Jak podaje raport „Migracje Zarobkowe Polaków” przygotowany przez Work Service, Polacy najczęściej emigrują do Niemiec, Holandii i Wielkiej Brytanii. Z badań tych wynika także, że jedną z największych barier migracyjnych wciąż jest nieznajomość języka obcego.

Raport dowodzi, że 8,6 proc. aktywnych lub potencjalnych uczestników rynku pracy rozważa wyjazd do pracy za granicą. Jednocześnie 37,1 proc. z nich chciałoby wyjechać na 3 miesiące, a 19,2 proc. na stałe. Ponadto niemal 7 na 10 Polaków decyduje się na emigrację w celu podjęcia pracy ze względu na wysokość zarobków. W drugiej kolejności wyjazd rodaków za granicę spowodowany jest zarówno lepszymi perspektywami rozwoju zawodowego, jak i wyższym standardem życia (32 proc.).

– Ponad połowa Polaków wyjeżdżających do pracy za granicę to osoby młode, poniżej 35. roku życia. Są to ludzie zaznajomieni z nowymi technologiami, żyjący w świecie online i pozytywnie nastawieni do nowości technologicznych – mówi Marta Wiśniewska, Marketing & Employer Branding Manager w Contrain – agencji pracy rekrutującej dla polskich i zagranicznych klientów. Decydując się na emigrację zarobkową trzeba pamiętać o tym, jak ważna jest znajomość języka obcego.

– Nawet stanowiska pracy niższego szczebla wymagają od pracownika znajomości specyficznego branżowego słownictwa w stopniu podstawowym. Pracownicy potrafiący posługiwać się językiem nawet w sposób komunikatywny mogą liczyć na wyższe zarobki – dodaje Marta Wiśniewska.

Łatwy dostęp do ofert pracy za granicą umożliwia fakt, iż niemal każda osoba posiada obecnie smartfon z dostępem do internetu, co potwierdzają badania. Wśród osób w wieku 25-34 lat odsetek procentowy korzystających ze smartfonów w różnym celu wyniósł 95%. Na początku 2019 roku ponad połowa użytkowników sieci kupiła coś za pośrednictwem smartfona (w Polsce – 36% użytkowników). Z bankowości internetowej korzystało 41% globalnej populacji (w Polsce 51%), a z mobilnych portfeli 37% (w Polsce 28%). Oprócz wysokiego procentu osób korzystających ze smartfonów wzrasta również rola aplikacji mobilnych – nie tylko tych rozrywkowych. Aplikacje mobilne pomagają dziś w podróży, podczas wykonywania codziennych obowiązków, a nawet mogą zostać także skutecznym nauczycielem – na przykład języka obcego. W jaki sposób? Poznaj nasze wskazówki.

Czytaj newsy na obcojęzycznych stronach

Wiele osób nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez kawy i porannych newsów. Nieważne, czy przeglądasz serwisy informacyjne przy śniadaniu czy w komunikacji miejskiej w drodze do pracy – to doskonały moment na naukę języków obcych. Nauka stanie się bardziej efektywna, jeśli codziennie odwiedzisz któryś z anglojęzycznych serwisów informacyjnych takich jak BBC, CNN, NBC News, lub niemieckojęzycznych takich jak Spiegel Online, Welt.de, T-online.de czy np. Deutsche Welle. Ostatnia propozycja – Deutsche Welle – to idealna propozycja dla osób, które dopiero zaczynają naukę języka. Znajdziesz tam materiały wideo oraz artykuły, które pomogą zarówno osłuchać się z językiem i akcentem, jak i utrwalić pisownię wyrazów i zwrotów.

Oglądaj obcojęzyczne filmiki na YouTube

Filmiki na YouTube cieszą się bardzo dużą popularnością. Niezależnie od tego, czy szukasz przepisu na zapiekankę, recenzji najnowszego filmu lub oglądasz relację interesującego wydarzenia, również wtedy możesz uczyć się języka. Staraj się sięgać po materiały w języku, którego się uczysz. Jeśli zrozumienie sensu ze słuchu jest dla Ciebie zbyt trudne, możesz dodać do wideo napisy. Nawet jeśli przy danym filmiku brakuje oficjalnie przygotowanych napisów, YouTube w większości przypadków może je generować automatycznie. To nieoceniona pomoc dla wszystkich początkujących!

