Branża farmaceutyczna od dawna już pracuje nad stworzeniem pigułek antykoncepcyjnych dla mężczyzn. Jednak od lat 60. kiedy wynaleziono pigułki dla kobiet, nie powstał jeszcze skuteczny odpowiednik dla panów. Czy nastąpił wreszcie przełom?

Przełomowym wynalazkiem może się okazać nowy związek chemiczny, opracowany przez naukowców z Uniwersytetu Wolverhampton z Wielkiej Brytanii. Związek ten zobojętnia białko, które pozwala plemnikom pływać, co jednoznacznie powoduje brak możliwości zapłodnienia jajeczka kobiety. To niewypróbowana dotąd metoda, polegająca na aplikacji peptydów do spermy, które odnajdują i blokują pojedyncze białka odpowiedzialne za ruch plemnika.

Jeśli ten sposób okaże się na tyle skuteczny, by wprowadzić go na rynek, produkt będzie miał formę pigułki lub spreju do nosa. Będzie to innowacyjna antykoncepcja z uwagi na swój czas działania. W przypadku pigułek dla kobiet, trzeba czekać około tygodnia, by zaczęły aktywnie chronić przed ciążą. Metoda Brytyjczyków działa niemalże natychmiastowo – już po kilku minutach plemniki są „obezwładnione”.

Zespół badawczy prowadzony przez prof. Johna Howla zyskał dofinansowanie, dzięki któremu w ciągu najbliższych 2-3 lat będzie realizował badania na zwierzętach. Już w obecnej chwili prof. Howl wypowiada się entuzjastycznie, komentując dla Daily Mail, że wyniki pierwszych testów są bardzo obiecujące.

Zobacz też:

5 POWODÓW, DLA KTÓRYCH SEKS JEST DOBRY DLA TWOJEGO MÓZGU I ZDROWIA

CZEGO KOBIETY NIE WIEDZĄ O ANTYKONCEPCJI?

NOWOCZESNA ANTYKONCEPCJA. KTÓRE METODY WARTO WYBIERAĆ?

Źródło: www.vice.com