8 lutego 1834 roku urodził się Dmitrij Mendelejew, erudyta, rosyjski chemik. Zapewne wszyscy doskonale znają odkryte przez niego prawo okresowości pierwiastków, albo chociaż kojarzą z lat szkolnych;) W rocznicę urodzin słynnego chemika przypominamy ciekawostki z jego życia, o których nauczyciele raczej nie wspominają na lekcjach chemii.

mendelejew

Dmitrij Mendelejew

1. Golił się raz w roku

Mendelejew słyną z długiej i nieułożonej brody oraz bujnych włosów. Golił się tylko raz w roku przed upałami. Raz, ale dokładnie, bo do zera, nie lubił tracić czasu na ceregiele.

2. Prowadził nocny tryb życia

Wstawał późno, tuż przed południem. Pracował bardzo długo, chodził spać około trzeciej lub czwartej nad ranem. Nad układem okresowym pierwiastków pracował latami i oburzał go mit mówiący, że chemik zobaczył tablicę w śnie. Świadczą o tym jego słowa: “ja nad nią około dwudziestu lat myślałem, a wy myślicie: siedział i nagle… gotowe”.

3. Był nałogowym palaczem

Godzinami palił papierosy, które sam kręcił z tytoniu. Z lewej strony biurka stało wiadro z wodą, do którego chemik wrzucał niedopałki, po czym zapalał kolejnego… Krewni wspominali, że trudno było wyobrazić sobie Mendelejewa bez skręta w dłoni. Dmitrij Mendelejew umarł na zapalenie płuc w wieku 72 lat.

4. Rzucił posadę na Uniwersytecie za naganę

Rosyjski uczony wstawił się w 1890 roku za studentami Uniwersytetu Petersburskiego, walczącymi o liberalizację systemu oświaty. Ówczesny minister ukarał go za to naganą i wysłał do niego ordynarny list. Urażony chemik zrezygnował z nauki na uczelni.

5. Pracował nad składem wódki

Mendelejew pracował również nad przepisami dotyczącymi składu wódki. Przypisuje mu się opracowanie państwowych przepisów dotyczących produkcji spirytualiów oraz sprecyzowanie w sposób naukowy pojęcia “wódka”.

6. Przekupił popa, aby wziąć drugi ślub

Pierwszą żoną Mendelejewa była sześć lat starsza od niego Leszczewa. Miał z nią trójkę dzieci, pierwsze zmarło jako niemowlę. W wieku 42 lat zakochał się obsesyjnie w 17-letniej Annie Iwanowej Popowej. Po przeprowadzeniu się za dziewczyną do Włoch (dokąd wysłali ją rodzice sprzeciwiający się małżeństwu), zagrożeniu jej samobójstwem oraz przekupieniu popa, zawarł z nią ślub w 1882 roku. Rozwód z pierwszą żoną otrzymał miesiąc po ślubie z drugą. Pop został ukarany za przyjęcie łapówki i stracił sutannę. Chemik nie poniósł konsekwencji, był znanym i szanowanym uczonym. Zgodnie z prawem, drug ślub można było zawrzeć siedem lat po rozwodzie.

Źródło grafiki w tle: freepik.com