Nigdy wcześniej zdobywanie wiedzy nie było tak łatwe. Wraz z rozwojem nowoczesnych form edukacji rosną możliwości i szanse kandydata na rynku pracy. O ile uczelniom wyższym wciąż trudno jest dostosować się do wciąż zmieniających się potrzeb rynku, edukacja online nie ma z tym żadnego problemu.
Rozwijaj się online
Pierwsze kursy e-learningowe zaczęły być wykorzystywane już w latach osiemdziesiątych przez organizacje takie jak New York Institute of Technology, Electronic Information Exchange System czy New Jersey Institute of Technology. Już w 2003 roku w samych Stanach Zjednoczonych ponad 1,9 milionów studentów korzystało z platform edukacyjnych. Dziś liczba ta jest o wiele większa. Rewolucją na rynku okazały się platformy edukacyjne MOOC (Massive Open Online Course). Pojawiły się w 2012 roku, oferując wszystkim nieograniczony dostęp do najlepszej wiedzy akademickiej na świecie. MOOC pozwalają na zdalne i bezpłatne uczestnictwo w wybranym kursie, często zakończonym certyfikatem. Uczestnicy szkoleń, oprócz tradycyjnych materiałów do nauki (nagrań, wykładów, zadań), mają również dostęp forum dyskusyjnego, które umożliwia stworzenie wokół kursu społeczności. Przyjrzyjmy się bliżej wybranym platformom.
Coursera – szkolenia na światowym poziomie
Najpopularniejszą obecnie platformą propagującą ideę MOOC jest Coursera, udostępnia ona kursy prowadzone przez najlepsze ośrodki badawcze i akademickie na świecie. Jej partnerami są między innymi Princeton University, Yale University czy Stanford University. Mimo zdominowania przez amerykańskie uczelnie, do Coursery coraz częściej dołączają europejskie i azjatyckie instytucje. Kursy udostępniane poprzez tę platformę oferowane są w kilku trybach. Część z nich jest moderowana przez wykładowców akademickich. Uczestnik zapisuje się na szkolenie rozpoczynające się w wybranym terminie, bierze udział we wskazanych aktywnościach, a następnie podchodzi do testu i otrzymuje certyfikat ukończenia kursu. Obecnie coraz więcej kursów oferowanych jest dla wszystkich bez daty rozpoczęcia. Oznacza to, że można zacząć i ukończyć naukę w wybranym przez siebie terminie. Nowością są ścieżki specjalizacyjne, na które składa się kilka szkoleń z wybranej tematyki. Oferowanymi specjalizacjami są między innymi Digital Marketing, Wprowadzenie do finansów czy Podstawy biznesu. Dostęp do wszystkich kursów na platformie jest bezpłatny.
Udacity – przygotuje Cię do pracy
Kolejną platformą, na którą warto zwrócić uwagę, jest Udacity. Ta stworzona w 2011 roku organizacja edukacyjna non-profit liczy obecnie ponad 1,6 miliona użytkowników. Założeniem Udacity jest uczenie umiejętności, których dziś potrzebują pracodawcy. Platforma ręczy za kompetencje osób kończących ich kursy i staje się alternatywą dla tradycyjnej edukacji. Oferowane przez Udacity kursy skupione są wokół programowania i nauk komputerowych. Szkolenia wspierają najlepsze instytucje technologiczne na świecie, takie jak Google, Facebook czy Cloudera. Udacity przez cały czas się rozwija. W 2014 roku przy wsparciu Georgia Institute of Technology i AT&T oferowała pierwszy masowy otwarty dyplom online (Massive Online Open Degree).
Edukacja przestaje być jednorazowym wydarzeniem, a staje się całożyciowym doświadczeniem. Nauka powinna coraz mniej skupiać się na biernym przyswajaniu, na rzecz aktywnego zdobywania
Codecademy – naucz się programować
W pewnym sensie podobną do Udacity platformą jest Codecademy. Codecademy jest interaktywną platformą edukacyjną oferującą darmową naukę ośmiu języków programowania, takich jak HTML, JavaScript, Python czy Ruby. W 2014 roku platforma liczyła ponad 24 miliony użytkowników, którzy łącznie ukończyli ponad 100 milionów zadań. Platforma wychodzi naprzeciw oczekiwaniom kursantów. Możemy sami ustalać sobie cele edukacyjne, za których osiągnięcie zdobywamy punkty. Dodatkowo, na bieżąco możemy śledzić przebieg nauki na pasku postępu. Użytkownicy platformy kodowania uczą się stopniowo, dostając do napisania małe partie kodu i na podglądzie widząc zmiany w tworzonych stronach. Codecademy stanowi obecnie świetną alternatywę dla studiów informatycznych. Użytkownicy szybko i efektywnie mogą uczyć się nowych języków programowania, tym samym dostosowując się do zmian zachodzących na rynku pracy.
Bezpłatne kursy w Polsce
Mimo że kursy MOOC są domeną amerykańskich instytucji, Polska nie pozostaje w tyle. Projektem, na który warto zwrócić uwagę są Łamigłówki dla Nomada, stworzone przez Polsko-Japońską Akademię Technik Komputerowych. Kursy adresowane są głównie dla absolwentów studiów humanistycznych i społecznych, którzy chcieliby zdobyć nowe kwalifikacje i zwiększyć swoje szanse na rynku pracy. Platforma udostępniona jest bezpłatnie, a jej oferta edukacyjna stale poszerzana o nowe kursy. Po zakończeniu każdego z nich uczestnik otrzymuje certyfikat ukończenia wybranego szkolenia lub ścieżki edukacyjnej sygnowany przez Polsko-Japońską Akademię Technik Komputerowych.
Buduj swój sukces
Edukacja przestaje być jednorazowym wydarzeniem, a staje się całożyciowym doświadczeniem. Nauka powinna coraz mniej skupiać się na biernym przyswajaniu, na rzecz aktywnego zdobywania. Dostępne dla każdego nowoczesne formy edukacji, takie jak wymienione w artykule platformy edukacyjne, pozwalają na osiąganie sukcesów nie tylko w szkole, ale także w życiu i na rynku pracy.