Decydując się na zakup urządzenia do czytania, należy wziąć pod uwagę kilka czynników: poręczność, obsługę wielu formatów, dowolność personalizacji ustawień, czas pracy baterii, możliwość przechowywania wielu plików oraz, co bardzo istotne, wygodę czytania.

Technologia przede wszystkim

Jak to w przypadku wyboru bywa, trudno jest określić, która cecha jest najważniejsza. Każdy użytkownik ma swoje preferencje, jednak zdecydowanym priorytetem powinna być technologia zastosowana w wyświetlaczu. Mimo dużej popularności czytników e-booków jest jeszcze wiele osób, dla których dominującym argumentem jest wielozadaniowość urządzenia, a co za tym idzie, preferowanie tabletów czy smartfonów. Ekrany w obu tych urządzeniach wykonane są w technologii TFT, która nie sprzyja wielogodzinnej lekturze. Miłośnicy elektronicznych książek zdecydowanie powinni zaopatrzyć się w czytniki z wyświetlaczami E Ink. Technologia ta jest bezpieczna dla wzroku, ponieważ oko nie męczy się czytając zbliżony do tradycyjnego druku tekst na e-papierze. Warto także dodać, że powierzchnia ekranu E Ink nie odbija promieni słonecznych, więc można bardzo komfortowo czytać nawet w pełnym słońcu.

Jeśli oświetlenie, to tylko z regulacją

Z przeprowadzonego przez nas we współpracy z redakcją CHIP badania wynika, że użytkownicy cenią sobie pewne praktyczne udogodnienie stosowane w niektórych modelach e-readerów, a mianowicie przednie podświetlenie. Funkcja ta jest niezastąpiona w ciemniejszych pomieszczeniach. Jeśli chcemy sobie zapewnić optymalną jasność tekstu, upewnijmy się, że natężenie podświetlenia możemy samodzielnie regulować. Nie wszystkie urządzenia mają taką opcję.

Formaty plików

Kolejną funkcją, na którą e-czytelnicy zwracają uwagę jest obsługa wielu formatów plików – tekstowych i graficznych. Z im większą ich ilością będzie sobie radził czytnik ebooków, tym użytkownik zaoszczędzi więcej czasu nie musząc konwertować pliki na najpopularniejsze formaty. Przy tej okazji powinniśmy wspomnieć o jeszcze jednej rzeczy. Niektórzy z wydawców zabezpieczają swoje pliki przed nielegalnym rozpowszechnianiem za pomocą różnych metod. W przypadku najczęściej dostępnych plików (epub i pdf, który de facto nie jest formatem e-booka) jest to zabezpieczenie DRM. Dobry czytnik powinien umożliwiać czytanie również takich e-książek.

Wybierz język dla siebie

Dla początkujących użytkowników elektronicznych biblioteczek dużym ułatwieniem będzie na pewno intuicyjne menu w języku ojczystym. Nie wystarczy, aby taki interfejs zawierał szereg dogodnych opcji. Istotne jest, by szybko i łatwo do nich dotrzeć, móc skorzystać z instrukcji, a także umieć dostosować ustawienia tekstu czy nawet urządzenia w sposób, który zapewni maksymalny komfort czytania. W lekturze obcojęzycznych książek pomocne będą słowniki zainstalowane w czytnikach ebooków. W niektórych modelach jest ich nawet 23, a część można dodatkowo dokupić.

Dotknij zanim kupisz

Pozornie prozaiczną rzeczą jest sama obsługa urządzenia. Są osoby, które preferują przyciski nawigacyjne, inni wymagają ekranu dotykowego, a są też tacy, którzy czasami nawigują w jeden lub drugi sposób. Dlatego też przed zakupem czytnika warto wybrać się na mały test, wziąć urządzenie do ręki i sprawdzić, czy to właśnie dany model będzie odpowiedni.

Większość z wymienionych cech jest związane bezpośrednio z samym urządzeniem i mogą różnić się w zależności od dostępnych modeli. Na przykład nie każdy może mieć wbudowane podświetlenie, odtwarzać pliki dźwiękowe, czy też mieć sześciocalowy ekran. Jednak kupując czytnik dobrze jest zwrócić uwagę na dwa, dotąd nie wspomniane aspekty. Są nimi wsparcie techniczne i długość gwarancji. Nawet najlepszej jakości urządzeniu mogą zdarzyć się mniej lub bardziej poważne awarie. Dodatkowo każde urządzenie będzie wymagało aktualizacji oprogramowania i jeśli użytkownik sobie sam nie poradzi w takich sytuacjach, powinien mieć możliwość skontaktowania się z osobami, które doradzą, co robić w takich przypadkach. Im bliżej miejsca zamieszkania e-czytelnika znajduje się taki punkt, tym lepiej.

Lepsi lokalni producenci?

Lokalizacja taka jest również istotna w kontekście serwisu gwarancyjnego oraz pogwarancyjnego. Unia Europejska nałożyła na producentów obowiązek 24-miesięcznego okresu gwarancyjnego, w czasie którego z urządzeniem nie powinno się nic stać. Jeżeli w tym czasie jednak pojawią się jakiekolwiek problemy niewynikające z winy użytkownika, klient ma prawo do bezpłatnej naprawy. Zatem byłoby miło, gdyby nie trzeba było wysyłać czytnika do ebooków za granicę, czy nawet na inny kontynent.

Wi-Fi i inne możliwości

Rzeczą ostatnią, chociaż wcale nie najmniej ważną są dodatkowe funkcjonalności. Przy kupowaniu i pobieraniu książek oraz aktualizacji przydatne będzie wbudowane łącze Wi-Fi. Zapewni ono również dostęp do sieci mediów społecznościowych, przesyłanie plików między urządzeniami, czy też synchronizację zasobów z wirtualnymi dyskami. Czytnik ebooków powinien też mieć pojemną pamięć, gniazdo na kartę microSD, a w wariancie dla słuchaczy – wyjście audio, opcję odtwarzania plików MP3 i konwersję tekstu na mowę. Tak wyposażone urządzenie powinno zaspokoić nawet najbardziej wymagającego czytelnika.