Savoir-vivre dotyczy różnych sfer życia, także podawania dań i alkoholi. Tutaj główną zasadą jest oczywiście umiar, szczególnie w przypadku napojów wysokoprocentowych, kiedy nie chcemy doprowadzić do nadużyć. Wódka to bardzo wymagający trunek, przy którego serwowaniu łatwo o faux-pas. Aby wydobyć z niego to, co najlepsze, należy stosować się do kilku podstawowych zasad.

1. Zadbaj o temperaturę

Pierwszą i niezmiennie najważniejszą rzeczą jest pamiętanie o tym, aby wódka zawsze była bardzo dobrze schłodzona przed podaniem, szczególnie ta czysta i wytrawna gatunkowo. Zwykle serwujemy ją tylko do zakąsek. Kiedy nie chcemy umieszczać w zamrażarce całej butelki, możemy do niej wstawić kieliszki, tak aby powstał na nich delikatny szron. Wódek słodkich, czyli tzw. „damskich”, można napić się na ciepło, np. zamiast likieru w kawie. Wódki półwytrawne lub półsłodkie serwuje się schłodzone, a słodkie i likiery – w temperaturze pokojowej. Idąc natomiast za światowymi trendami dotyczącymi likierów i słodkich wódek, można również dodać małą kostkę lodu.

2. Pij na raz, ale nie wykrzywiaj twarzy

Jedynym alkoholem, który możemy wypić „na raz”, jest właśnie wódka. Należy jednak pamiętać, że przy oficjalnych okazjach warto porcję rozłożyć na co najmniej dwie części. Nie zaleca się odchylania głowy w tył, a także wykrzywiania twarzy po wypiciu mocnego alkoholu.

3. Pij do przekąsek

Jeśli zdecydujemy się na podanie wódki, należy jeden kieliszek zestawić z zimną lub gorącą zakąską, lub jako digestif po obiedzie. Do przekąsek podaje się wódki wytrawne, gorzkie lub żołądkowe, do głównego posiłku raczej półwytrawne lub półsłodkie, w zależności od serwowanych dań.

4. Dobieraj odpowiednie kieliszki

Na odpowiedni odbiór wysokoprocentowego alkoholu wpływa również sposób jego podania. Wódki czyste podaje się w kieliszkach. Ewentualnie można wykorzystać do nich kieliszki z nóżką, te jednak są zarezerwowane głównie dla trunków gatunkowych. Wytrawne podajemy w kieliszkach 35-40 ml, a słodkie smakowe w mniejszych – 20-25 ml. Kieliszek, w którym znajduje się kolorowa wódka, powinien być napełniony tak, aby do krawędzi pozostało 3-5 mm. Ostatnio możemy zaobserwować również tendencję podawania wszystkich rodzajów wódek w coraz mniejszych kieliszkach, o pojemności 20-25 ml, szczególnie w ekskluzywnych restauracjach. Jest to trend, który pozwala na degustację różnych trunków podczas jednego obiadu czy kolacji.

Wódki naturalne, najczęściej robione samodzielnie, serwuje się w specjalnych kieliszkach koniakowych, które są stosunkowo duże (80-100 ml). Ich kształt powinien zwężać się ku górze. Nalewamy je zawsze do połowy kieliszka, tak aby znalazło się w nim ok. 25 ml alkoholu. Przed wypiciem dobrze jest przytrzymać kieliszek przez chwilę w dłoni. Pozwala to uwolnić aromat na zewnątrz.

5. Pij dla przyjemności, nie otumanienia

Wódka to elegancki i klasyczny alkohol. Kiedy zostanie ładnie podana, może stanowić ozdobę każdego przyjęcia. Należy pamiętać, że tą wysokiej jakości pije się raczej dla przyjemności, nie jest ona przeznaczona do oszołomienia umysłu. Umiejętność picia wódki to sztuka.

Zdjęcie w tle: freepik.com