Na pewno niejednokrotnie musieliście podjąć decyzję, jaki model szkoleniowy wybrać dla siebie lub swoich pracowników, zważając zazwyczaj na koszty, w stosunku do oczekiwanych efektów w postaci podniesienia kwalifikacji. Ile razy wybraliście e-learning?

Jeśli częściej decydujecie się na szkolenia stacjonarne to pewnie dlatego, że nie poznaliście jeszcze wszystkich zalet i możliwości szkoleń e-learningowych. W Polsce ciągle niestety brakuje świadomości w tym zakresie. Wydaje się nam, że e-learning to PDF nagrany na płytę CD. Nie może więc nieść żadnych wartościowych treści…

Tymczasem prawda zaś jest taka, że możliwości przewyższają ograniczenia. Ilościowo i jakościowo!

Dostępność, oszczędność czasu, wiedza „na żądanie”

E-learning stwarza możliwość nauki w Twoim czasie, Twoim miejscu i Twoim trybie. Nie musimy wyczekiwać okazji, aby interesujący nas temat zawitał ze szkoleniem do naszego miejsca zamieszkania. Wystarczy głód wiedzy i dostęp do Internetu.

E-learning stwarza możliwość uczenia się małymi partiami, sięgania po informację wtedy, kiedy jej potrzebujesz. Dzięki temu zapamiętasz więcej i skuteczniej. Nauczysz się tu i teraz. Tego, czego akurat potrzebujesz. Efektywniej.

Dynamiczne scenariusze szkoleń

Także poziom nauczania może być dostosowany do Twoich potrzeb i możliwości. Dynamiczne ścieżki szkoleniowe uwzględniają bowiem indywidualny poziom wiedzy i umiejętności.

Różnorodność form i środków przekazu

Jeśli masz złe zdanie o e-learningu, prawdopodobnie nigdy nie widziałeś dobrze zrobionego szkolenia e-learningowego. E-szkolenia wykorzystują innowacyjne formy dydaktyczne umożliwiające uczenie się poprzez doświadczanie, w kontekście sytuacyjnym, przy użyciu odpowiednio dostosowanych do możliwości percepcyjnych odbiorców metod i narzędzi, właściwie dobranych obrazów i elementów multimedialnych, symulacji i elementów interaktywnych.

E-learning to również webinaria, e-Video, gry szkoleniowe, e-booki, systemy wiki, ćwiczenia, quizy, wirtualne sale szkoleniowe, drzewa decyzyjne.

Obiektywny i rzetelny system pomiaru postępu nauczania i raportowania

Na szkoleniu tradycyjnym możesz ukryć się w kątku i odpłynąć w krainę swojej wyobraźni. Systemu już tak łatwo nie oszukasz… Zarówno Ty, jako użytkownik, jak i trener dostaniecie szczegółowy feedback Twojego zaangażowania – jak często się logowałeś, z jakich materiałów korzystałeś, ile czasu poświęciłeś na naukę, oraz jak odpowiadałeś na pytania i quizy.

Kształtowanie umiejętności IT

Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych, zaawansowanych technologicznie rozwiązań IT, korzystając ze szkoleń e-learningowych oswoisz się dodatkowo z nowymi technologiami i rozwiniesz swoje  umiejętności komputerowe.

Niskie koszty

E-szkolenia cechują się przede wszystkim efektywnością finansową. Nie musisz doliczać kosztów transportu, zakwaterowania, diet. Płacisz wyłącznie za wartości edukacyjne.

Choć potencjał e-learningu jest ogromny, nie oznacza to, że taka forma edukacyjna pozbawiona jest ograniczeń.

Uczenie się w formach e-learningowych wymaga sporych pokładów samodyscypliny. W e-learningu nie ma nauczyciela – anioła stróża, który będzie Cię motywował, wywoływał do przysłowiowej tablicy i sypał żartami z rękawa, abyś czasem Ci się nie przysnęło 😉 Motywacja musi wypływać z Ciebie!

Dehumanizacja relacji międzyludzkich

Uczenie się za pośrednictwem internetu, bez bezpośredniego kontaktu z innymi ludźmi, może pogłębić proces spłycania relacji międzyludzkich. Czatowanie i skajpowanie – a więc rozmawianie za szklanym ekranem – ogranicza umiejętności komunikowania się z innymi ludźmi.

Nauka pływania bez wody

Na koniec – warto pamiętać, że nie nauczysz się pływać, nie widząc ani razu wody. Być może poznasz najważniejsze pojęcia, elementy anatomii ruchu, jednak praktyka musi odbyć się w formie tradycyjnej. To jedno z największych ograniczeń e-learningu – nie dla każdego tematu szkoleniowego e-edukacja jest adekwatnym rozwiązaniem.

Tak jak we wszystkim, tak w wyborze form edukacyjnych należy kierować się zdrowym rozsądkiem. Warto mieć świadomość ograniczeń, ale i niewątpliwych zalet każdej z form, także e-learningu, dzięki któremu w odpowiednich obszarach edukacyjnych możemy uzyskać wyjątkowe efekty.