Dobra książka często stanowi inspirację dla kinowych twórców. Na podstawie historii stworzonych przez pisarzy powstało już wiele scenariuszy. W tym roku także ukaże się sporo ciekawych filmów, opartych o bestselerowe powieści. Sprawdź zestawienie pięciu propozycji po które warto sięgnąć, zanim pojawią się na srebrnym ekranie.

Ukryte działania, Margot Lee Shetterly

W Stanach Zjednoczonych film wszedł do kin 25 grudnia, podobnie jak Łotr 1, i jeżeli chodzi o zainteresowanie widzów, wzbudził taką samą sensację. W Polsce premiera zapowiedziana jest na 24 lutego – jeżeli chcielibyście wcześniej sięgnąć do źródła i przeczytać książkę, gwarantujemy, że czeka Was doskonała lektura.

Ukryte działania to prawdziwa, nieznana dotąd opowieść o trzech wyjątkowych kobietach, które przekroczyły wszelkie granicie – te związane z rasą, płcią, normami społecznymi. Ich zdolności, ale przede wszystkim odwaga doprowadziły je do samej NASA. Bez nich, amerykański sen o podbijaniu kosmosu prawdopodobnie by się nie ziścił. To właśnie one stoją za sukcesem pierwszej misji – umieszczenia Johna Glenna na ziemskiej orbicie.

Książka przede wszystkim inspiruje, uświadamia, że nie ma rzeczy niemożliwych. Sądząc po pierwszych amerykańskich recenzjach, Theodore’owi Melfiemu, który podjął się reżyserii filmu, udało się uzyskać ten sam efekt. Dużą zasługę w tym sukcesie mają niewątpliwie doskonałe role Taraji P. Henson, Octavi Spencer i Janelle Monáe, które wcieliły się w postaci głównych bohaterek. Na ekranie zobaczymy także Kevina Costnera i Kirsten Duns, Jima Parsonsa czy Mahershala Ali. Autorem ścieżki dźwiękowej jest Pharell Williams.

Krąg, Dave Eggers

Książka ukazała się w październiku 2015 roku. The New York Times niemal natychmiast określił ją mianem proroczej, a The Washington Post wizję przedstawioną przez autora nazwał przerażającą. Bardzo szybko pojawiły się też propozycje zekranizowania historii, i trudno się dziwić, bo temat jest niezwykle współczesny i dotyka niemal każdego z nas.

Autor w genialny sposób rozprawia się z wielkimi korporacjami i obdziera je z otoczki kłamstw, ukazując ich prawdziwą twarz, dalece odbiegającą od wizerunku, jaki próbuje się nam sprzedać.

O pracy dla międzynarodowych gigantów marzy prawie każdy. Legendarne warunki pracy i wspaniałe biura tworzone przez technologiczne potęgi mają przyciągać najlepszych. To o czym się nie mówi, to cały psychologiczny mechanizm towarzyszący ich działalności. Na tym właśnie skupia się Dave Eggers, opowiadając historię Maei Holland, która otrzymuje ofertę pracy w Kręgu (The Circle), najpotężniejszej firmie internetowej na świecie.

Film powstał pod reżyserią Jamesa Ponsoldta.  W obsadzie znalazł się m.in. Tom Hanks, Emma Watson i John Boyega. Światowa premiera odbędzie się w kwietniu.

Morderstwo w Orient Expressie, Agata Christie

Ta książka to ikona – każdemu polecamy więc lekturę, a ekranizacja jest tu jedynie pretekstem. Morderstwo w Orient Expressie to klasyka kryminału, do tego w najlepszym wydaniu.

W środku nocy Orient Express wpada w zaspy śnieżne. Podróżni, odcięci od świata, szybko przekonują się, że opóźnienie pociągu nie jest najgorszym złem, które mogło im się przytrafić. W zamkniętym od wewnątrz przedziale znajdują zasztyletowanego amerykańskiego milionera. Do akcji wkracza Poiroit. Przesłuchując świadków, ze zdumieniem odkrywa, że wszyscy pasażerowie kłamią. Kto z nich po prostu coś ukrywa, a kto jest mordercą? Rozwiązanie zagadki okazuje się być tak zaskakujące, że nawet Poiroit trudno w nie uwierzyć.

