Chcesz nauczyć się hiszpańskiego, żeby dostać tę wymarzoną posadę w Madrycie? Musisz podszkolić angielski, żeby dostać się na kurs online? A może po prostu chcesz się nauczyć niemieckiego, bo chcesz przeczytać Goethego w oryginale? Jeżeli którakolwiek z powyższych sytuacji coś dla Ciebie znaczy, to czytasz właściwy tekst 😉 Sprawdź 6 wskazówek, dzięki którym bez trudu przyswoisz sobie obce języki.

1. Miej cel!

Chociaż może się to wydawać oczywiste, to lepiej zacząć od podstaw. Jeżeli nie będziesz mieć jasno sprecyzowanego celu który chcesz osiągnąć, to możesz czuć pokusę, żeby zwolnić tempo nauki, albo w ogóle zrezygnować kiedy zaczną się schody. Napisz co chcesz osiągnąć na kartce i przyklej na drzwiach lodówki: “podróżować pół roku po Hiszpanii”, “dostać pracę w Berlinie”, “zapisać się na kurs online”… Twoja podświadomość będzie pracować za każdym razem jak otworzysz lodówkę 😉

2. Znajdź partnera!

Towarzystwo, a nawet niewielka rywalizacja ze znajomymi to fantastyczne motywatory, które pomogą Ci w trudniejszych momentach. Co więcej, zawsze będziesz mieć kompana do poćwiczenia języka. Swobodne rozmowy to jeden z najlepszych sposobów na szybką i skuteczną naukę.

3. Baw się nauką!

Poczuj się dzieckiem chociaż na moment i nie bój się mówić słów, które nie istnieją, albo wypowiadaj zdania kompletnie bez sensu. Dzięki temu wyrobisz sobie nawyk mówienia bez oporów czy, co gorsza, blokady ze wstydu. Uczymy się na błędach. Rozmawiaj ze swoim partnerem na dowolny temat, ale pod jednym warunkiem – używanie polskiego jest zabronione! Będziesz szukać nowych sposobów na wyrażenie swoich myśli i zobaczysz, że znacznie szybciej zaczniesz przyswajać nowe słownictwo.

4. Ucz się treści, nie języka

OK, na pierwszy rzut oka ta zasada może się wydawać dziwna. O co nam chodzi? Gramatyka wcale nie jest taka najważniejsza. Oczywiście, na pewnym etapie trzeba ją przyswoić, ale znacznie szybsze efekty da ćwiczenie języka w “życiowych” sytuacjach. Czytaj książki w oryginale, oglądaj filmy i seriale bez polskich napisów, zamów po włosku włoskie jedzenie (oczywiście, o ile obsługa to Włosi 🙂 ), albo postaraj się pomóc napotkanemu francuskiemu turyście w jego ojczystym języku. W ten sposób nie tylko będziesz mógł przetestować zdobyte umiejętności, ale także nauczysz się je wykorzystywać w prawdziwym życiu.

5. Bądź konsekwentny

Ustal czas, który będziesz poświęcać na naukę i trzymaj się go. W nauce języka obcego najważniejsza jest regularność i konsekwencja. Wyszukaj kursy językowe w Twojej okolicy i dobierz lekcje tak często, jak Ci wygodnie, lecz pamiętaj, żeby zawsze na nie chodzić!

6. Mów do siebie

Każda okazja do ćwiczenia języka obcego jest dobra – nawet, jak jesteś sam! W ten sposób będziesz ćwiczyć konstrukcję zdać, ale też szybko nauczysz się wykorzystywać słownictwa. Następnym razem, kiedy będziesz poruszać dany temat z kimś obcym, to będziesz wiedzieć co powiedzieć i będziesz się czuć pewnie.

I najważniejsze… Wyluzuj!

Jeśli rozpoczniesz z kimś obcym rozmowę od słów (oczywiście w języku obcym) “Dopiero się uczę tego języka i chciałbym poćwiczyć” to większość ludzi zareaguje z entuzjazmem, będą cierpliwi i zadowoleni, że mogą Ci pomóc. Nikt na pewno się na Ciebie nie wścieknie, jeżeli nie będziesz mógł znaleźć właściwych słów do dokończenia zdania 🙂