w przyszłości. Często są obiektem kpin ze strony “ścisłowców”. Humaniści, bo o nich mowa, wbrew pozorom mogą znakomicie poradzić sobie na rynku pracy – pod warunkiem, że znają języki obce. Ich znajomość jest kluczowa, dlatego zwłaszcza filolodzy mogą liczyć na duże możliwości zawodowe. Zapotrzebowanie na ich umiejętności rośnie. Czego jeszcze pracodawcy poszukują u humanistów? Gdzie mogą znaleźć pracę? Dowiecie się tego z naszego artykułu.

Humaniści VS umysły ścisłe

Pora raz na zawsze zerwać ze stereotypami dotyczącymi humanistów. Mimo że pod względem liczby zgłoszeń największą popularnością w Polsce cieszy się informatyka*, a na kierunki humanistyczne aplikuje z roku na rok coraz mniej osób, ich studiowanie również przynosi korzyści. Absolwenci takich studiów otrzymują wszechstronne wykształcenie z wielu dziedzin, rozumieją kontekst kulturowy, który pozwala na uzyskanie szerszej perspektywy. Są przygotowani do interpretacji informacji, analizy danych, lepiej formułują wnioski. Humaniści zazwyczaj mają lepiej rozwinięte miękkie kompetencje – językowe, interpersonalne. Lepiej się komunikują, nawiązują kontakty i pracują w grupie. Elastyczniej niż absolwenci studiów technicznych, którzy mają określony profil zawodowy, mogą dostosować się do zmian zachodzących na rynku pracy. Natomiast współpraca informatyków i humanistów jest bardzo owocna – ci pierwszy tworzą narzędzia, drudzy – nadają im formę i treść.

Języki się liczą!

Bez wątpienia, najbardziej istotna jest znajomość języków, zwłaszcza tych niszowych. Pracodawcy niezwykle cenią takich pracowników – innych potrzebnych do pracy kompetencji sami mogą ich nauczyć. Jak wygląda to w praktyce? O tym, jak humanista może odnieść sukces zawodowy opowiada na swoim przykładzie Maja Płócienniczak, Process Controller w Fujitsu – Od drugiego roku studiów udzielam korepetycji z francuskiego i japońskiego, okazjonalnie też angielskiego; ten rodzaj pracy pomógł mi nabrać doświadczenia zawodowego i nauczyć się efektywnego zarządzania czasem. Niewiele później otrzymałam propozycję współpracy z jednej z największych łódzkich szkół językowych, gdzie prowadziłam weekendowe i wakacyjne kursy japońskiego i francuskiego.

Co mogłabym poradzić humanistom na rynku pracy? Przede wszystkim być “giętkim” i nie bać się miejsc, które na pierwszy rzut oka nie kojarzą się z kierunkami humanistycznymi – usługi informatyczne zdecydowanie do takich należą 🙂 Większość dużych firm oferuje szkolenia kierunkowe, które pomogą Wam odnaleźć się w nowym miejscu pracy i wyposażą Was we wszystkie potrzebne na konkretnym stanowisku umiejętności “techniczne”. Nie dajcie sobie też wmówić, że filologie i kierunki humanistyczne są dla leniwych – to właśnie one dają Wam zestaw umiejętności o wielorakich zastosowaniach, których nie da zastąpić się nawet najbardziej zaawansowaną wiedzą techniczną.

Świadomie kreuj swoją drogę kariery

Berenika Lato-Romanowska, Knowledge Manager w Fujitsu jest przekonana, że warto stawiać na studia humanistyczne, dzięki którym można liczyć na dobrą, satysfakcjonującą i rozwijającą pracę — Należę do ludzi, którzy uwielbiają poszerzać swoją wiedzę tylko dla samej frajdy, jaką to sprawia. Zawsze ciągnęło mnie do języków obcych, więc studia na Lingwistyce Stosowanej w Warszawie były dla mnie oczywistym wyborem. Moi znajomi zazwyczaj wybierali karierę tłumaczy albo nauczycieli. Ja wiedziałam, że szukam stabilizacji — chociaż uwielbiam tłumaczenia, freelancerka odpadała. Tuż po studiach zaczęłam szukać pracy, kierując się trzema kryteriami: firma miała cieszyć się ugruntowaną pozycją na rynku, mieścić się w Łodzi i dawać możliwość codziennego korzystania z języków obcych. Mniej więcej po dwóch tygodniach od momentu, kiedy znajomy zaproponował mi złożenie CV do Fujitsu, zaczęłam pracę. Teraz, po czterech latach, nie zamieniłabym jej na żadną inną.

Berenika Lato-Romanowska radzi wątpiącym humanistom, aby zachowywać otwartość i wierzyć w siebie i swoje kompetencje – Przede wszystkim nie zapominajcie o rozwijaniu swojej sieci kontaktów – zawsze się znajdzie ktoś, kto ma znajomego, który będzie miał dla nas świetną ofertę pracy. Poza tym — nie wątpcie! Jeśli znacie dobrze języki obce, jesteście otwarci i lubicie codziennie uczyć się czegoś nowego — rynek pracy przywita was z otwartymi ramionami. Firmy informatyczne szukają pracowników, biegle władających językami obcymi, i doszkalają ich w kwestiach technicznych. Jednocześnie oferują im różne ścieżki rozwoju, tak, żeby jak najlepiej rozwijać ich talenty. Dajesz radę ze składnią francuskiego albo fińskiego? Na pewno dasz sobie radę z HTMLem albo Javascriptem, w końcu to też po prostu języki „obce”. Studia humanistyczne pozwoliły ci rozwinąć Twoje kompetencje miękkie? Najpewniej odnajdziesz się w zarządzaniu zespołem w GDC. Musisz tylko się odważyć.

Gdzie humaniści mogą szukać pracy?

Doskonałym przykładem firmy, która poszukuje humanistów jest łódzkie centrum Fujitsu (http://www.therealdeal.pl/). To firma dostarczająca najnowsze technologie, a także produkty informatyczne i komunikacyjne dla klientów w ponad 100 krajach. Daje wiele możliwości rozwoju i oferuje dobre warunki pracy – także dla humanistów. Dowód? Wystarczy tylko spojrzeć na obszerną listę wakatów na portalu pracuj.pl: http://bit.ly/2iI9L8D. Ich pracownicy mogą liczyć na wiele bonusów, miłą atmosferę w pracy, szkolenia, a przede wszystkim – na stabilne zatrudnienie.

Tekst sponsorowany

Źródła:

*MNiSW, “Informacja o wynikach rekrutacji na studia na rok akademicki 2016/2017 w uczelniach nadzorowanych przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego”

http://www.nauka.gov.pl/g2/oryginal/2016_11/68bc683c96461a715b92dc81cbf5125f.pdf