Początek nowego roku jest idealnym momentem, aby rozpocząć kolejny etap życia i zmotywować się do działania. Kiedy zaczynamy „od zera” dajemy sobie kredyt zaufania i z czystym kontem ruszamy na podbój świata. Postanowienia noworoczne to już właściwie rytuał – robi je prawie 80 procent Polaków, jednak tylko 8 procent wytrwa w nich dłużej niż trzy miesiące. Czy wiesz, jak utrzymać w sobie motywację przez cały rok?
1. Obierz cel, na który naprawdę jesteś gotowy
Stań przed lustrem, spójrz sobie w oczy i odpowiedz szczerze: czy jesteś naprawdę gotowy na drastyczne ograniczenia w diecie? Nierzadko postanawiamy, że zrobimy coś, co już wcześniej chcieliśmy osiągnąć, ale nie udało się. Czy wiesz dlaczego? Jednym z najczęstszych powodów, dla których noworoczne postanowienia palą się na panewce to podejmowanie ich bez prawdziwego przekonania. Nie zrobimy rewolucji tylko dlatego, że przyszedł czas przewrócić kartkę w kalendarzu. Początek nowego roku niech będzie dobrym pretekstem do refleksji nad ubiegłorocznymi osiągnięciami i niedociągnięciami, która pozwoli ci zdecydować nad czym naprawdę chcesz pracować.
2. Pomyśl zanim zrobisz
Aby postanowienia zadziałały trzeba zmienić swoje nawyki, a żeby zmienić nawyki należy zmienić myślenie. Joseph LeDoux i Antonio Damasio to neurobiolodzy, którzy odkryli, że wszystkie stałe zachowania wynikają z wypracowanych przez nas wzorców myślowych. To one stanowią podstawę naszego zachowania kiedy stajemy w obliczu podejmowania decyzji. Ergo – bez nowych wzorców zmiana zachowania nie jest możliwa. Dlatego zastanów się, czy będziesz potrafił zaakceptować nowe nawyki i daj sobie czas na przywyknięcie do nich.
3. Twardo stąpaj po ziemi
Większość postanowień noworocznych pozostanie niezrealizowanych jeśli narzucisz sobie nierealistyczne cele. Zamiast inwestować wszystkie oszczędności w nowy strój sportowy i największy karnet na siłownię, a potem mieć do siebie pretensje, że nie skorzystałeś z nich ani razu – pójdź ze sobą na kompromis i pojedź do pracy rowerem. Jest to realne rozwiązanie, które nie przysporzy frustracji ani strat w portfelu.
4. Stawiaj małe kroki
Wiele osób przedwcześnie się poddaje, ponieważ wyznaczyło sobie zbyt duże cele, które wymagają niemało wysiłku i energii. Realizuj swoje postanowienia noworoczne metodą małych kroków. Zamiast przechodzić na restrykcyjną dietę zamień pojedyncze produkty na bardziej odżywcze. Niezdrowe nawyki narastają z czasem, dlatego aby wypracować te zdrowe również trzeba czasu. Uporządkuj swoje cele od istotnych do błahych i zacznij od jednego najważniejszego. Pamiętaj, zmiana to proces. Małe kroki nie zniechęcą cię do działania, a drobne sukcesy będą nieustannie motywować!
5. Zrób plan działania
Chcąc utrzymać motywację przez cały rok, stwórz plan działania wyznaczając sobie terminy realizacji. Badania opublikowane w czasopiśmie Behavioral Science and Policy wykazały, że im bardziej czegoś pragniemy, tym mniej prawdopodobne jest, że zrobimy plan osiągnięcia celu. Wiedząc o tym uprzedzeniu, uniknij porażki i opracuj swoją strategię. Pamiętaj, aby wyznaczane cele były konkretne – zamiast „będę więcej czytać” zapisz „będę czytać trzy książki w miesiącu”.
6. Zwiększaj zaangażowanie cały czas
Realizując postanowienie noworoczne nie bądź dla siebie zbyt surowy. Wzloty i upadki (i rozmaite ustępstwa) wpisane są we wszystko, czego się podejmujemy. Jednak, aby utrzymać motywację na stałym i wysokim poziomie, wyznacz sobie sankcję za niewykonanie „zadania”. Na przykład odkładaj drobne do skarbonki za każdym razem, gdy ominiesz trening i przeznacz je na cele charytatywne jeśli nie osiągniesz swojego celu w wyznaczonym czasie. W psychologii takie zaangażowanie jest kluczowe dla osiągnięcia pożądanych wyników.
7. Zapewnij sobie wsparcie
Warto sobie uświadomić, że nie jesteś sam z postanowieniami noworocznymi. Nawet jeśli twój przyjaciel postanowił, że będzie bardziej oszczędny, a ty, że zaczniesz uprawiać jogging, wciąż możecie się nawzajem wspierać i motywować. Rozmawiaj z ludźmi o swoich celach, raportuj komuś sukcesy i porażki. Jeśli chcesz rzucić palenie i znasz kogoś, kto już to osiągnął, zapytaj, co mu pomagało. Ta metoda jest szczególnie polecana dla osób o słabej samodyscyplinie.
8. Fenomen przyczyny i skutku
Cel zrealizowany! Dużo schudłeś i przeszedłeś całkowitą transformację, gratulacje! Teraz tylko czekać, aż twoje całe życie zmieni się na lepsze. Z pewnością znajdą się nowi znajomi, lepsza praca, a może wielka miłość? Takie myślenie jest zgubne i niestety prowadzi tylko do powrotu do niezdrowych nawyków. Wmówienie sobie skutków danego działania może być bardzo silną motywacją, jednak szybko okazuje się, że jest to tylko korelacja pozorna. Pamiętaj, że cokolwiek robisz, robisz to dla siebie i jeśli będziesz czuł się zrealizowany i szczęśliwy, to właśnie stanie się przyczyną twoich kolejnych sukcesów. Powodzenia!
Źródło zdjęcia: www.freepik.com