Mindfulness to słowo, które w ostatnich latach coraz częściej wpisywane jest w Google. Gdy w Amazon.com w sekcji książki, wpiszemy słowo Mindfulness otrzymamy ponad 22 tysiące wyników. Techniki uważności są uczone w przedszkolach, szkołach, firmach. Uważność zajmuje ważne miejsce w psychoterapii. W Wielkiej Brytanii lekarze pierwszego kontaktu rekomendują udział w treningach Mindfulness jako jeden ze sposobów pomocy w pracy z lękami i depresją. Co sprawia, że tak dużo mówi się o uważności i co współczesna nauka mówi o uważności?

Klinika Stresu

Jednym z najbardziej znanych programów Mindfulness jest ośmiotygodniowy kurs MBSR (Mindfulness Based Stress Reduction), czyli Trening redukcji stresu oparty na uważności. Został on stworzony w 1979 roku przez dra Jona Kabata-Zinna, biologa molekularnego z ośrodka medycznego Uniwersytetu Stanowego w Massachusetts. Pierwsze programy dedykowane osobom przewlekle chorym oraz zmagającym się z zaburzeniami lękowymi wykazały znaczną redukcję objawów psychosomatycznych, poprawę nastroju oraz zmniejszenie odczuwanego napięcia. Od lat siedemdziesiątych lista programów oraz badań dotyczących pozytywnych skutków bycia uważnym sukcesywnie rośnie.

Mindfulness w badaniach

Praktykowanie uważności  może służyć temu, abyśmy umieli w bardziej świadomy sposób kierować naszą uwagą. Pomaga być bardziej “tu i teraz”, a trochę mniej w w naszej głowie i naszych koncepcjach. Praktyka uważnosci nie powinna być też traktowane jako kolejne zadanie do zrobienia, po którym nagrodą będzie lepsza koncentracja, lepsze zdrowie, mniej zmartwień i stresu oraz więcej obecności w kontaktach z innymi i z samym sobą. Każda z tych rzeczy może pojawić się jako efekt praktyki. Mogą pojawić się również inne dobre dla nas efekty, których nawet się nie spodziewaliśmy. Jeśli interesujesz się więcej tematem badań dotyczących technik uważności na pewno warto odwiedzić stronę American Mindfulness Research Association, gdzie znajdziesz dużo bardzo konkretnych informacji na temat zastosowania praktyk Mindfulness w konkretnych zespołach chorobowych i zaburzeniach.  

Mindfulness i zdrowie fizyczne

Szereg badań potwierdza, że praktykowanie uważności może zmniejszać stres, poprawiać funkcjonowanie układu odpornościowego, wpływać pozytywnie na ciśnienie krwi. W przypadku chorób chronicznych może prowadzić do zmniejszenia odczuwania bólu. Szereg osobnych badań potwierdza również przydatność Mindfulness w przypadku pracy z takimi chorobami jak fibromalgia, zespół jelita wrażliwego, choroby układu oddechowego, czy rak. Ilość badań rośnie w bardzo szybkim tempie.

Minfulness i zdrowie psychiczne

W obszarze zdrowia psychicznego badania pokazują, że praktyka Mindfulness, może być bardzo efektywna w przypadku pracy z:

  • depresją
  • zaburzeniami odżywiania
  • uzależnieniami
  • zaburzeniami lękowymi
  • zaburzeniami nastroju
  • lękami, nerwicami

Powyższa lista nie wyczerpuje wszystkich problemów, w których Mindfulness może być pomocny w tym obszarze. Tym co ważne jest określenie czy w naszym przypadku lepsze będzie wzięcie udziału w treningu grupowym czy raczej znalezienie dobrego kompetentnego psychoterapeuty z doświadczeniem w obszarze uwazności.

Trening Mindfulness zakłada jak sama nazwa wskazuje “trenowanie”. Nie jest to jednorazowa pigułka, którą wystarczy raz połknąć, aby zadziałała. Nastawiając się na jakieś konkretne efekty, które powinien przynieść trening, zamykamy się na wszystko to co może pojawić się po drodze. Świadomość możliwych efektów, wyniki badań mogą przekonać nas do podjęcia decyzji o praktykowaniu uważności. Tym czego będziemy potrzebowali na dalszej drodze, aby poczuć efekty praktyki Mindfulness jest nasze własne doświadczenie i otwarty umysł.