Użyj aplikacji mobilnej

Na rynku możemy znaleźć wiele aplikacji do nauki języków, które różnią się między sobą metodami nauczania, stopniem trudności oraz ofertą dostępnych języków. Dla osób rozważających wyjazd zarobkowy najlepszym rozwiązaniem będzie wybór aplikacji, która zawiera także kursy specjalistyczne. Telefon jest urządzeniem, które mamy zawsze przy sobie, dlatego możemy w każdej chwili włączyć aplikację i w produktywny sposób wykorzystać swój wolny czas, uzupełniając dialogi, powtarzając słownictwo specjalistyczne, a także słuchając poprawnej wymowy. – Aplikacja Babbel daje możliwość nauki języka angielskiego i niemieckiego, z dodatkowym podziałem na kursy specjalistyczne. Znajdziemy wśród nich takie jak: język angielski biznesowy, angielski dla branży medycznej, gastronomicznej, hotelarstwa i personelu medycznego oraz dla pracowników branży budowlanej – mówi Miriam Plieninger, Dyrektor w dziale Dydaktyki w zespole Babbel. – Rozbudowana oferta kursów specjalistycznych w języku angielskim cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Dlatego też już w połowie lipca w aplikacji pojawi się także kurs Business German, czyli język niemiecki biznesowy – dodaje Miriam Plieninger.

Porozmawiaj z… własnym smartfonem

Jak widać na przykładzie aplikacji mobilnych, nauka języka obcego jest możliwa w pojedynkę – w tym także ćwiczenie mówienia. Dzięki dynamicznemu rozwojowi technologii już dziś możesz poprosić swój smartfon, by podał Ci godzinę, przedstawił prognozę pogody na następny dzień, lub puścił Twoją ulubioną piosenkę. W domowym zaciszu możesz zadawać pytania i rozmawiać ze sztuczną inteligencją. Taka metoda nauki jest szczególnie atrakcyjna, ponieważ daje możliwość nauki języków w różnych odmianach i akcentach. W przypadku Siri można wybrać język angielski z akcentem np. z Anglii, USA, Australii czy Nowej Zelandii. Jeśli zaś chodzi o język niemiecki, do wyboru mamy akcent z Niemiec, Austrii oraz Szwajcarii. Dużym plusem aplikacji językowych takich jak Babbel jest natomiast to, że nie tylko reagują one na to, co mówisz, ale także poprawiają Twoją wymowę.

Słuchaj, słuchaj i jeszcze raz słuchaj

W epoce platform takich jak Spotify czy Tidal muzykę z całego świata mamy w zasięgu ręki. Uczysz się niemieckiego, ale nie znasz wykonawców, którzy mogliby Ci się spodobać? Zacznij od gotowych playlist tworzonych przez niemieckich użytkowników, które od linku do linku naprowadzą Cię na właściwy trop. Maksymalnie rozwinąć swoje umiejętności pomoże Ci także słuchanie obcojęzycznego radia. Jeśli uczysz się angielskiego, postaw np. na BBC, które oferuje ponad 50 kanałów tematycznych, w tym rozgłośnie lokalne, programy kulturalne czy sportowe, jak i stacje poświęcone konkretnym gatunkom muzycznym. Jeśli chcesz osłuchać się z akcentem amerykańskim, z pewnością zainteresuje Cię program stacji NPR. Z kolei jeśli uczysz się niemieckiego, warto od czasu do czasy posłuchać na przykład Euronews, Deutschlandfunk, Südwestrundfunk lub WDR Radio.

Nauka za pomocą powyższych metod jest prosta, przyjemna i nie zajmuje dużo czasu. Podczas wykonywania codziennych czynności możesz doskonalić swoje umiejętności, poznawać nowe słownictwo, także specjalistyczne, oraz osłuchiwać się z melodią języka oraz jego akcentami. W ten sposób nawet się nie obejrzysz, a wyraźnie polepszysz swoje szanse na rynku pracy.

Źródła:
1. Raport Work Service: Migracje Zarobkowe Polaków VIII – maj 2018
2. Raport IAB Polska: Mobile 2018
3. Raport Hootsuite I We are social: Digital Poland 2019 https://datareportal.com/reports/digital-2019-poland