Słowa mają ogromną moc, wywołują emocje, radość, złość, inspirują i motywują. Otwierają też głowy i poszerzają horyzonty, wiedzą o tym doskonale twórcy działający w ramach Loesje, którzy swoje hasła umieszczają na plakatach w przestrzeni publicznej. Zobaczcie 10 inspirujących plakatów i pozwólcie się wyrwać z codziennej bezrefleksyjności;)

Jak narodziła się Loesje?

Loesje [luszje], czyli po polsku Lusia, narodziła się w Arnhem w Holandii, 24 listopada 1983 roku. Loesje to grupa ludzi działających na całym świecie, a jednocześnie postać, poprzez którą chcą inspirować innych. Idea tego ruchu powstała w grupie przyjaciół, których celem było powołanie do życia nowej inicjatywy, będącej odpowiedzią na problemy, którymi przez ówczesną sytuację polityczną żyła Holandia. Choć Loesje jest najbardziej rozpoznawana w Holandii i jej rodzinnym Arnhem, z czasem jej idea rozprzestrzeniła się na cały świat. Dziś lokalne grupy Loesje działają w kilkudziesięciu krajach. Loesje jest obecna między innymi w Niemczech, Francji, Polsce, Wielkiej Brytanii, Estonii, Nepalu czy Stanach Zjednoczonych.

Idea działania

Działalność Loesje ma pobudzać odbiorców do refleksji, a także kreatywnego i twórczego myślenia oraz uświadomić możliwość wpływania na najbliższe otoczenie.

Teksty, które zamieszczane są na drukach (plakatach, pocztówkach, wlepkach), tworzone są najczęściej w ramach warsztatów kreatywnego pisania, a ich celem jest dzielenie się pomysłami i ideami, wyrażenie własnych opinii przy użyciu krótkich sloganów. Warsztaty Loesje to okazja do wyrażania swoich poglądów oraz inspiracja do działania, zwłaszcza w najbliższym otoczeniu. Loesje nie polega na mówieniu ludziom, co mają myśleć lub robić. Celem jest inspirowanie ich do kształtowania i wyrażania własnych opinii.

Loesje w Polsce

Do Polski pierwsze informacje o Loesje dotarły podobno już na początku lat 90. Loesje swoją pierwszą publikację po polsku wydała w Kielcach w 2006 roku. Dziś najprężniej działa warszawska grupa Loesje. Jej członkowie prowadzą m.in. warsztaty kreatywnego pisania tekstów dla nauczycieli, młodzieży i otwarte warsztaty dla mieszkańców Warszawy. Gościnnie prowadzili warsztaty również m.in. we Wrocławiu (Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej), w Krakowie (Batory Express), Bydgoszczy (Ocieplanie miasta), Szczecinie (SEKTOR3), Gdańsku (Instytut Kultury Miejskiej, Gdańska Galeria Miejska).

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.