Urządzeniem grzewczym, które powoli wypiera tradycyjne piece węglowe i gazowe jest pompa ciepła. Odpowiednio dobrana i prawidłowo zamontowana będzie działała niezawodnie przez wiele lat. Najczęściej instalacje wykonuje się, wykorzystując standardowe sposoby. Są jednak sytuacje, kiedy trzeba sięgnąć po mniej typowe metody. Takie niecodzienne rozwiązania hydrauliczne są równie skuteczne. Co ważne, ich zastosowanie nie wpływa negatywnie na trwałość pompy i koszt jej eksploatacji. Nie zwiększa też ryzyka awaryjności.

Z jakich elementów składa się instalacja, której częścią jest pompa ciepła?

Oprócz samego urządzenia w jej skład wchodzą także połączenia hydrauliczne, sterowniki oraz grzejniki i podgrzewacze ciepłej wody użytkowej. Zbiornik buforowy może zostać podłączony równolegle bądź szeregowo. W tym pierwszym przypadku pełni on rolę sprzęgła hydraulicznego, zaś w drugim odpowiada za zwiększenie ilości wody znajdującej się w kotle. Przepływ umożliwia zawór nadmiarowo-upustowy. Większość instalatorów wybiera połączenie równoległe. Taka instalacja jest bezpieczna, a jej wykonanie jest znacznie prostsze. Pozwala też uniknąć ewentualnych błędów wykonawczych. Więcej przydatnych informacji o nietypowych rozwiązaniach hydraulicznych podczas montażu pomp ciepła znajdziesz w artykule zamieszczonym na stronie https://www.aircon.panasonic.eu/PL_pl/blog/nietypowe-rozwiazania-hydrauliczne-w-instalacjach-z-wykorzystaniem-pompy-ciepla/.

Jakie jest zastosowanie sprzęgła hydraulicznego?

Mianem sprzęgła hydraulicznego określa się zbiornik, którego zadaniem jest zrównoważenie układu hydraulicznego. Ma ono postać rury wykonanej z nierdzewnej bądź czarnej stali. Od rur przyłączeniowych różni się przede wszystkim znacznie większą średnicą. Jest stosowany w przypadku instalacji grzewczej, którą wykonano, wykorzystując rury mające zbyt małą średnicę. W efekcie zainstalowana pompa ciepła nie może pracować wydajnie i efektywnie. Sprzęgło hydrauliczne może być stosowane zarówno w instalacjach składających się wyłącznie z pompy ciepła, jak i modeli hybrydowych.