Jeszcze jakiś czas temu wiele osób wierzyło, że zawody mają płeć, co oznacza, że nie każdy zawód przeznaczony jest dla dziewcząt. Nic bardziej mylnego! Czy płeć wciąż determinuje ścieżkę edukacyjną oraz przyszłość?

Czy kobieta może iść męską ścieżką zawodową?

Nie ma najmniejszej wątpliwości, że kobieta różni się od mężczyzny. Wynika to z biologii. Płci nie możemy sobie wybrać. Rodzimy się albo kobietą, albo mężczyzną. Jednak to wcale nie oznacza, że płeć damska nie może mieć tych samych pasji, co płeć męska. Przez wiele lat dominował schemat, że facet pracuje, a kobieta siedzi w domu i wychowuje dzieci. I rzeczywiście tak było. Wiele kobiet rezygnowało z edukacji na rzecz sprzątania, gotowania i wychowywania potomków.

Z kolei inne przekonanie mówi o tym, że mężczyzna jest stworzony do prac fizycznych, związanych z przedmiotami ścisłymi. Kobieta natomiast wykonuje prace lekkie i absolutnie nie powinna pchać się w, chociażby budowlankę. Na całe szczęście od dłuższego czasu schemat ten jest systematycznie przełamywany przez coraz większą ilość kobiet. Kobiety przestały rezygnować z siebie i potrafią wychowywać dzieci, a jednocześnie studiować, pracować i przy tym się rozwijać. Bardzo wiele matek prowadzi własną działalność gospodarczą, a największe sukcesy osiąga właśnie po urodzeniu dziecka. To tylko pokazuje, jak silna jest kobieta i że nie ma rzeczy niemożliwych. Kobiety otworzyły się na rozwój i zdobywanie nowych umiejętności, a także naukę „męskich” zawodów. Coraz częściej możemy zaobserwować kobiety, które jeżdżą tirami, remontują domy czy zdobywają kwalifikacje spawalnicze. Wbrew obiegowym opiniom, panie pracują tak dobrze i tak wydajnie, jak koledzy po fachu. Więcej informacji znajdziesz na stronie: https://szkolameskiegostylu.pl/blog/mezczyzna-sigma-kim-jest-i-jak-go-poznasz/

Czy mężczyzna może wykonywać kobiece zawody?

Warto dodać, że działa to w dwie strony. „Kobiece” zawody są coraz częściej wykonywane przez mężczyzn. Co prawda, jeszcze kilka lat temu facet, będący damskim fryzjerem, kosmetologiem czy pracujący w sklepie odzieżowym dla kobiet był zaskoczeniem, dzisiaj nikogo nie dziwi. Mężczyźni wychodzą z ukrycia i chętnie wykonują pracę, która wcześniej była zarezerwowana dla kobiet, udowadniając, że tym samym wcale nie odbiera to ich męskości. To po prostu zawód, w którym mogą się spełniać.

Jak człowiek sigma wpływa na zmianę myślenia o determinacji płci?

Obecnie coraz popularniejsze jest podejście mężczyzny i kobiety sigma, co ma ogromny wpływ na przełamanie schematów. To z kolei prowadzi do tego, że coraz częściej płeć nie determinuje naszych wyborów, co ma wpływ na ścieżkę edukacyjną. Warto odnieść się tu do pojęcia SIGMA. Sigma Female to kobieta, która nie interesuje się hierarchią, ma własne wartości oraz normy, co sprawia, że jest niezależna od innych osób. Jest bardzo silną osobą, ale nie pokazuje tego. To po prostu widać. Nie przejmuje się innymi i dąży do osiągnięcia własnych celów.  Większość ludzi przestaje zwracać uwagę na to, jaka płeć dominuje w zawodzie. Podejmują się pracy, która ich interesuje, daje satysfakcję i którą potrafią wykonywać znaczenie. Zaciera się podział na kobiece i męskie zawody.