Najpierw się z Ciebie śmieją, bo przecież to bardzo trudne. Potem się dziwią. Na koniec kiwają głowami. Dlaczego warto programować i na czym tak naprawdę to polega? Krąży wyobrażenie, że aby to robić, trzeba być osobą techniczną, która nigdy nie rozstaje się z komputerem. Rzeczywistość jest bardziej różowa.

Nauka programowania nie dla każdego – nic bardziej mylnego!

Większość ludzi obawia się, że programowanie jest bardzo trudne, że trzeba mieć umysł ścisły i dyplom uczelni technicznej w kieszeni. „Nie nadaję się, zawsze miałem problem z matematyką i nie skończyłem studiów – nie będzie ze mnie programisty” – to najczęstsza odpowiedź, którą można usłyszeć od kogoś, kto nigdy nie spotkał się z programowaniem.

Ci wytrwalsi próbują swoich sił na własną rękę, korzystając z darmowych kursów w internecie, książek czy oglądając video blogi na YouTube. Oczywiście jest to dobra praktyka, jednak nie działa na wszystkich. Często zamiast męczyć się godzinami wynajdując koło na nowo, lepiej skorzystać z przetartej ścieżki, sprawdzonej przez setki osób przed nami.

Bootcamp – czyli intensywna nauka

Bootcampy programistyczne, czyli intensywne, kilkumiesięczne kursy wzorowane na treningu wojskowym. Ten sposób nauki działa również w Polsce.

Firma Kodilla co miesiąc wypuszcza na rynek pracy nowe osoby przygotowane do pracy jako junior front-end developerzy, czyli osoby tworzące strony i aplikacje internetowe. Nauka odbywa się w formie online na specjalnie przygotowanej platformie przy czym każdy z kursantów ma swojego personalnego mentora, który tłumaczy zagadnienia, sprawdza zadania i pomaga gdy zachodzi taka potrzeba.

Dlaczego warto nauczyć się programowania?

Każdy z nas chciałby robić to co lubi i otrzymywać za tę pracę godne wynagrodzenie. I chyba też każdy z nas słyszał o bardzo wysokich wynagrodzeniach pracowników z sektora IT?

Jest to związane z obecnym zapotrzebowaniem rynku pracy – według danych za 4 lata będzie brakowało ok. 1 000 000 programistów w UE i USA. Nawet Bill Gates i Mark Zuckerberg przekonują, że każdy może i powinien programować, bo w dzisiejszym świecie technologia wkracza w każdą dziedzinę naszego życia.

Aktualnie programiści dla pracodawców są na “wagę złota”, dlatego też mogą liczyć nie tylko na solidne wynagrodzenie, ale często przysługują im też różnorodne benefity takie jak: ubezpieczenie zdrowotne, darmowe kursy językowe, darmowe posiłki, elastyczny czas pracy, odjechane nowoczesne biura etc.

Jeśli połączymy wynagrodzenie, benefity i to, że wykonujemy pracę, którą chcemy, to odpowiedź jest oczywista: warto.

Zmiana zawodu, która budzi szacunek

Zmiana zawodu — czy nawet życia — w ciągu dosłownie kilku miesięcy nie jest łatwa, ale jest to wykonalne. Intensywna nauka popłaca, a w takich kursach online można uczestniczyć bez względu na miejsce zamieszkania czy godziny aktualnej pracy. Zadania i komunikacja z mentorami opracowane są tak, żeby nawet osoby o nieregularnym czasie pracy zdążyły przerobić dobrze materiał. W ten sposób wielu kursantów zaczyna nową karierę i uciera nosa niedowiarkom.