Książki Agaty Christie i historie w nich zawarte to wręcz gotowe scenariusze filmowe. Jak łatwo się więc domyślić, film, którego premierę zapowiedziano na wrzesień 2017 roku, to nie pierwsza próba przeniesienia Orient Expressu na ekran. W 1974 roku w rolę głównych bohaterów wcieliły się takie sławy jak Sean Connery oraz Ingrid Bergman, której drugoplanowa postać została nagrodzona Oscarem. W najnowszej ekranizacji także nie zabraknie sław. Jednego z najsłynniejszych detektywów w historii literatury i z pewnością jednego z najsłynniejszych Belgów – Herkulesa Poirot zagra Kenneth Branagh. Judi Dench odegra role Księżniczki Dragomiroff. Na ekranie zobaczymy także Johnny’ego Deepa jako Ratchetta, a Michelle Pfeiffer zagra panią Hubbard.

To, Stephen King

Książka to doskonały, pełnokrwisty horror, dopracowany w najdrobniejszym szczególe. Pomysłowa opowieść, postaci rozbudowane z niezwykłą, psychologiczną dbałością, pełne grozy opisy morderstw i niezwykły klimat – to wszystko sprawia, że książka uznawana jest za jeden z najlepszych horrorów jakie do tej pory powstały.

Akcja rozgrywa się w prowincjonalnym amerykańskim miasteczku Derry w stanie Maine, w którym dochodzi do serii przerażających zbrodni. Ofiarami są dzieci. Głównym bohaterem jest William Denbrough, któremu okrutny morderca zabił brata. Razem z grupką sześciu przyjaciół postanawia odnaleźć i zniszczyć sprawcę. Aby to zrobić, każdy z nich musi zmierzyć się z nieustającym lękiem. Strach objawia się w koszmarach, wszędzie słychać złowrogie szepty, które w końcu przybierają postać przerażającego klauna – Pennywise. Po konfrontacji ze złem, drogi bohaterów rozchodzą się, ale lęki, przed którymi jak myśleli, udało im się uciec powracają po dwudziestu latach.

Ekranizacji tej historii podjął się argentyński reżyser, który ma już spore doświadczenie w produkcji horrorów. Czy uda mu się oddać te wszystkie elementy, które sprawiają, że książka jest tak doskonała? Wersja z 1992 roku nie spotkała się ze zbyt dobrymi opiniami – naprawdę nie łatwo jest oddać klimat stworzony przez autora. Mamy jednak nadzieję, że ta próba dorówna kultowemu Lśnieniu czy Dzieciom kukurydzy, które są dowodem na to, że książki Kinga mogą z sukcesem zostać przeniesione na ekran. O tym, czy tak się stało, widzowie przekonają się we wrześniu 2017 roku.

Pierwszy śnieg, Jo Nesbø

Każda kolejna książka, która wychodzi spod pióra tego autora niemal natychmiast staje się bestsellerem. Udało mu się stworzyć wiele niezwykle wyrazistych postaci, wśród których na pierwszym miejscu należy wymienić komisarza Harrego Hole’a. Pierwszy śnieg to siódma odsłona przygód tego bohatera – w Norwegii uznana za najlepszą książkę 2007 roku, olbrzymim zainteresowaniem cieszyła się także wśród klientów księgarni Gandalf.

Akcja thrillera rozgrywa się w Oslo. Jest listopad. Właśnie spadł pierwszy śnieg, gdy przed domem Beckerów – małżeństwa wspólnie wychowującego syna, pojawia się tajemniczy bałwan owinięty różowym szalikiem pani domu – Birte Becker, która znika kolejnej nocy. Wkrótce w podobnych okolicznościach zaczynają znikać kolejne kobiety – także żony i matki. Za każdym razem, najpierw przed ich domem pojawia się bałwan. Rozwiązania tej tajemniczo skonstruowanej intrygi podejmuje się oczywiście komisarz Harry Hole, który gdy tylko zaczynają znikać kobiety, otrzymuje tajemniczy anonimowy list podpisany „Bałwan”. Jak się wkrótce okaże, dokładnie to samo działo się już wcześniej, zdarzenia występowały jednak na tyle rzadko, że zostały zlekceważone.

Pierwszy śnieg to niezwykle wiarygodna i inteligentna powieść, bardzo dobrze napisana. Stworzenia filmu na jej podstawie podjął się Tomas Alfredso. W rolę komisarza wcielił się Michael Fassbender, odtwórca głównej roli w filmie Steve Jobs, znany też z takich produkcji jak Prometeusz czy Bękarty Wojny. W obsadzie znaleźli się Rebecca Ferguson i Charlotte Gainsbourg.

Zdjęcia rozpoczęły się w styczniu ubiegłego roku w Norwegii. W październiku będziemy mogli ocenić końcowy efekt prac. Zostało więc jeszcze trochę czasu, by przybliżyć sobie postać głównej postaci – najlepszym sposobem będzie sięgnięcie po książki Jo Nesbø.

Autorzy reprezentują Księgarnię Gandalf